דלג לתוכן

נגיפי אנטרו בילדים (Enteroviruses in children)

2 דקות קריאה
אנטרו נגיפים (וירוסים) הם קבוצה של נגיפים הגורמים למחלות שכיחות בבני אדם. נגיפי האנטרו מתחלקים לשלוש תת-קבוצות: קוקסי, אקו, ופוליו, ובכל תת-קבוצה מספר זנים. קיימים שלושה זנים של נגיף הפוליו אשר יכולים לגרום לשיתוק. החיסון הביא להיעלמות המחלה במדינות רבות ובשנת 1994 הכריז ארגון הבריאות העולמי על היעלמותה של מחלת שיתוק הילדים מחצי הכדור המערבי.

בישראל היתה ההתפרצות האחרונה של המחלה בשנת 1988, אולם מאז ניתן באופן שגרתי חיסון עם חיידק מוחלש בנוסף לחיסון עם חיידק מומת. לא נרשמו התפרצויות נוספות. כיום מרבית התחלואה נגרמת מנגיפי אקו וקוקסי. ההידבקות היא מאדם לאדם. עיקר התחלואה באזורנו היא בחודשי הקיץ, ושיעורה גבוה יותר בקרב ילדים.

ד"ר גילת לבני

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

סימפטומים

1. ההסתמנות השכיחה ביותר היא מחלת חום בלתי ספציפית, בעיקר בתינוקות ובילדים צעירים. אצל ילדים גדולים יותר ובקרב מבוגרים, שכיחים גם כאבי ראש וכאבי שרירים החולפים בדרך כלל לאחר 7-3 ימים.

2. מחלת הפה והטלפיים נגרמת בעיקר על ידי נגיפי קוקסי. היא מתאפיינת בתפרחת עם נגעים בקוטר חצי ס"מ, בעיקר בכפות הידיים והרגליים. הנגעים מלווים בכאב. הנגעים בפה בדרך כלל מכוייבים, בעיקר על הלשון ועל החלק הפנימי של הלחיים. צורה נוספת: הרפאנגינה, מערבת את הפה בלבד.

3. הפגיעה במערכת העיכול מתבטאת בהקאות, בכאבי בטן, ביציאות רכות, אך לא מימיות בדרך כלל ולא דמיות.

4. דלקת מעטפת המוח ההתפרצויות שכיחות יותר בחודשי הקיץ. המחלה מתאפיינת בחום לא גבוה, בכאבי ראש, בהקאות נישנות, ולעיתים גם בנזלת ובשיעול. תפרחת נקודתית אדומה מפושטת שכיחה בקרב תינוקות וילדים בשנים הראשונות לחיים. שלא כמו בדלקת במעטפת המוח מחיידקים, אין צורך בטיפול ספציפי, והמחלה חולפת בתוך כשבוע ללא סיבוכים לטווח ארוך.

5. הסתמנויות נדירות יותר כוללות דלקת מעטפת הלב ודלקת בשריר הלב. בנוסף, ביילודים עד גיל שבועיים, תיתכן מחלה קשה הגורמת לכישלון רב-מערכתי, לעיתים עם פגיעה קשה בתפקוד הלב.

טיפולים ותרופות

ברוב המקרים המחלה קלה, חולפת מעצמה ואינה דורשת טיפול. לעיתים עקב הקאה נשנית, יציאות מרובות, או נגעים בפה יש צורך במתן תמיסת נוזלים דרך הווריד. בהסתמנויות הקשות והנדירות יש צורך באשפוז ובמתן טיפול תומך כנדרש.
רופאים בתחום
פרופ' אשר טל
פרופ' אשר טל ילדים
ד"ר אורנה אפשטיין
ד"ר אורנה אפשטיין ילדים
פרופ' ריבה בריק
פרופ' ריבה בריק ילדים
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו