משמרת את הפוריות: כל מה שצריך לדעת על הקפאת ביציות

תקתוק השעון הביולוגי מטריד את מנוחתן של נשים רבות מעל גיל 30, והן פונות לתהליך הקפאת ביציות לשימור הפוריות. מתי מומלץ לעשות זאת? כיצד התהליך מתבצע ומהם סיכויי ההצלחה? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות


נשים רבות מעוניינות לשמר את פוריותן ו"להשתחרר" ממגבלות השעון הביולוגי. לשם כך פותחו בשנים האחרונות שיטות שמטרתן לשמר את הביציות על ידי הקפאתן. הקפאת ביציות זהו תהליך במהלכו הביציות של המטופלת מוקפאות לצורך שימור הפוריות, כדי שבעתיד ניתן יהיה להפשירן ולהפרותן בתאי הזרע במעבדה, ולהחזיר את העוברים שנוצרו לחלל הרחם.


קראו עוד: אוננות פוגמת באיכות הזרע? 10 מיתוסים על פוריות - והאמתמדוע הקפאת ביציות משפרת את הסיכוי להיכנס להריון?

מאגר הביציות בגוף האישה מקסימלי לפני הלידה (בתקופה העוברית) ומאותו הזמן הוא הולך ומתדלדל, כאשר החל מגיל 33-35 אנו רואים ירידה בשעורי ההריונות הנובעת מירידה בכמות ואיכות הביציות. ירידה זו נעשית דרסטית יותר לאחר גיל 40. ביציות לא איכותית אינן מופרות בקלות, וגם כאשר ההפריה מצליחה, ישנו סיכוי סביר שבעובר יתגלו מומים. לעומת הביציות, הרחם אינו מאבד מהחיוניות שלו כל כך מהר, ולכן הקפאת ביציות בגיל צעיר מגדילה באופן ניכר את הסיכויים להיכנס להריון בגיל מאוחר יותר.

 

כיצד מתבצעת הקפאת ביציות?

הטיפול הרפואי הנדרש לצורך הקפאת ביציות דומה מאד לזה המבוצע בטיפול הפריה חוץ גופית רגיל. בשלב ראשון האישה נוטלת תרופות הגורמות להתפתחות זקיקים רבים בו זמנית (ניתן בהזרקה במרבית המקרים), ובשלב השני מבוצעת שאיבה של הביציות. התהליך לרוב מתבצע תחת הרדמה כללית קצרה ואורך כ- 10-20 דקות בלבד. לאחר מכן הביציות מוקפאות במעבדה ונשמרות עד השלב בו האישה תרצה לעשות בהן שימוש. 


מתי רצוי לבצע הקפאת ביציות?

בישראל, ניתן לבצע הקפאת ביציות מגיל 30 ועד גיל 40 (עד יום הולדת 41). עם זאת, ככל שהאישה צעירה יותר כך סיכויי ההצלחה בעתיד גבוהים יותר, ולכן טווח הגילאים המומלץ הוא 30-35. 


האם כל אישה יכולה להקפיא ביציות?

באופן עקרוני כל אישה בטווח הגילאים 30-40 אשר מעוניינת בהקפאת הביציות לצורך שימור הפוריות ושמירת האפשרות להרות בגיל מאוחר יותר יכולה לבצע את התהליך. אך באופן מעשי, התהליך רלוונטי בייחוד לנשים ללא בן זוג אשר מעוניינות בשימור האפשרות להריון מבן זוג עתידי. 


תהליך הקפאת ביציות: ירידה דרסטית באיכות הביציות לאחר גיל 40


כיצד מתרחשת ההפשרה וההפריה של הביצית בשלב מאוחר יותר?

כאשר האישה מעוניינת בהריון מהביציות המוקפאות היא תבצע תהליך במסגרתו הביציות יופשרו ויופרו בזרע המתאים לאשה. בדרך כלל תהליך ההפשרה וההפריה יבוצע במקביל ליום הביוץ של האישה והעוברים יושתלו ברחם מספר ימים לאחר מכן. 


מהו אחוז הביציות אשר ניתן להפרות לאחר הקפאה?

אחוז הביציות אשר ישרדו את ההפשרה ויופרו לאחר מכן משתנה בהתאם לאיכות הביציות ותלוי, בין היתר, בגיל המטופלת. ככל שהיא צעירה יותר הגיל כך שיעור ההפריה יהיה גבוה יותר. מאחר ואין וודאות בכך שההליך יצליח, אנו מעוניינים להקפיא מספר רב יחסית של ביציות ובדרך זו לשפר את סיכויי ההצלחה. בישראל, אישה יכולה לבצע עד ארבעה מחזורי טיפול לצורך הקפאת ביציות או עד הגעה ל-20 ביציות (הקודם מבין השניים). 


מהם אחוזי ההצלחה של ההליך?

הקפאת ביציות זהו תהליך חדש באופן יחסי בארץ ובעולם. מסיבה זו, אין עדיין מספיק נתונים כדי לכמת באופן מדוייק את שעורי ההצלחה. קיימים מרכזים בעולם עם ניסיון רב בהקפאת ביציות ושימוש בהן לאחר מכן, בעלי אחוזי הצלחה גבוהים מאוד ושיעורי הריון אשר מתקרבים לאלו המושגים באמצעות ביציות טריות. עיקר הניסיון בהקפאת ביציות בארץ הוא לצורך שימור הפוריות ולא לצורך שימוש בטווח הקרוב, ולכן אין עדיין בישראל סטטיסטיקות טובות בנושא. 


מהי העלות של ההליך לאישה ומה הוא כולל?

נכון להיום, התהליך ממומן באופן פרטי לחלוטין ואינו כלול בסל הבריאות או בביטוחים משלימים כלשהם. עלות התהליך נחלקת לשניים: מחיר הפעולה ביחידת ההפריה ומחיר התרופות. מחיר הטיפול נע בין 12-15 אלף ₪ ומחיר התרופות כ-3000-4000 ש"ח. סך הכל, מדובר בהוצאה לא מבוטלת של 16-20 אלף ₪ למחזור טיפול. 


יש לזכור שבמקרים רבים מחזור טיפול אחד לא יספיק על מנת להקפיא את מספר הביציות הרצוי ויהיה צורך בביצוע מחזורים נוספים בעלות נוספת. יחידות ההפריה במרכזים רפואיים מסויימים מציעות אפשרות לביצוע שני מחזורי טיפול במחיר של אחד וזה מהווה כמובן חסכון משמעותי במידה ונדרש מחזור נוסף. 


התהליך יכול להתבצע במרבית היחידות להפריה חוץ גופית בישראל, הן הציבוריות והן הפרטיות.  והוא כולל: גירוי שחלתי באמצעות מתן תרופות לצורך התפתחות מספר רב של זקיקים תוך בדיקות דם ואולטראסאונד למעקב אחר התהליך, שאיבת הביציות במועד המיטבי ביחידה להפריה חוץ גופית, הקפאה של הביציות ושמירה שלהן לתקופה של 5-10 שנים (בהתאם למקובל באותו מקום).עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אמיר רבהון השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים תרומת ביציות והקפאת ביציות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תרומת ביצית וקביעת מין העובר טלי 20/12/2017 11:22
 • אני בת 46 שוקלת תרומת ביצית בחול אבל עם רופאים שלנו מהארץ. יש לי שתי שאלות- 1-האם יש איזושהיא פרוצדורה שאותה ניתן לעבור בקליניקה בחול (כמובן בפיקוח רפואי של הרופאים שלנו )- כדי שתיוולד בת ? 2- האם מומלץ לעבור בדיקת PGD ו- PGS לפני שמחזירים את הבלסטוציטים לרחם ?

 • + הוסף תגובה
בחירת מין פרופ׳ לברון 20/12/2017 16:06
 • אנחנו עושים את זה בקייב בהנחה שיש לך לפחות ילד אחד. עושים הליך שנקרא pgd באמצעותו בוחרים את המין ובודקים גנטית עוד מספר כרומוזומים. את יכולה להתקשר אלי ל 0543160701 ולקבל יותר פרטים פרופ׳ לברון

 • + הוסף תגובה
סקרנית יעל 26/10/2020 18:53
 • אני בת גילך אם מותר לשאול לפני ששקלת תרומת ביצית בגילך ניסית הפריה מביציות שלך?בגילך?

 • + הוסף תגובה
רופא/ת פוריות לתרומת ביצית נורית 13/05/2020 20:29
 • שלום, אני מחפשת המלצה לרופא/ת פוריות שעובד/ת עם קופת חולים כללית באזור השרון והמרכז. יש לכם המלצה?

 • + הוסף תגובה
גיל 36 גלית 10/10/2020 02:37
 • אני בת 36 בריאה רוצה להקפיא את הביציות וגם לתרום. השאלה האם אני יכולה לעשות לתרום וכמה עולה לתרום ביציות אני במצב כלכלי נורא קשה. אף פעם לא ילדתי אני שוקלת להיכנס להריון בעוד שנה פלוס מינוס. מעוניינת לקבל יותר אינפורמציה

 • + הוסף תגובה
בדיקות גנטיות ובדיקות דם של התורמת ליאת 12/05/2020 18:56
 • שלום, אנו זוג בהליך פונדקאות. מי השפיר היה תקין אך לצערי בבדיקת סקירת מערכות התגלו הרחבת מוח העובר (11 ו8 מ"מ). הופנינו לייעוץ גנטי: האם אני יכולה ואפילו חייבת לבקש DNAשל התורמת? בדיקות גנטיות שלה? בדיקות דם שעשתה (זיהומים...) ובכלל כל הבדיקות דם שעשתה? אציין שהפונדקאית כבר בשבוע 28 והזמן לא לטובתנו. תודה רבה ליאת

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!