כיצד מתח נפשי משפיע על ההריון והעובר?

חיי הנפש הבוגרים שלנו מושפעים מהחוויה התוך רחמית. הבנה זו, שמקבלת יותר ויותר ביסוסים מדעיים, רווחת היום גם בקרב הציבור הכללי. לכן, כשאנו עוסקים בבריאות הנפש של האישה, ישנו מקום נכבד לשאלה כיצד המצב הנפשי של האם בזמן הריון משפיע על העובר ברחם ולאחר הלידה.
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 22/01/2015

במהלך תשעת החודשים, הקשר של התינוק לעולם החיצוני מתבצע דרך האם הנושאת אותו. מהמזון שהוא מקבל ועד הצלילים שאותם הוא שומע - הכל בתיווכה של אמו. אך מה קורה כאשר האם סובלת ממצבי דחק ולחץ בתדירות גבוהה? האם בריאותו העתידית מושפעת גם מהחוויה התוך-רחמית במהלך ההריון?נשים בהריון שמדברות אל העובר, משמיעות לו מוזיקה ומתייחסות אליו כאל אדם בפני עצמו הן לא מחזה נדיר בימינו. לאחר לא מעט מחקרים, נמצא ביסוס לכך שהעובר מודע למה שמתרחש בעולם מחוץ לרחם. אך האם העובר מודע גם למה שעובר על הנושאת אותו? האם מתח נפשי או סטרס אצל האם ההרה משפיעים על העובר וההריון? ראשית עלינו לשאול את עצמנו מהו מתח נפשי אצל האם? התשובה לשאלה זו אינה פשוטה מאחר ומתח נפשי הוא חוויה אישית וסובייקטיבית. המחקר מתייחס ל
מצבי דחק כמצבים בהם ישנה תגובה גופנית אופיינית הכוללת הפרשת חומרים בשם גלוקוקורטיקואידים-  ביניהם קורטיזול.


תגובה זו באה לידי ביטוי במצבים שונים ומגוונים, חלקם קשורים למצבים חיצוניים, כמו: בעת אירועים טראומטיים כגון מלחמה, רעידת אדמה, תאונה או אירוע מסוכן לנו או ליקירנו ועוד, אך ישנם גם מצבים פנימיים ואישיים, כמו מצבים נפשיים של דיכאון, הפרעות חרדה למיניהם, בהם מופרשים גלוקוקורטיקואידים אצל האם כתגובה ביולוגית. המצב מסתבך עוד יותר, אם לוקחים בחשבון שכל אדם מגיב בצורה שונה למצבי דחק וטראומה.


אצל העובר, לגלוקוקורטיקואידים ישנה השפעה על התפתחות אזורים שונים במערכת העצבים המרכזית, כולל אזורים חיוניים במוח, וכן השפעה על המערכת הביולוגית המגיבה למתח של העובר עצמו. במקביל השלייה מונעת מעבר של קורטיזול מהאם לעובר על ידי מערכת שמנטרלת את הקורטיזול והופכת אותו ללא פעיל. עם זאת, עדיין 10-20% מהקורטיזול האימהי מוצא את דרכו לעובר. כלומר, מתח נפשי אצל האם משמעותו מתח נפשי אצל העובר.


מתח אימהי עלול להשפיע על התפתחות העובר ובטווח הארוך על דפוסי התנהגות של התינוק


חרף ריבוי המחקרים בנושא, טרם הצטיירה תמונה חד משמעית לגבי ההשפעה של מתח אימהי על העובר. ממצאים מסויימים הראו כי מתח אימהי משפיע על היקף ראש נמוך יותר ביילוד, משקל לידה נמוך יותר ואף עלייה בשיעור לידות מוקדמות (כל אלה מצבים המהווים גורמי סיכון בפני עצמם אצל הילוד). בנוגע להשפעות ארוכות טווח על התינוק והילד, יש עדויות המרמזות על השפעת המתח נפשי על התפתחות דפוסי התנהגות והיקשרות, יכולת התמודדת עם שינויים ואף הופעת הפרעות נפשיות בילדים בגיל מאוחר יותר כגון דיכאון וחרדה. 


ישראל הינה מדינה רווית אירועי דחק וטראומה. מחקרים עכשוויים מראים כי לקיומו של מתח תמידי באוכלוסייה ישנה השפעה בכל הנוגע לעלייה בשיעור ההריונות בסיכון גבוה, ועלייה בשיעור הלידות המוקדמות. 


לא מתעלמים מהסטרס


 
למרות שטרם התקבלה תשובה ברורה לגבי סוג ההשפעה על העובר, ברור כי קיימת השפעה שאינה תמיד מטיבה. לכן מצבי דחק אצל נשים הרות דורשים התייחסות מיוחדת וטיפול - מתוך מחשבה על העובר והילוד העתידי, ולא רק האם. סוג הטיפול תלוי כמובן במצבה של האם ויכול לכלול מהתערבויות תמיכתיות פשוטות ועד התערבויות אינטנסיביות יותר ואולי אף תרופתיות. אי התייחסות למצב יכול להוות סיכון לאם ולעובר יחדיו.
פורומים חרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
איקסל ומיגרנות סיסי 08/02/2020 18:41
 • דר שלום, לאחר טיפול של כשנה וחצי בסימבלטה 60 , החליפו לי את הכדור לאיקסל 100 ביום לאחר שהיו לי תופעות לוואי של עצירויות אובדן חשק מיני והחרדה שוב צצה. מאז האיקסל כחודש וחצי , חזרו אליי המיגרנות וכאבי הראש באופן יומי , יש לציין שאני מטופלת הזריקה הביולוגית והיה לי שקט ממיגרנות כמה חודשים טובים . האם זו תופעת לוואי של האיקסל או שזה בכלל תופעה כאשר משנים כדורים , כמו כן אשמח לדעת אם יש כדור שאינו גורם לכך ואין לו תופעות לואי של עצירויות השמנה או אובדן חשק מיני . תודה

 • + הוסף תגובה
איקסל סיסי 18/02/2020 20:45
 • הרופאה אמרה לי לקחת את 2 הכדורים יחד בבוקר .. למיטב הבנתי לוקחים פעמיים האם זה אכן לא משנה ? כמו כן מה המינון ההתחלתי המומלץ ?

 • + הוסף תגובה
איקסל ד"ר יששכר הרמן 22/02/2020 10:00
 • איקסל יש ליטול 2 פעמים ביום. מתחילים במינון של 25 מ"ג בבקר ובשעות הצהרים המאוחרות (לא כדאי לקחת ממש לפני השינה כי התרופה יכולה לעורר). יש לעלות במינון ל- 50 שתי פ' ביום. מינון מקסימלי 200 מ"ג ביוום מחולק ל- 2 מנות (100X2).

 • + הוסף תגובה
איקסל סיסי 26/02/2020 18:26
 • מכוון שלקחתי במשך יותר מחודש 100 מג רק בבוקר ואני מעוניינת לפצל זאת כעת, לא ארגיש כאילו המינון הופחת? כי יש בגוף 50 כל פעם ולא 100 בפעם אחת ? אשמח לדעת איך לעשות זאת ?

 • + הוסף תגובה
וולבוטרין סיסי 26/02/2020 14:19
 • דר הרמן שלום לוקחת איקסל 100 ליום , גורם לי לבעיה בחשק מיני כמו כל מה שניסיתי לוסטרל, סימבלטה . האם נכון שתוספת של כדור וולבוטרין לאיקסל תסיר את תופעת הלוואי הזאת ? אם כן באיזה מינון ואופן ? והאם יש לה תופעות לוואי אחרות ? חשובה לי מאוד דעתך תודה מראש

 • + הוסף תגובה
אנטומין תומר 26/02/2020 12:01
 • שלום ד"ר , רציתי לשאול אותך האם יש מקום היום פסיכיאטריה המודרנית לשימוש באנטומין 40-80 מ"ג ביום בנוסף לסוליאן 800 מ"ג ביום , האם אנטומין מייעלת את פעילות הסוליאן ואם כן באיזה דרך עוד דבר למה אין הרבה מידע על אנטומין באינטרנט ולמה היא לא מאושרת בארה"ב האם בגלל שהיא מסוכנת בכל מינון אני פשוט מפחד להתחיל אנטומין , תודה על המענה ?! מפחד

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!