זיהום באגן (pelvic inflammatory disease)

ראשי
שאלות ותשובות

תאור

הידבקויות באגן או בחצוצרות נובעות מזיהום או דלקת באגן (לא בנרתיק) או בחצוצרה, הנקראת בשם הכללי Pelvic Inflammatory Disease (PID). הזיהום עלול להיות תוצאה של הידבקות ממחלה המועברת ביחסי מין, כמו זיבה או כלמידיה. חיידקים אלה מגיעים לחצוצרות ולאגן, דרך הנרתיק או הרחם, גורמים לדלקת, ובגלל רגישותם הגדולה של איברי האגן נותרת רקמה צלקתית. סיבות נוספות לזיהום באגן הן: זיהום אחרי הפלות, במיוחד אלו המלוות בחום, החדרת התקן תוך-רחמי שמעלה את שכיחות דלקות האגן למיניהן, ניתוחים באגן בגלל ציסטות בשחלות, הריון מחוץ לרחם או ניתוחי שרירנים. תוספתן נמקי וקרוע, המלוּוה בדלקת באגן, גורם לעיתים קרובות לנזק אנטומי בחצוצרה וסביב השחלות.
הידבקויות באגן וסביב החצוצרות הנוצרות כתוצאה מזיהום באגן, עשויות להיות דקות ושקופות, או עבות וגסות. לעיתים הן מעוותות את מבנה האיברים באגן, גורמות להרחקת קצה החצוצרה מהשחלה, ומונעות על ידי כך את מעבר הביצית מהשחלה לחצוצרה, כלומר לעקרות. לעיתים האנטומיה כמעט אינה נפגמת, ולמרות ההידבקויות בחלק מהמקרים מצליחה הביצית להגיע לחצוצרה.
גם כאשר החסימה בחלל החצוצרות אינה מוחלטת, עשויה האישה להרות בצורה עצמונית ללא כל טיפול, בין הטיפולים או אף אחריהם, אולם הסיכון להריון חוץ-רחמי עולה במקרה כזה. הידבקויות מאובחנות בצורה עקיפה על ידי צילום רחם, או באופן ודאי על ידי לפרוסקופיה שבה מוחדר לבטן (בהרדמה כללית) מכשיר דק, המחובר למסך טלוויזיה.
זיהום באגן (Pelvic inflammatory disease) הוא אחד מהגורמים השכיחים ביותר לאשפוזים בקרב נשים. חוקרים רבים מאמינים שזיהומים מסוג זה מועברים דרך מחלות מין (STDs) המועברות עם המגע המיני.
זיהומים באגן מתפתחים לרוב בשני שלבים. דבר ראשון האורגניזם המזהם חודר ומדביק את צוואר הרחם, ואז ב-10% מן הנשים החיידק עולה במעלה צוואר הרחם אל תוך הרחם, החצוצרות או השחלות. זיהום באגן מהסוג הפחות נפוץ הוא במקרה של הדבקה על ידי חיידק דרך תעלת הלידה בזמן הלידה עצמה, בזמן החדרת התקן תוך רחמי או הפלה. כל הפרוצדורות הנ"ל עלולות לגרום לזיהום באגן, במיוחד אם האישה מאובחנת כחולה במחלת מין.

סימפטומים


הסימפטומים יכולים להיות קלים וכמעט לא מורגשים אולם בחלק מן המקרים יכולה להתפתח הסלמה והחמרה בתסמינים. הסימפטומים לזיהום באגן (Pelvic inflammatory disease):
כאב באגן ובבטן תחתונה
הפרשות מהנרתיק המלוות בריח רע
חום וצמרמורת
בחילה והקאות
כאבים בזמן קיום יחסי מין
פורומים, גינקולוגיה אונקולוגית (סרטן צוואר הרחם/שחלות)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חוששת תמר 16/07/2019 18:14
 • ד״ר שלום, בבדיקת hpv תוצאה חיובית לזן 16 hsil. הופנתי לקולופוסקופיה וביופסיה. הרופא ציין שזה קדם סרטני/טרום סרטן שתי שאלות: 1. האם יכול להיות שזה כבר מחלת סרטן ממש ולא טרום? האם בבדיקת פאפ מזהים שלב של סרטן? 2. מה ההבדל בין שינוי טרום סרטני ברמה גבוהה (כמו אצלי) למצב סרטני ממש. אני לא מצליחה להבדיל מה ההבדל בין התוצאה של טרום סרטן לסרטן ממש. אודה להסבר שלך כי אני ממש חוששת ויש לי זמן להמתין עד הבדיקה.

 • + הוסף תגובה
ביופסיה וקולפוסקופיה לילך ד 16/07/2019 10:31
 • היי, אחרי פאפ לא תקין, עשיתי קולפו וביופסיה- אלו התוצאות; התוצאות Adenu ca in situ שולי ביופסיה נקיים לקוניזציה אבחנה: Pap smear abnormality (cervix) Cervix uteri malignant neoplasm הרופא קבע קוניזציה כבר לעוד יומיים, השאלה שלי, האם במקרה כזה ניתן להוציא את הכל בפעם אחת? האם מדובר שמשהו טרום או בשלב מתחיל מאוד? ומה הכוונה בשוליים נקיים? לחוצה, ולא מוצאת פרטים על התוצאות. תודה!

 • + הוסף תגובה
בדיקת פאפ לא תקינה גלי 15/07/2019 11:15
 • שלום רב, בת 40, ברקע אנדומטריוזיס מגיל 25 מטופל באופן שמרני על ידי גלולות ברצף 3 חודשים, הפסקה לקבל מחזור וחוזר חלילה. אני נבדקת באופן קבוע כל 3 שנים בבדיקת פאפ. בן זוג קבוע למעלה מ-10 שנים עד לא מזמן זו הייתה בדיקת פאפ סמיר ובפעם האחרונה עשלו לי בדיקת hpv. תשובת הבדיקה הייתה: specimen adequacy: satisfactory for evaluation. transformation zone component present(endocervical/metaplastic cells) interpetation/result: high gradesquamous intreapithtelial lesion (hsil) רופא הנשים הפנה אותי לבדיקת קולופוסקופיה בהקדם ואמר שיצטרכו לעשות ביופסיה. הוא ציין שמדובר בקדם סרטן. אני מאד חרדה ולא מפסיקה לבכות. מבקשת לברר עמך מה משמעותן של התוצאות הללו. האם זה אומר שיש לי סרטן בצוואר הרחם? האם יכול להיות שזה מצב שבסוף לא יצריך שום טיפול אלא רק מעקב או שלפי התוצאות זה מצב מחייב טיפול. אני מבולבלת ולא יודעת איך פתאום הופיע הוירוס הזה מאחר ואני נמצאת כבר שנים רבות עם אותו בן זוג וגם לפניו לא הייתי עם מספר רב של פרטנרים בכלל, כך שמהבחינה הזאת אני לא מבינה כיצד נדבקתי בזה. האם זה שעד עכשיו בדיקות פאפ סמיר היו יוצאות תקינות אומר שלא היה לי את הוירוס בגוף או שפאפ סמיר פשוט לא מכוון למצוא את הוירוס אלא רק נגעים? האם יכול להיות שהוירוס ישב לי בגוף 14-15 שנים ורק עכשיו התפרץ? אני מתנצלת על אורך הפנייה אבל אודה לך מאד אם תוכל להבהיר לי מעט את הדברים. האם הוירוס יכול להיעלם מעצמו , או לאחר טיפול וניקוי נגעים?

 • + הוסף תגובה
הוספה גלי 15/07/2019 11:17
 • לציין, שאין לי ילדים ושבדיקת ה-פאפ - 16 positive 18- negative אין זנים נוספים.

 • + הוסף תגובה
HSIL ד"ר מריו ביינר 15/07/2019 12:42
 • שלום, על פי הפאפ נמצא שינוי טרום סרטני בדרגה גבוהה. עלייך לעבור קולפוסקופיה לאישור האבחנה ובהמשך החלטה על הטיפול. הטיפול במצבים אלו הינו קוניזציה-כריתה של הנגע עם לולאה חשמלית. בהצלחה, ד"ר ביינר

 • + הוסף תגובה
שאלה נוספת גלי 15/07/2019 15:20
 • ד״ר שלום, מה זה אומר ״בדרגה גבוהה״? יכול להיות שזה כבר סרטן?

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!