דלג לתוכן
המומחים של Infomed מסבירים:

כולנו היינו רוצים זוגיות מאושרת ומספקת עם תקשורת פתוחה, חום ותמיכה. עם זאת בפועל, אנשים רבים נמצאים במערכות יחסים בלתי מספקות ומחפשים דרכים לשפרן. לאורך השנים התפתחו שיטות טיפול שונות שנועדו לשפר מערכות יחסים זוגיות. בשנים האחרונות, עם התפתחות תחום האימון התפתח גם אימון המיועד לזוגות.

מהו אימון זוגי?

תחום האימון האישי התפתח כשיטה המתמקדת בהעצמה אישית ובשיפור הישגים אישיים בהיבטים שונים כמו תעסוקה, קריירה והגשמה עצמית. אימון מיועד לאנשים בריאים בנפשם ומתפקדים החשים כי אינם ממצים את הפוטנציאל שלהם ומעוניינים לשפר או להרחיב את הישגיהם. אימון משמש לא רק יחידים אלא גם ארגונים, חברות וצוותים. הן אימון עסקי והן אימון אישי מבוססים על הצבת מטרות ברורות, זיהוי מכשולים בדרך אליהן ובניית תוכנית מוגדרת להשגתן.

בשנים האחרונות התפתח גם תחום האימון הזוגי המבוסס על אותם עקרונות: מספר מוגבל של מפגשים הממוקדים בשיפור התפקוד הזוגי. במסגרת אימון זוגי מוגדרות מטרות קונקרטיות (כגון מניעת הסלמה של ויכוחים או התמודדות עם שינויים) ומזוהים הגורמים העומדים בבסיס הקושי. בהתאם, נרכשות מיומנויות תקשורת יעילות יותר והמאמן מכוון את בני הזוג לזיהוי אסטרטגיות לשיפור התפקוד הזוגי. אימון זוגי מאפשר לבני הזוג גם לערוך תיאום ציפיות מחודש וחלוקת תפקידים המתאימה יותר לצרכיהם ולפעול ליישומם.

אימון זוגי מיועד לזוגות שנמצאים בשלבים שונים בקשר, ולכן יכול לסייע לזוגות טרם נישואין, לזוגות נשואים ושאינם נשואים ולזוגות עם ילדים. כאשר מדובר בזוגות עם ילדים, ניתן להתמקד בהיבטים הקשורים בזוגיות וכן בהתנהלות המשפחתית. כמו כן, זוגות המרגישים כי הקושי הזוגי קשור בהתנהלות המשפחתית או בהורות עשויים לפנות לאימון משפחתי או לשלב באימון הזוגי בני משפחה נוספים על פי הצורך.

מתי יש לפנות לאימון זוגי ומתי לטיפול זוגי?

אימון זוגי מאפשר שיפור של היבטים רבים במערכת יחסים, החל מניהול כספי טוב יותר, דרך ייעול מיומנויות התקשורת ועד לפתרון קונפליקטים והתמודדות עם שינוי או משבר זוגי. עם זאת, כמו האימון האישי, כך גם האימון הזוגי מיועד לזוגות מתפקדים אשר מערכת היחסים שלהם סבירה, וקשייהם ממוקדים או נוגעים להיבטים מסוימים של הקשר הזוגי. אימון זוגי נוטה להיות ממוקד בהווה ופרקטי, ולרוב אינו כולל התבוננות בהיסטוריה האישית או הזוגית. לעומתו טיפול זוגי, מאפשר חקירה מעמיקה יותר של מערכת היחסים והתמודדות מקיפה יותר עם הקשיים הזוגיים והמשפחתיים. לפיכך אימון זוגי מומלץ לזוגות המתמודדים עם משבר זוגיות נקודתי או עם קושי ממוקד. זוגות המתמודדים עם קונפליקטים חמורים וממושכים, קשיים מיניים, מצבים קיצוניים כגון בגידה, אלימות או עם הפרעה נפשית של אחד מבני הזוג עשויים להיתרם יותר מטיפול זוגי. כמו כן, יש לזכור כי למרות הבחנה בין אימון לטיפול, כיום משתמשים מטפלים זוגיים רבים גם בטכניקות מתחום האימון.

בעת הבחירה בין אימון זוגי לבין טיפול זוגי יש לקחת בחשבון את היקף הקשיים וחומרתם, כמו גם את הכשרתו של המאמן או המטפל. בעוד שהכשרתם של מאמנים היא קצרה יחסית ולרוב אינה מקיפה בבריאות הנפש או במבנה המשפחתי והזוגי, הכשרתם של מטפלים זוגיים מעמיקה וממושכת וכוללת הכרות עם הגורמים לקשיים זוגיים ועם פרקטיקות להתמודדות עמם.

  רופאים בתחום

  רפואה פיזיקלית ושיקום
  ד"ר דיאנה גולדין
  5.0
  ( 9 חוות דעת )
  "דר׳ דיאנה גולדין נהדרת!! היא הצילה אותי, הייתי אחרי תאונה עם עבר של ניתוח עמד׳ש צווארי. הרגשתי הקלה משמעותית אחרי תקופה ארוכה של כאב קיצוני היא עזרה לי מאוד מאוד בדיקור יבש. יש לדר׳ גולדין יש יד קלה, נשמה גדולה ורצון עצום לסייע ולהסביר בסבלנות כל דבר על מנת להרגיע. תודה לך מכל הלב"
  קראו עליי עוד
  עיניים
  ד"ר אסף פרימן מנהל שירות הקרנית בבית חולים מאיר
  קראו עליי עוד

  מאמרים בנושא אימון זוגי

  מיתוסים על מערכות יחסים
  מיתוסים על מערכות יחסים
  מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 09/06/2021

  זוגות שישנים בחדרים נפרדים כנראה סובלים מבעיות בזוגיות. האמנם? לא מעט מיתוסים קיימים סביב חדר המיטות וטיב הזוגיות ש... לכתבה המלאה

  תסמונות פוסט אורגזמות: כל התופעות - והפתרונות
  תסמונות פוסט אורגזמות: כל התופעות - והפתרונות
  ד"ר ליאורה אברמוב מאת: ד"ר ליאורה אברמוב 14/10/2018

  אורגזמה היא מילה בעלת משמעות חיובית עבור רובנו, אך מה קורה כשלתחושה הנעימה נלווים תסמינים כואבים ולא נעימים שעלולים... לכתבה המלאה

  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו