שלבקת חוגרת (Herpes Zoster)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

הנגיף המחולל שלבקת חוגרת הוא נגיף DNA ממשפחת נגיפי ההרפס שהאדם הוא המאגר הבלעדי שלו. צורת ההידבקות היא מאדם לאדם בחדירת הנגיף דרך ריריות דרכי הנשימה והלחמית. היא מתרחשת בדרך כלל בתקופת הילדות והמחלה הנגרמת בעקבותיה היא אבעבועות רוח.
עם התקדמות המחלה חודר הנגיף לגנגליונים התחושתיים (דורזליים) של חוט השדרה ולעצבי הגולגולת ונשאר שם בצורה רדומה. שיפעול הנגיף בגנגליונים (כתוצאה מחוסר איזון בין מערכת החיסון לנגיף, כנראה) מוביל למחלות האחרות שגורם הנגיף.

המחלה השכיחה שנגרמת על ידי שיפעול נגיף וריצלה זוסטר היא שלבקת חוגרת (הרפס זוסטר). מקור השם שלבקת חוגרת בהסתמנות השלפוחיות לאורך פיזור העצבים, אשר לא פעם הן נראות בצורת חגורה.

מחלה זו מתרחשת פעם אחת בחיים, ומופיעה בעיקר במבוגרים בשיעור של עד 20% (השכיחות הגבוהה 10-5 ל-1,000 מעל גיל 60). המחלה מאופיינת בהופעת נגעים בצורת שלפוחיות לאורך סעיף העצב שבגנגליון אשר בו שוכן הנגיף (עור - דרמטום, פנים, ריריות העיניים, קרנית, עור התוף ועוד).

בדרך כלל אי-הנעימות הקשורה במחלה היא כאב, אולם באיברים כמו פנים ועיניים עלולה המחלה לגרום לצלקות ולנזקים. בנוסף לכך עלול הזיהום לגרום, לאחר ההבראה, לכאבים שארייתיים (נוירלגיה בתר-הרפטית המתרחשת ב-25%-50% מהחולים מעל גיל 50, ומתבטאת בכאב עז, ממושך או נישנה).

אצל חולים מדוכאי חיסון וזקנים יכולה המחלה להתפשט בהיקף מערכתי ולגרום אף למוות. תסמונות נוספות שעלולות לגרום לשיפעול הנגיף הן מנינגואנצפליטיס, חולשה מוטורית, התסמונת ע"ש גילאן ברה (כתוצאה ממעורבות הגנגליונים המוטוריים הסמוכים לגנגליונים התחושתיים בחוט השדרה) ומיאליטיס רוחבי של חוט השדרה (Transverse myelitis).

ד"ר דן מירון

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

אבחון ובדיקות

אבחון זיהומים הנגרמים על ידי הרפס זוסטר נקבע בעיקר לפי הסימנים הקליניים, אך בעת הצורך ניתן לבצע בדיקה סרולוגית, צביעות ישירות (Tzanck), תרבית, או PCR מבסיס הנגעים או מנוזל השדרה (CSF).

טיפולים ותרופות

הטיפול בזיהומים תלוי בחומרת המחלה, בגיל החולה ובמצבו החיסוני. התרופות המקובלות הן אלה בעלות פעילות אנטי-הרפטית: Acyclovir, Valacyclovir, Famcyclovir. טיפול בשלבקת חוגרת מומלץ בחולים מעל גיל 50 (אצלם הוא יכול להפחית את תדירות הנירלגיה הבתר-הרפטית ואת חומרתה), ובמדוכאי חיסון. בשאר הזיהומים הטיפול תלוי בחומרת הזיהום ובמקומו.
פורומים, יבלות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שלום רון 30/06/2019 18:00
  • היית לי יבלת באצבע ברגל הרופא נתן לי אנטיביוטיקה המוגלה של היבלת נעלמה ונשארה האצבע אדומה האם זה יעלם לבד?מה צריך לעשות?

  • + הוסף תגובה
יבלות עור קשה בכף הרגל ובאצבע אצל בת 11 דורית 27/06/2019 19:30
  • נכדתי בת 11 סובלת כבר מזה שנה ויותר מיבלות של עור קשה בכרית בכף הרגל , זה נראה זוועה כל הכרית מלאה ,טוענת שלא כואב לה ..(קשה לי להאמין) לאחרונה יצאה לה גם יבלת על האצבע השניה . נותנת לה קרם למריחה וריכוך העור מה ניתן לעשות? איך קוראים לרופא שמטפל במיוחד המקרה כזה? תודה

  • + הוסף תגובה
תינוקת בת שנה עם יבלות במפשעה מיכל 24/06/2019 09:53
  • שלום אשמח לדעת מה ניתן לעשות ביבלות שמתפשטות על המפשעה והילדה צורחת מכאבים האם זה אכן כואב ומה ניתן לעשות שלא ישאר צלקות ולא יתפשט תודה

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!