דלג לתוכן

דלקת פנים הלב (Endocarditis)

דלקת פנים הלב, אנדוקרדיטיס (Endocarditis)
3 דקות קריאה
דלקת פנים הלב היא מחלה שכיחה יחסית עם פוטנציאל להיות קטלנית אם אין מטפלים בה, אך אם היא מאובחנת בזמן, ניתן על ידי טיפול מתאים להביא לריפוי מלא.

הלב מורכב ברובו משריר שמוקף משני צידיו במעטפות. המעטפת החיצונית היא רקמת חיבור המכונה כפורת הלב או פריקרד (Pericard), ובחלק הפנימי, כלומר החלק הנמצא בכיוון חללי הלב, הקרום הוא רקמה של תאי ציפוי או אפיתל (Epithel) ומכונה אנדוקרד (Endocard).

כל דלקת, ללא קשר למקום הימצאה ואף לא לגורם שבגינו היא התפתחה, שמה מסתיים בסיומת itis (בלטינית), ולכן דלקת של האנדוקרד, מכונה "אנדוקרדיטיס" (Endocarditis).

מרביתן של הדלקות באנדוקרד נגרמות על ידי חיידקים. אולם, יש לזכור, שלא רק חיידקים יכולים לגרום לדלקת מסוג זה. אנדוקרדיטיס עלולה להיגרם, אם כי לעיתים רחוקות, על ידי גורמים אחרים, כמו תהליכים אימונולוגיים (תגובה של מערכת החיסון), על ידי פטריות, או על ידי תהליכים ממאירים. לפיכך, הסיווג המקובל של אנדוקרדיטיס הוא לדלקת מחיידקים שהיא כאמור המחלה השכיחה (Bacterial endocarditis), ולתהליכי דלקת שאינם מחיידקים (Non-bacterial endocarditis), קטגוריה הכוללת את כל שאר התהליכים.

אנדוקרדיטיס (מחיידקים) מתפתח במרבית המקרים אצל חולים בעלי פגם מבני באחד המסתמים (Valve) או יותר, בחלל הלב. המסתמים, כמו כל הרקמה של פנים הלב, מצופים ברקמת האפיתל. כאשר מבנה המסתם תקין, זרימת הדם על פניו "חלקה" ולא נוצרות מערבולות. אולם, כאשר המסתם פגום מסיבה כלשהי, כמו לדוגמה, מום לב מלידה שפוגע במבנה התקין של המסתם, או כל בעיה אחרת הפוגמת במשטח המסתם, זרימת הדם על פני המסתם אינה סדירה, ונוצרות מערבולות קטנות. כתוצאה ממערבולות אלה עלולים החיידקים המצויים בזרם הדם לשהות על פני המסתם פרק זמן ארוך מן הרגיל, "להתיישב" ולהתחיל את התהליך הדלקתי.

חיידקים מצויים בזרם הדם באורח שכיח, והתופעה המתוארת לעיל עלולה להתרחש גם אצל אנשים בריאים לאחר הליכים רפואיים שבמהלכם מוחדרים החיידקים לזרם הדם. הליכים כמו טיפולי שיניים, החדרה של אמצעי דימות למערכת העיכול (כמו קולונוסקופיה), וטיפולים גינקולוגיים. מרביתם המכרעת של מקרים אלה מסתיימים ללא כל פגע משום שמערכת החיסון מתמודדת בקלות יחסית עם הכמות הקטנה של חיידקים החודרים לזרם הדם. לעומת זאת, כאשר יש בעיה מבנית באחד המסתמים התהליך הדלקתי בלתי נמנע.

ד"ר אבי הסנר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


סימפטומים

התסמינים והסימנים הקליניים של אנדוקרדיטיס אינם ייחודיים למחלה זו, ומבטאים למעשה את תגובת הגוף לתהליך דלקתי כרוני. החולה מתלונן בדרך כלל על תסמינים שונים שאינם קשורים לכאורה כמו עייפות, סחרחורת, דופק בלתי סדיר לעיתים, קוצר נשימה, ולעיתים כאשר התהליך ארוך - ירידה במשקל. במקרים החדים יופיעו סימנים ותסמינים הקשורים לפגיעה במערכת העצבים המרכזית.

סיבות וגורמי סיכון

כאשר המחלה מאובחנת מהר ניתן להגיע לריפוי מלא שלה באמצעות טיפול אנטיביוטי, אבל כאשר הטיפול מתחיל מאוחר מדי, עלול להיגרם נזק מסוכן לאברים שונים של הגוף כתוצאה מן המחלה.

אבחון ובדיקות

לעיתים קרובות מאובחנת בבדיקת הלב איוושה חדשה. הסיבה להופעתה של איוושה היא הרס של רקמת המסתם. כאשר החיידקים גורמים לדלקת על פני המסתם, נגרם הרס של רקמת המסתם ותפקודו נפגע. תהליך זה מביא לאי-ספיקה של המסתם המתבטא באיוושה חדשה, או בשינוי אופיה של איוושה שהיתה ידועה.

בנוסף, ייתכן שתחול הגדלה של הטחול כביטוי לתגובה של מערכת החיסון לתהליך הדלקתי הכרוני. במקרים חדים החולה עלול לפתח אי-ספיקה של הלב בגלל הכשל בתפקוד המסתמים, וכן הוא עלול ללקות בתופעות של פגיעה במערכת העצבים המרכזית. הפגיעה במערכת העצבים עלולה להיות קשה במיוחד וסיבתה תסחיף (אמבוליה) מזוהם. תסחיפים כאלה, מקורם במסתם הלב בצידו השמאלי של הלב. זרימת הדם מן הצד השמאלי של הלב מגיעה לכל חלקי הגוף דרך אב העורקים (אאורטה). צבר של חיידקים ש"התיישב" על המסתם שבצידו השמאלי של הלב, עלול להתנתק ולנדוד עם זרם הדם לכל מקום בגוף. אם הוא מגיע למוח, עלולה להיווצר שם מורסה שתתפשט ותהרוס את רקמת המוח החיונית, ותפריע בשל כך לתפקודו התקין של המוח. מורסה כזו עלולה להתפתח גם בכליות ולמעשה בכל איבר אחר, לפיכך, התסמינים שנמצאו בבדיקה מצביעים על המקום שאליו נדדו החיידקים וגרמו לזיהום של האיבר.

הממצאים השכיחים שישנם בבדיקות מעבדה במחלה זו הם אנמיה בדרגת חומרה בינונית, שקיעת דם מוחשת כביטוי לתהליך הדלקתי, ופגיעות ספציפיות בהתאם לאיבר המטרה שנפגע על ידי התהליך.

האבחון נקבע על פי רמת חשד גבוהה שצריכה לכלול דיווח על הליך מקדים כמו טיפול שיניים, בדיקה גינקולוגית או בדיקה של מערכת העיכול. הצירוף של סיפור מתאים וממצאים של בדיקה גופנית, צריך לכוון את הרופא להתקין תרביות דם. אם התרביות מצמיחות חיידקים ואמצעי הדימות משקפים פגם במסתם, מאששים את האבחנה.

טיפולים ותרופות

הטיפול בדלקת פנים הלב נעשה באנטיביוטיקה לתקופה ממושכת, ולעיתים קרובות, אם האבחון נקבע מספיק מוקדם, ניתן להביא על ידי כך לריפוי מלא. לעומת זאת, השתהות באבחון, אם בשל פנייה מאוחרת של החולה אל הרופא, ואם משום שרמת החשד לא היתה מספיק גבוהה, עלולה להסתיים בנזק בלתי הפיך לרקמות באיברים כמו לב (הרס המסתם), מוח או כליות, ובמקרים חמורים עלול חוסר טיפול במועדו להסתיים במות החולה.
רופאים בתחום
 מדיקל השרון
מדיקל השרון אורתופדיה
פרופ' יוסף שמש
פרופ' יוסף שמש קרדיולוגיה
ד"ר יונתן בובר
ד"ר יונתן בובר פנימית
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא דלקת פנים הלב

הרבה פחות אנשים צריכים טיפול מניעתי לדלקת פנים הלב
הרבה פחות אנשים צריכים טיפול מניעתי לדלקת פנים הלב
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 15/02/2009

הרבה פחות אנשים צריכים טיפול מניעתי לדלקת פנים הלב לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום קרדיולוגיה וצנתור לב

בניהולו של ד"ר גבריאל גרינברג
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו