חיסון פעיל נגד כלבת

סיכון:   |   שייך לקבוצה:,נגיף מוחלש
תיאור
החיסון הפעיל כנגד כלבת מורכב מנגיפי כלבת מוחלשים, שהודגרו בתרבית תאים ממקור של עופות. בעת מתן החיסון הפעיל, הגוף מייצר נוגדנים נגד כלבת ותימנע התפתחות המחלה.

החיסון הפעיל משמש לשתי מטרות:
1) מניעת מחלת הכלבת טרם חשיפה לכלבת. מיועד לאנשים בסיכון להידבק בכלבת כמו עבודה עם בעלי חיים, וטרינרים, ומטיילים לארצות הנגועות בכלבת.

2) מניעת התפתחות מחלת הכלבת, לאחר החשיפה לכלבת, כמו לאחר נשיכה או מגע מחיה החשודה כחולה בכלבת. החיסון ניתן בסדרת הזרקות אל שריר הזרוע, כאשר פרוטוקול ההזרקות נקבע על ידי הצוות הרפואי ותלוי במטרת החיסון (מניעתי או לאחר החשיפה), חומרת הנשיכות לאחר החשיפה ומצבו החיסוני של האדם.

חיסון בשגרה
כל מספר שנים/חודשים


קבוצות יעד
מטיילים

למטיילים מסוג טיול תרמילים ממושך, או טיול מאורגן ממושך בעל אופי של טיול תרמילים, לאזורים החשודים, או ידועים כנגועים בכלבת, במיוחד הודו.

צוות העוסק / מטפל בבעלי חיים

וטרינרים

כולל סטודנטים בוטרינריה הבאים במגע עם בעלי חיים.
קהל היעד - הרחבה
תופעות לוואי קלות של אודם נפיחות וכאב באזור ההזרקה, אך ייתכנו גם תגובות מקומיות יותר בולטות. ייתכן חום, כאבי ראש, התנפחות של בלוטות הלימפה, עייפות, ארתריטיס, הפרעות במערכת העיכול וכן תופעות אלרגיות כלליות. נדרש טיפול רק במקרים קשים. לעיתים נדירות ביותר דווח על פגיעה עצבית ושיתוק.
השפעה או תופעה תדירות דווח לרופא הפסק תרופה לחדר מיון
מידתיות שכיח נדיר במקרה חמור בכל מקרה
אודם באזור ההזרקה        
נפיחות באזור ההזרקה        
כאב באזור ההזרקה        
חום        
כאב ראש        
עייפות        
עצירות או שלשול        
התנפחות בלוטות הלימפה        
ארתריטיס        
הזעה        
צמרמורת        
תגובה אלרגית        

מטרת החיסון
מניעת כלבת

אופן נטילת החיסון
החיסון ניתן בהזרקה לשריר העליון בזרוע (דלטואיד) ובילדים בהזרקה לשריר הירך. אין להזריק לשריר העכוז. אין לתת במתן תוך ורידי.

הכנה לפני החיסון
לאחר חשיפה לכלבת יש לנקות במים ובסבון ולחטא היטב את אזורי הפציעה והנשיכה. ניקוי וחיטוי מפחיתים משמעותית את התפתחות מחלת הכלבת.

תחילת השפעת החיסון
תוך שבוע

משך השפעת החיסון
החיסון נותן מענה חיסוני עד שנתיים. מומלץ לבצע ניטור הדם לבדיקת רמת הנוגדנים כל 6-12 חודשים לאנשים בסיכון (מטיילים לארצות אנדמיות, וטרינרים, עבודה עם בעלי-חיים)

היכן ניתן לקבל את החיסון
* לשכות הבריאות * חדר מיון

סיכון
1. החיסון מכיל פוליג'לין, מולקולה חלבונית גדולה, שמטרתה למנוע ירידה בנפח הדם ושוק אנאפילקטי בעקבות כך. אולם, במקרים מועטים תיתכן רגישות לפוליג'לין היכולה להתבטא בתופעות עוריות, שינוי קצב לב, ירידת לחץ דם, הקאות, חום וקוצר נשימה. בנוסף, פוליג'לין עלול לגרום לשחרור היסטמין בגוף, שהינו חומר אלרגני, העלול לגרום לתופעות אלרגיות כלליות. 2. החיסון מכיל כמויות מזעריות של אנטיביוטיקה מסוג אמפוטריצין B , כלורטטראציקלין ונאומיצין, העלולים לגרום לתופעות אלרגיות אצל אלו הרגישים לכך. 3) אלרגיה ידועה לחלבוני עופות אינה מהווה התווית נגד, החיסון יינתן תחת השגחה וניטור צמוד. לכן, תועלת מתן החיסון כמניעה נגד כלבת תישקל לעומת הסיכונים האפשריים. לעומת זאת, מתן החיסון לאחר החשיפה הינו חיוני, מכיוון שכלבת הינה מחלה שגורמת ל-100% תמותה.

הריון
לא דווח נזק או פגיעה בנשים הרות ובעוברים. מומלץ לשקול תועלת מתן החיסון כמניעה (טרם החשיפה לכלבת), לעומת הסיכון האפשרי.

הנקה
לא ידוע האם תכולת החיסון מועברת בחלב האם, לא דווח על נזקים לתינוקות יונקים. מומלץ לשקול תועלת מתן החיסון כמניעה (טרם החשיפה לכלבת), לעומת הסיכון האפשרי.

תינוקות וילדים
ניתן לחסן בכל גיל. מנת החיסון הינה אחידה ומכילה 1 מ"ל תמיסה להזרקה.

קשישים
לא דווחו בעיות מיוחדות

אזהרות מיוחדות ותרופות היכולות להשפיע על החיסון
1. כחיסון מניעתי, למניעת הידבקות בכלבת (טרם החשיפה): א. אין לחסן בעת מחלה פעילה הדורשת טיפול. ב. אם נצפו סיבוכים לאחר מתן החיסון, לא מומלץ להמשיך לחסן עד שסיבת הסיבוכים תיפתר. ג. לאנשים הרגישים לאחד ממרכיבי החיסון, לא מומלץ לקבל את החיסון ד. באנשים המטופלים בכימותרפיה או קורטיקוסטרואידים, המפחיתים את פעילות המערכת החיסונית, ובאנשים בעלי דיכוי-חיסוני, התגובה הצפויה הינה נמוכה יותר. 2) מתן החיסון לאחר החשיפה לכלבת: מכיוון שכלבת הינה מחלה שגורמת ל100% תמותה, אין התווית נגד. באנשים המטופלים בכימותרפיה או קורטיקוסטרואידים או תרופה אחרת המדכאת את פעילות המערכת החיסונית, מומלץ להימנע מהטיפול לאחר החשיפה לכלבת.

אין לחסן במקרים הבאים
אלרגיה לחיסון בעבר
איידס
דיכוי חיסוני

הצטרפו לאינדקס הרופאים!