הזרעה כפולה בטיפולי הפריה - מתי כדאי?

מטופלי פריון רבים (במיוחד במקרים של נעשה שימוש בזרע תורם) עוסקים בשאלה בעלת המשמעויות הרפואיות וכספיות - האם לבצע הזרעה בודדת או כפולה? מה חשוב לדעת לפני שמקבלים החלטה בנושא?
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 08/05/2019

מטופלי פריון רבים (במיוחד במקרים של נעשה שימוש בזרע תורם) עוסקים בשאלה בעלת המשמעויות הרפואיות וכספיות - האם לבצע הזרעה בודדת או כפולה? מה חשוב לדעת לפני שמקבלים החלטה בנושא? 


מחקרים מראים


- תאי זרע חיים באיברי הרבייה הנשיים 24-40 שעות בממוצע. לעומת זאת, טווח הביוץ לאחר עליית הורמון הביוץ (או זריקת אוביטרל) יכול להתרחש גם נעל 34-40 שעות.

  

- רק 10% מתאי הזרע עשויים להימצא בחצוצרה בזמן ההפריה של הביצית. לכן, יש לבצע את ההזרעה לא יותר משעות ספורות לפני הביוץ. 


- ביצית מקבלת יכולת הפריה כ- 6 שעות לאחר הביוץ. יכולת זו נשמרת למשך 18 שעות נוספות.


- לעיתים, בזמן הביוץ, בדיקת הביוץ אינה מזהה את הורמון ה- LH (הוא הורמון הביוץ).


כאשר ניתן אוביטרל להשראת ביוץ על בסיס מעקב הזקיקים, גודל הזקיקים לא תמיד משקף את מועד הביוץ בגלל יכולת ההשתנות של גודל הזקיקים לפני הביוץ. ביוץ יכול להתרחש 22-47 שעות לאחר זריקת אוביטרל. מאחר שאחרי הביוץ, עומדות לרשותנו 24 שעות נוספות של ביצית בעלת כושר ההפריה, יש לנו כ-71 שעות אפקטיביות ממועד זריקת האוביטרל להפריה של הביצית.


התנאים להפריית הביצית   


נתונים אלו מראים, כי הזרעה כפולה מספקת זמן רב יותר להפריית הביצית ותלויה בשלושה גורמים עיקריים:


- זמן נדידת הזרע לאזור האמפולרי שבחצוצרה, במטרה להפרות את הביצית.


- משך הזמן מרגע פליטת הביצית מהזקיק עד לקליטת הביצית על-ידי הקצה הפיבריאלי הרחוק של החצוצרה.


- משך זמן החשיפה של הביצית לזרע, בסביבה של החצוצרה.


יש שטוענים, כי במחזורי טיפול בהם נעשה שימוש בתכשירים לעידוד ביוץ, לאחר זריקת אוביטרל ייתכנו ביוצים עוקבים בטווח של כמה שעות. בדרך זו, ההזרעה הראשונה תספק לנו מספיק תאי זרע לביצית הראשונה אשר התבייצה, וההזרעה השנייה תספק מספיק תאי זרע לביציות הנוספות, אשר חרגו בשלב מאוחר יותר. תא הזרע זקוק לזמן כדי לקבל את יכולת ההפריה (קפסיטציה), אשר דורש זמן נוסף.


מה המסקנה?


לאתר הפריה של ביצית, הזרעה כפולה עשויה לספק יותר תאי זרע לזמן רב יותר, מה שעשוי להגדיל את שיעור ההריונות המושג באמצעות ההזרעות, ובמיוחד את שיעור ההריונות שמקורן בהזרעות של תורם.


הכתבה בשיתוף עם פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי, מומחה בעל שם בתחום הפריון, פוריות האישה, פוריות הגבר והפריה חוץ גופית. הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים ביוץ והזרעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ריבוי זקיקים הריון יעל 19/01/2020 19:43
 • שלום ד״ר ירושלמי בבדיקה בשבוע 6, ראו עובר עם דופק. הרופא אמר שיש גם ריבוי זקיקים ולנסות לא לעשות ספורט. חשוב לציין שמעקב זקיקים קודם להזרעה אך היום לי הרבה זקיקים (2 בשלים ועוד זקיקים קטנים-בינוניים) מה זה אומר בדיוק שיש עוד זקיקים? מתי הם אמורים להתמוסס וכמה אני אמורה לחשוש? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
ריבוי זקיקים ד"ר גיל ירושלמי 19/01/2020 20:33
 • בעיקרון אם השחלות מוגדלות בשל ריבוי זקיקים יש יותר סיכוי לשיזור שחלתי. השחלות הולכות וקטנות לגודל הנורמלי תוך מספר שבועות. במידה ואין כאבי בטן חריגים ניתן לחזור לבצע פעילות ספורטיבית רגילה.

 • + הוסף תגובה
תודה והמשך יעל 19/01/2020 20:48
תוספת ד"ר גיל ירושלמי 19/01/2020 21:14
 • פשוט בינתיים לא לקפוץ או לקיים יחסי מין פרועים... אין מה לעשות רק להמתין.

 • + הוסף תגובה
תודה :) יעל 19/01/2020 21:33
הזרעה ללא זריקת אוביטרל מיכל 16/01/2020 10:35
 • שלום, האם הזרעה ללא זריקת אוביטרל מקטינה סיכויים לקליטת היריון? והאם ישנם מרכזים רפואיים שעושים זאת? מכיוון שלמיטב הבנתי במכבי ישנו פרוטוקול המחייב את הזריקה. תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
הזרעה ואוביטרל ד"ר גיל ירושלמי 19/01/2020 20:32
 • בעיקרון לא חייבים אוביטרל אם יודעים מתי הביוץ. לפעמים זה קצת יותר מסובך ומצריך יותר בדיקות דם. למיטב ידיעתי אין פרוטוקול מחייב במכבי לאוביטרל.

 • + הוסף תגובה
שאלה נוספת בנושא מיכל 19/01/2020 21:14
 • ראשית, תודה על המענה, לא מובן מאליו. במידה ובבדיקות דם הנתונים היו : אסטרדיול 1172, פרוגסטרון 0.9 ו LH היה 7.5 זקיק בגודל 18. אשר נמדדו ביום חמישי, מתי הצפי הטבעי לביוץ? האם יכול להיות שהביוץ נעשה ביום שישי/שבת?

 • + הוסף תגובה
ביוץ ד"ר גיל ירושלמי 19/01/2020 21:16
אוביטרול רחלי 16/01/2020 20:02
 • שלום ביום חמישי בדיקת זקיקים זקיק 20 בצד שמאל האופא אמר לקחת סירקת אוביטרול ביום שישי בשש לקיים יחסים ויום ראשון הזרעה הדאלה היא האם יד טעם לקחת את הזריקה טולי הביוץ כבר יהיה בשישי או שבת ? ואין אפשרות לבדוק את זה בימים האלה פשוט לא רוצה לקחת הורמונים סתם... ושאלה נוספת האם לקיים יחסים לפני הזריקה או רק אחריה?

 • + הוסף תגובה
אוביטרל ד"ר גיל ירושלמי 19/01/2020 20:36
 • אם ההנחיה היא רק לפי אולטראסאונד בלי בדיקת גם אני לא יכול לתת תשובה חד משמעית ועדיף לבצע מה שהרופא אמר.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!