דלג לתוכן

נגיפי אנטרו בילדים

Enteroviruses in children
המומחים של Infomed מסבירים:
אנטרו נגיפים (וירוסים) הם קבוצה של נגיפים הגורמים למחלות שכיחות בבני אדם. נגיפי האנטרו מתחלקים לשלוש תת-קבוצות: קוקסי, אקו, ופוליו, ובכל תת-קבוצה מספר זנים. קיימים שלושה זנים של נגיף הפוליו אשר יכולים לגרום לשיתוק. החיסון הביא להיעלמות המחלה במדינות רבות ובשנת 1994 הכריז ארגון הבריאות העולמי על היעלמותה של מחלת שיתוק הילדים מחצי הכדור המערבי.

בישראל היתה ההתפרצות האחרונה של המחלה בשנת 1988, אולם מאז ניתן באופן שגרתי חיסון עם חיידק מוחלש בנוסף לחיסון עם חיידק מומת. לא נרשמו התפרצויות נוספות. כיום מרבית התחלואה נגרמת מנגיפי אקו וקוקסי. ההידבקות היא מאדם לאדם. עיקר התחלואה באזורנו היא בחודשי הקיץ, ושיעורה גבוה יותר בקרב ילדים.

ד"ר גילת לבני

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007
 • נגיפי אנטרו בילדים תסמינים

  1. ההסתמנות השכיחה ביותר היא מחלת חום בלתי ספציפית, בעיקר בתינוקות ובילדים צעירים. אצל ילדים גדולים יותר ובקרב מבוגרים, שכיחים גם כאבי ראש וכאבי שרירים החולפים בדרך כלל לאחר 7-3 ימים.

  2. מחלת הפה והטלפיים נגרמת בעיקר על ידי נגיפי קוקסי. היא מתאפיינת בתפרחת עם נגעים בקוטר חצי ס"מ, בעיקר בכפות הידיים והרגליים. הנגעים מלווים בכאב. הנגעים בפה בדרך כלל מכוייבים, בעיקר על הלשון ועל החלק הפנימי של הלחיים. צורה נוספת: הרפאנגינה, מערבת את הפה בלבד.

  3. הפגיעה במערכת העיכול מתבטאת בהקאות, בכאבי בטן, ביציאות רכות, אך לא מימיות בדרך כלל ולא דמיות.

  4. דלקת מעטפת המוח ההתפרצויות שכיחות יותר בחודשי הקיץ. המחלה מתאפיינת בחום לא גבוה, בכאבי ראש, בהקאות נישנות, ולעיתים גם בנזלת ובשיעול. תפרחת נקודתית אדומה מפושטת שכיחה בקרב תינוקות וילדים בשנים הראשונות לחיים. שלא כמו בדלקת במעטפת המוח מחיידקים, אין צורך בטיפול ספציפי, והמחלה חולפת בתוך כשבוע ללא סיבוכים לטווח ארוך.

  5. הסתמנויות נדירות יותר כוללות דלקת מעטפת הלב ודלקת בשריר הלב. בנוסף, ביילודים עד גיל שבועיים, תיתכן מחלה קשה הגורמת לכישלון רב-מערכתי, לעיתים עם פגיעה קשה בתפקוד הלב.

המומחים שלנו לילדים ונוירולוגיה

נוירולוגיה
ד"ר מיקי הר-גיל
5.0
( 4 חוות דעת )
"ד"ר הר-גיל מקצועי מאוד, רגיש לסיטואציה, אמפתי ויסודי."
קראו עליי עודלקביעת תור
נוירולוגיה
ד"ר אסתר גנלין - כהן
5.0
( 5 חוות דעת )
"וואווו! יצאנו מהביקור המומות ולא הפסקנו לדבר עליה. רופאה שהיא לפני הכל אדם ערכי ומרגש. רופאה שרואה מעבר לבעיה הרפואית. מקצועית. אכפתית. הקדישה לנו מזמנה בלי להסתכל על השעון. קשובה. אכפתית. מומלצת בחום. הלוואי וכל הרופאים ינהגו דומה. מודל לחיקוי!"
קראו עליי עוד
ילדים
פרופ' מרים דוידוביץ מנהלת המכון לנפרולוגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים.
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לילדים ונוירולוגיה>
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו