דלג לתוכן

בקע דיסק בין-חולייתי

כאב גב תחתון , LBP | Herniated disc
clipboard
כאב גב תחתון הוא חיזיון נפוץ, וניתן להגדירו כחלק משגרת חיינו. התופעה אינה חדשה ומלווה אותנו למעשה משחר קיומנו, ללא שינוי ממשי בשכיחותה במרוצת השנים. עמוד השדרה האנושי מורכב מ-33 חוליות: צוואר - 7 חוליות; חזה - 12 חוליות; מותניים - 5 חוליות; עצה - 5 חוליות מחוברות; זנב - 4 חוליות מנוונות ומחוברות.
המומחים של Infomed מסבירים:
כאב גב תחתון הוא חיזיון נפוץ, וניתן להגדירו כחלק משגרת חיינו. התופעה אינה חדשה ומלווה אותנו למעשה משחר קיומנו, ללא שינוי ממשי בשכיחותה במרוצת השנים. עמוד השדרה האנושי מורכב מ-33 חוליות: צוואר - 7 חוליות; חזה - 12 חוליות; מותניים - 5 חוליות; עצה - 5 חוליות מחוברות; זנב - 4 חוליות מנוונות ומחוברות.
בין החוליות נמצא דיסק (הדיסק הבין-חולייתי) שהוא חומר ג'לטיני, בעל תכונות הידרוסטטיות, תַחום בטבעת של קרום חזק המגן על תוכן הדיסק.
מבנה עמוד השדרה (ע"ש) הוא למעשה יצירה הנדסית המאפשרת את תפקודו בשני אופנים מנוגדים. תמיכת השלד ונשיאת משקל הגוף תוך בלימת זעזועים ופיזור לחצים. בו-בזמן מאפשר ע"ש תנועה וגמישות מרבית של הגוף. בתוך עמוד השדרה עובר חוט השדרה ושורשי העצבים אשר דרכם מתנהלת התקשורת החשמלית בין כל חלקי הגוף והמוח.
כאבי הגב מופיעים בכל גיל, אך שכיחותם גדלה עם השנים עד לשיא בעשור הרביעי, ומכאן יורדת השכיחות עד להיעלמותה בעשור השביעי לחיינו.
למרות ההתעניינות הציבורית הגדולה, איש אינו יודע מהו הגורם המדויק לכאבים.
בשנות ה-30 של המאה הקודמת נמצא לראשונה כי מקור הכאב הוא במבנים החולייתיים והוגדר לראשונה כי פגיעה בדיסק הבין-חולייתי היא היא המקור המרכזי לכאבים. כיום אנו יודעים שלא ניתן להבחין בין פגיעה בדיסק הבין-חולייתי לבין תהליך טבעי של הזדקנות. מדוע סובלת האנושות מתופעה טורדנית זאת? חלק מנסים לתלות את הגורם העיקרי בתהליך האבולוציוני שבו הזדקפנו והתחלנו ללכת על שתיים, ואחרים תולים את הגורם במפנה נוסף בהתפתחות האדם, והוא הזמן הרב שמבלים אנו בישיבה.

אפיון הכאב יכול לרמוז על גורמים מסוימים ועל חומרת ההתקף. סיפור העבר והבדיקה הגופנית על ידי רופא נועדה להבחין בין כאב גב תחתון (כג"ת) על רקע בלתי סגולי לבין כג"ת על רקע סגולי. דימות בשבועות הראשונים לכאב אינו תורם דבר, למעט החשד שהוא מעורר למחלות סגוליות.
דימות (צילומים, CT, MRI) חשוב לאישור חשד קליני של פריצת דיסק, או היצרות תעלה, ורק אצל חולים המועמדים לטיפול פולשני מכל סוג. הדימות שלא לצורך גורם לעיתים לחולה להיתפס לאבחון אנטומי, כמו לדוגמה בלט דיסק (הקיים ב-50% מאוכלוסיית הגיל 50-30), המפריע לתהליך ההחלמה והשיקום.
המהלך הטבעי של כאבי הגב ב-80% מהחולים הוא החלמה בתוך חודש ימים מתחילת ההתקף. עד לפני כעשרים שנה ובהתבסס על תיאוריה מהמאה ה-18 אשר לפיה בכל מקרה של נזק גופני יש לתת לגוף מנוחה, חשבו כי הטיפול הטוב ביותר בכאבי גב הוא מנוחה מוחלטת. כיום יודעים שצורת טיפול זאת מהווה את אחד הגורמים המרכזיים לשיעור הגובר של נכויות בחברה המתועשת. רצוי להפעיל את החולה ולהחזירו במהירות האפשרית לתפקוד הרגיל, תוך הבהרה שהמטרה בטיפול היא חזרה לתפקוד ולאו דווקא ריפוי מלא.

כאבי הגב למרות שכיחותם והיותם מטרד בחיי היומיום, אין לראותם כמחלה אלא כחלק מהווייתנו ומהבלאי שגופנו עובר.

ד"ר ישראל כספי

המומחים שלנו לאורתופדיה

כירורגיה אורתופדית
ד"ר אליאס חדאד רופא בכיר ביחידה לניתוחי עמוד שדרה בבית החולים רמב"ם
קראו עליי עוד
אורתופדיה
ד"ר מיכאל ברנשטיין מנהל מחלקה אורטופדית בית חולים יוספטל
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לאורתופדיה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

מאמרים בנושא בקע דיסק בין-חולייתי

טיפול בכאבי גב
טיפול בכאבי גב
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 01/01/2012

כאבי גב, בעיקר בגב התחתון מהווים את אחת התלונות הרפואיות הנפוצות ביותר. כשני שליש מאיתנו יסבלו מכאבי גב בשלב כלשהו ... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום אורטופדיה כף רגל וקרסול

בניהולו של ד"ר אייל הלר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו