חשוב שתכירו: הטכנולוגיות החדשניות להגברת הפוריות

20%-25% מהזוגות הנישאים כיום סובלים מבעיות פוריות, ברמה כזו או אחרת. אם בעבר הסיכוי שלהם לילד היה נמוך, כיום, בזכות שלל טכנולוגיות חדשניות, הסיכויים לכך גבוהים. המדריך המלא

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 29/03/2016
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי
מומחה בעל שם בתחום הפריון, פוריות האישה, פוריות הגבר והפריה חוץ גופית
הצג טלפון מספר מקשר
i

העידן החדש מתאפיין בשתי מגמות סותרות הנוגעות לפוריות האדם. האחת, שלילית, היא תולדה של החיים המודרניים. השנייה, חיובית, נובעת מההתפתחות העצומה שחלה בתחום רביית האדם והטכנולוגיות להגברת הפוריות.


מהשמנה ועד שימוש בסלולרי: כל הסיבות לפגיעה בפריון

המגמה השלילית נובעת מהשפעות סביבתיות, הרגלי החיים ואורח החיים המודרני, הגורמים במידה רבה להשפעות מצטברות שליליות, הן על פוריות הגבר והן על פוריות האישה. הוכחה לכך ניתן למצוא בנתון הקובע כי בשלושת העשורים האחרונים חלה ירידה דרמטית וחדה בשיעור הפריון של גברים, בשיעור המתקרב ל-1% בשנה, ובמידה לא מבוטלת גם אצל נשים, כך שכיום אצל 20%-25% מהזוגות הנישאים תימצא בעיית פריון בדרגות חומרה שונות.


קראו עוד: גירוי יתר - הסיכון של טיפולי הפריה


מהם ההרגלים שעשויים לפגוע בפוריות הגבר והאישה? האלכוהול, למשל, עלול לשבש את תהליך חלוקת הביצית ולגרום להיווצרותם של עוברים פגומים גנטית ובאותה מידה הוא עשוי לפגוע גם באיכות הזרע; מתח נפשי עלול להיות בעל השפעה שלילית על הפוריות, בין היתר בכך שהוא  עלול לשבש את התפקוד השחלתי; פגיעה מהותית נוספת לפוריות נגרמת כתוצאה מעישון, הפוגע באיכות הביציות והזרע וכן בכושר ההשתרשות של עוברים המתקבלים בהליכי ההפריה החוץ גופית.


גם החשיפה לזיהומים סביבתיים, כמו זיהום אוויר, פוגעת באברי הרבייה והתפקוד ההורמונלי שלהם. שימוש יומיומי במחשבים וטלפונים ניידים כרוך בחשיפה לקרינה, העלולה גם היא לפגוע בפריון.


בנוסף, השימוש הנרחב באמצעי מניעה הגביר את המתירנות המינית, שגרמה לעלייה דרמטית בזיהומים באברי הרבייה, לפגיעה בהם וכתוצאה מכך לפגיעה בפריון בעקבות דלקות, הריונות בלתי רצויים וביצוע נרחב של הפלות.


גם עודף המשקל, אחד מחוליי התקופה המודרנית בעולם המערבי, הוא בעל השפעה משמעותית על העלייה באחוזי אי הפריון. ההשפעות של השמנת היתר ניכרות כבר בגיל צעיר בקרב נערות ומתבטאות בהפרעה במחזור, בשחלות פובליציסטיות, בהפרעות בביוץ, בריבוי הפלות ובאופן כללי בשיעור גבוה יותר של בעיות פוריות. אצל גברים עם עודף משקל ניתן בהחלט למצוא שיעור גבוה יותר של הפרעות הורמונליות, פגיעה באיכות הזרע - ובעיקר במרכיב המורפולוגי שלו.


המגמה החיובית אל מול כל האיומים הללו על פוריות האדם התרחשה באמצאות פריצת דרך עצומה, הנוגעת להבנת תהליכי הרבייה ויצירת טכנולוגיות עזר של רבייה שמטרתן להתגבר על מרבית הבעיות הללו. מיליוני בני אדם נולדו הודות לשימוש הנרחב בטכנולוגיות הרבייה החדישות, וחדשות לבקרים אנו מתבשרים על טכנולוגיות חדשניות נוספות, המשפרות את הסיכויים להרות.


גם היכולת לזהות בעיות, הן אצל הגבר והן אצל האישה, מאפשרת מתן מענה הולם יותר לבעיית הפוריות.


רמת הפיריון של גברים יורדת ב-1% מידיי שנה


השיטות להגברת פוריות הגבר

על מנת להגביר את סיכויי ההצלחה להשגת הריון, ישנה כיום אפשרות לבצע בדיקת זרע בשם "הלוספרם". בדיקה זו סוקרת לא רק את האיכויות הבסיסיות של הזרע, כמו ריכוזיות, תנועתיות ומורפולוגיה, אלא בודקת גם את איכות ה-DNA שלו במטרה לזהות את הזרעים הטובים יותר לצורך הפריה. בדרך זו נמנעת יצירה של עוברים פגומים וכן בעיות כמו השתרשות נמוכה ושיעור הפלות גבוה יותר.


הפגיעה ב-DNA של הזרע עלולה להיגרם בשל גורמים סביבתיים, כמו זיהום אוויר, הדברה, עישון או צריכת סמים, עודף משקל וכן מזיהומים באברי הרבייה. טכנולוגיה זו הביאה למציאת דרכים משופרות לבחירת זרע איכותי יותר, לצורך ביצוע הפריה בשיטת ה-ICSI, שיטה שבמהלכה מוחדר הזרע הנבחר ישירות לביצית, באמצעות שימוש במיקרוסקופ מיוחד. בחירת הזרע מתאפשרת בעקבות שימוש במיקרוסקופ עם הגדלה פי 6000, שכאמור מאפשרת בחירת זרע אופטימלי, ללא פגמים.


שיטה נוספת לבחירת זרע מתבצעת בזכות זיקתו של הזרע הבריא לחומר הקרוי יאלורינן. התקשרותם של תאי זרע למבחנה המכילה את החומר מאפשרת בידוד של תאי הזרע המשופרים לצורך ביצוע הפריה בשיטת ה-ICSI. שיטה זו נקראת Fhysiological ICSI (ICSI  פיזיולוגי).  


השיטות להגברת פוריות האישה 

ישנן מספר שיטות חדשניות להגברת פוריות האישה, ובראשן בדיקת עזר חדישה הבוחנת את רמת ההורמון הקרוי  AMH – Anti mullerian Hormon. הורמון זה משקף נאמנה את מצב מאגר הביציות של האישה, כלומר את הרזרבה השחלתית שלה - במיוחד במצבים בהם קיים חשש שמאגר זה דל מאוד.


טכניקה חדישה נוספת מאפשרת את בחינת הביציות לאחר שאיבתן וזיהוי מרכיבים שונים המספקים מידע באשר לאיכותן של הביציות, את איכות הרקמה העוטפת אותן, את דרגת הבשלות שלהן ועוד. דבר זה מאפשר זיהוי טוב יותר של הביציות האופטימאליות, מה שמוביל להשגת הריון בשיעור גבוה יותר.


טכנולוגיות חדישות נוספות הקיימות כיום מאפשרות הזרקה של גופיפי אנרגיה ממקור של ביציות מתרומה לביציות שבהן שיעור גופיפים אלו נמוך (כלומר אצל נשים מבוגרות), ובצורה כזו  לשפר משמעותית את סיכוייהן של נשים אלו להרות.


השיטות החדשניות לבחירת עוברים

היכולת לזהות ולבחור את העוברים הראויים ביותר להחזרה משפרת במידה רבה מאוד את הסיכוי להרות. אחת השיטות לביצוע מטרה זו הינה השימוש באמבריוסקופ. האמבריוסקופ הינו אינקובאטור בו מאוחסנים העוברים כשהם חשופים למצלמת HD, החל מרגע ההפריה (לפני החזרת העוברים לרחם). המכשיר מצלם בו-זמנית מספר עוברים ועוקב אחריהם בפרקי זמן קצובים וברצף. ניתוח התמונות המתקבלות, החל מהשלב הראשוני ביותר של הפריית הביצית ועד לשלב של עובר בן מספר תאים, מאפשר לבחור את העובר עם מדדי הצמיחה הטובים ביותר. בשיטה זו תיתכן עליה בשיעור ההריונות ב-10%-20%. יתרון נוסף של שיטה זו נובע מכך שבחירת עובר אופטימלי מקטינה גם את שיעור ההריונות מרובי העוברים. 


שיטה חדשנית נוספת לבחירת העוברים על בסיס שלימות גנטית לצורך החזרה לרחם נעשית באמצעות בדיקת PGS - Pre-implantation Genetic Screening. בשיטה זו מבוצעת סקירה גנטית של העוברים על ידי ביופסיה לעובר בשלב הבלסטוציסט, דהיינו ביום החמישי שלאחר ההפריה. לאחר מכן נערכת בדיקה של הגנום העוברי לצורך בחירת עוברים התקינים מבחינה גנטית.


אמצעים נוספים  לבחירת עובר בעל פוטנציאל טוב יותר להשתרשות הם על ידי ניתוח סימנים מטבוליים, גנומיים וחלבוניים מתוך הצלוחית בה העובר שוהה, שבאמצעותם ניתן לזהות את העוברים האיכותיים יותר.


תרומת ביציות: מאפשרת להביא ילד בריא לעולם

אחת מפריצות הדרך החשובות ביותר בתחום הפוריות וההפריה החוץ גופית הינה השימוש בתרומת ביציות. מדובר בפריצת דרך מדעית שמאפשרת לנשים שלא הצליחו להרות בשל איכות ביציות ירודה או העדר ביציות להביא ילד לעולם. בנוסף היא מאפשרת לנשים עם פוטנציאל גבוה להעברת מחלות גנטיות להביא לעולם ילד בריא.


בין הסיבות הרווחות לתרומת ביציות ניתן למצוא זוגות שבת הזוג לא יכולה להביא לעולם ילדים גנטיים משום שהביציות שלה לא מסוגלות לגרום להריון או ללידת ילד חי, גיל מתקדם (מעל 45), נשים לאחר טיפולי פוריות רבים שנמצאו כבעלות איכות ביציות גרועה או נשים עם רזרבה שחלתית נמוכה ביותר, כגון במצבים לאחר כריתת שחלות, בעיות אוטאימוניות, כימותרפיה, גיל המעבר או נשים עם כשל שחלתי מוקדם, המהווה את הגורם המרכזי לחסר של ביציות לפני גיל 40. כמו כן, במצבים של העדר מולד של שחלות או במקרים של הפרעות גנטיות אצל נשים, ביניהן גם תסמונת טרנר.  


קראו עוד: הזרעה כפולה בטיפולי הפריה - מתי כדאי?


בדיקה גנטית חדשה, הקרויה CGT - Carrier Genetic Test, מיועדת לזוגות המיועדים לתרומת ביציות. בדיקה זו שוללת אי התאמה גנטית בין בן הזוג של האישה הנתרמת לבין תורמת הביציות ומונעת את היווצרותם של מחלות גנטיות בקרב עוברים המתקבלים מתרומת ביציות.


לסיכום, נראה שהרפואה נותנת מענה מצוין לכל ההיבטים של הפריון ועונה על הצרכים והבעיות שנוצרות בעידן המודרני. תחום הפוריות אינו קופא על שמריו ופורץ דרכים חדשות ומחקרים חדשים לטובת הזוגות עם בעיות הפריון.  עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום טיפולי פוריות

פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי

פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי מומחה בעל שם בתחום הפריון, והפוריות
פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי, מומחה בגניקולוגיה, מחלוצי ההפריה החוץ גופית בארץ.פרופ' אשכנזי ייסד וניהל את היחידה להפריה חוץ גופית בבית חולים השרון, עד לאיחודה עם היחידה בבית חולים בילינסון. בנוסף לפעילותו עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • תמיכה בהריון
 • אני
 • 20/05/2019 21:25
 • היי, אמרו לי להמשיך תמיכה עד שבוע 12. ועכשיו אמרו לי להמשיך עד השקיפות עורפית.. ביום השקיפות עורפית אהיה בשבוע 12 פלוס 4.. בעלון כתוב לא להמשיך בנטילת הכדורים מעבר לשבוע 12.. האם יש סכנה בלקיחה של עוד 4 ימים?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • פרוגסטרון
 • רוני
 • 20/05/2019 13:21
 • פרוגסטרון
 • רוני
 • 20/05/2019 17:16

רופאים בתחום
פרופ' (PhD) בנימין ברטוב פרופ' (PhD) בנימין ברטוב
מומחה בפריון ומורפולוגיה של תאי הזרע. קרא עוד
פרופ' אדריאן אלנבוגן פרופ' אדריאן אלנבוגן
מנהל היחידה להפריה חוץ גופית
בי"ח הלל יפה קרא עוד
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ