הזרעה כפולה בטיפולי הפריה - מתי כדאי?

מטופלי פריון רבים (במיוחד במקרים של נעשה שימוש בזרע תורם) עוסקים בשאלה בעלת המשמעויות הרפואיות וכספיות - האם לבצע הזרעה בודדת או כפולה? מה חשוב לדעת לפני שמקבלים החלטה בנושא?

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 08/05/2019

מטופלי פריון רבים (במיוחד במקרים של נעשה שימוש בזרע תורם) עוסקים בשאלה בעלת המשמעויות הרפואיות וכספיות - האם לבצע הזרעה בודדת או כפולה? מה חשוב לדעת לפני שמקבלים החלטה בנושא? 


מחקרים מראים


- תאי זרע חיים באיברי הרבייה הנשיים 24-40 שעות בממוצע. לעומת זאת, טווח הביוץ לאחר עליית הורמון הביוץ (או זריקת אוביטרל) יכול להתרחש גם נעל 34-40 שעות.

  

- רק 10% מתאי הזרע עשויים להימצא בחצוצרה בזמן ההפריה של הביצית. לכן, יש לבצע את ההזרעה לא יותר משעות ספורות לפני הביוץ. 


- ביצית מקבלת יכולת הפריה כ- 6 שעות לאחר הביוץ. יכולת זו נשמרת למשך 18 שעות נוספות.


- לעיתים, בזמן הביוץ, בדיקת הביוץ אינה מזהה את הורמון ה- LH (הוא הורמון הביוץ).


כאשר ניתן אוביטרל להשראת ביוץ על בסיס מעקב הזקיקים, גודל הזקיקים לא תמיד משקף את מועד הביוץ בגלל יכולת ההשתנות של גודל הזקיקים לפני הביוץ. ביוץ יכול להתרחש 22-47 שעות לאחר זריקת אוביטרל. מאחר שאחרי הביוץ, עומדות לרשותנו 24 שעות נוספות של ביצית בעלת כושר ההפריה, יש לנו כ-71 שעות אפקטיביות ממועד זריקת האוביטרל להפריה של הביצית.


התנאים להפריית הביצית   


נתונים אלו מראים, כי הזרעה כפולה מספקת זמן רב יותר להפריית הביצית ותלויה בשלושה גורמים עיקריים:


- זמן נדידת הזרע לאזור האמפולרי שבחצוצרה, במטרה להפרות את הביצית.


- משך הזמן מרגע פליטת הביצית מהזקיק עד לקליטת הביצית על-ידי הקצה הפיבריאלי הרחוק של החצוצרה.


- משך זמן החשיפה של הביצית לזרע, בסביבה של החצוצרה.


יש שטוענים, כי במחזורי טיפול בהם נעשה שימוש בתכשירים לעידוד ביוץ, לאחר זריקת אוביטרל ייתכנו ביוצים עוקבים בטווח של כמה שעות. בדרך זו, ההזרעה הראשונה תספק לנו מספיק תאי זרע לביצית הראשונה אשר התבייצה, וההזרעה השנייה תספק מספיק תאי זרע לביציות הנוספות, אשר חרגו בשלב מאוחר יותר. תא הזרע זקוק לזמן כדי לקבל את יכולת ההפריה (קפסיטציה), אשר דורש זמן נוסף.


מה המסקנה?


לאתר הפריה של ביצית, הזרעה כפולה עשויה לספק יותר תאי זרע לזמן רב יותר, מה שעשוי להגדיל את שיעור ההריונות המושג באמצעות ההזרעות, ובמיוחד את שיעור ההריונות שמקורן בהזרעות של תורם.


הכתבה בשיתוף עם פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי, מומחה בעל שם בתחום הפריון, פוריות האישה, פוריות הגבר והפריה חוץ גופית. הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, ביוץ והזרעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הזרעה אחרי אוביטרל אור של תקוה 16/09/2019 12:54
 • שלום ד"ר, יום שישי ב 23:15 בלילה הזרקנו אוביטרל, ביום ראשון בבוקר בשעה 11:40 בערך עשינו הזרעה. איך התהליך עם האוביטרל עובד? אם נניח היה ביוץ בשבת,או ראשון בבוקר כבר האם זה אומר שיכול להיות שפיספסנו את המועד/תזמון ואת הביוץ? ועוד שאלה לגבי הביוץ..במידה ומתרחש ביוץ מתי אפשר להכנס להריון לפניו או לאחריו? ברגע שהביוץ מתרחש מה זה אומר?(יש ככ הרבה מחלוקות על זה שאני כבר מבולבלת).

 • + הוסף תגובה
הזרעה אחרי אוביטרל ד"ר גיל ירושלמי 17/09/2019 17:03
 • בדרך כלל הביוץ אחרי אוביטרל יתרחש סביב 24-36 שעות אחרי הזרקתו. הביצית יכולה להיות מופרית כ-24 שעות אחרי הביוץ. הזרע יכול לשרוד עד 72 שעות בגוף. לכן אין צורך לתזמן בדיוק את ההזרעה לדקה המדוייקת של הביוץ.

 • + הוסף תגובה
המשך אור 17/09/2019 20:00
 • הבנתי,,אבל נניח במקרה שלנו אנחנו זוג דתי ואין אנו יכולים לקיים יחסים לפני ..זא ביום שישי לצורך העניין ושבת לא יכולנו לקיים יחסים. ואז ההזרעה הייתה ביום ראשון.האם יש מצב של פספוס הביוץ..?

 • + הוסף תגובה
המשך 3 א 17/09/2019 21:43
 • עוד שאלה חשובה.. במידה וקיבלתי אוביטרל יום שישי וראשו הייתה ההזרעה..במידה והיה ביוץ.... האם בימים שני שלישי זה כבר לא רלוונטי לקיים יחסים?

 • + הוסף תגובה
סיכויי הצלחה עם גונאל אור 17/09/2019 15:29
 • שלום דר, בת 38, 3 הריונות ספונטניים אחרי קיסריים,מעונינת בהריון נוסף, נתקלנו בקושי עקב חסימה בחצוצרה שמאלית,בעל בן 40 עם בעיה קלה בצמיגות הזרע, לאחר ניסיונות הופנינו לטיפולי פוריות, טיפול מספר 2 קבלתי,גונאל 50 במשך 9 ימים, ביום העשירי זריקת אוביטרל וביום ה 12 הזרעה. מהם סיכוי ההצלחה עבורינו? פעם ראשונה עם גונאל..(במעקב דעשינו לפני ההזרעה..(היה 2 זקיקים ימין 14, שמאל 15 רק שהשמאל לא רלוונטי) ליום ההזרעה אין לי מושג מה היו הנתונים.

 • + הוסף תגובה
סיכויי הצלחה עם גונאל ד"ר גיל ירושלמי 17/09/2019 17:06
 • יש המון גורמים שמשתנים בין אישה לאישה אבל הגיל הוא הפקטור החשוב. בגיל 38 הסיכויים להריון בהפריה חוץ גופית הם כ-15-25% לכל נסיון של החזרת עוברים. בהזרעה הם מעט יותר נמוכים.

 • + הוסף תגובה
טיפול עם גונל המשך א 17/09/2019 20:05
 • אוקיי, אז זה אומר שהגונאל לא יכול לעזור לעלות את הסיכויים עצם זה שהואא גורם ליותר זקיקים...מאשר ביוץ טבעי שרמת הזקיקים היא יחידנית..תמיד יש בצד אחד..או שזה לא קשור?

 • + הוסף תגובה
גונאל ד"ר גיל ירושלמי 17/09/2019 20:23
 • בביוץ טבעי של זקיק בודד הסיכוי להריון יותר נמוך.

 • + הוסף תגובה
החזרת עוברים אני 17/09/2019 20:07
 • ידוע שהחזרה של יותר מעובר אחד מגדילה את הסיכוי להריון. בהנחה שהזמן הוא לא פקטור, האם החזרה של אותן כמות עוברים רק בכל חודש אחד שווה ערך אותו סיכוי? לדוגמא האם החזרה של עובר אחד כל חודש במשך 3 חודשים שווה ערך במחינת השגת הריון להחזרה של 3 עוברים בחודש אחד?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!