דלג לתוכן

הפלה יזומה (Induced abortion)

4 דקות קריאה

הפלה יזומה (הפלה יזומה היא סיום ההיריון באופן יזום, והיא יכולה להתבצע עד לפני השבוע ב-22-24 להריון, כלומר לפני השלב שבו העובר יכול לחיות בכוחות עצמו.

כל תהליך של הפסקת ההיריון מתחיל בפניה לאחת מהוועדות להפסקת הריון שנמצאות בבתי החולים או במרפאות מורשות. הפלה לאחר השבוע ה-22-24 יכולה להתבצע רק במקרים חריגים, והאישור להפלה כזו ניתנת בארץ על-ידי ה"ועדה להפסקת הריון בשלב החיות". שלב זה של הפלה מכונה "לידה שקטה" (Stillbirth).

עם ההגעה לוועדה (שנקבעת בדרך כלל באופן טלפוני עם המקום המבוקש), תתבצע שיחה עם עובדת סוציאלית מטעם הוועדה, בה יוסברו ההליכים, וניתן להתייעץ עם העובדת הסוציאלית לגבי ההחלטה והסיבות שהובילו אליה.

לאחר השיחה עם העובדת הסוציאלית, מתנהלת שיחה עם רופא או רופאה שיסבירו על התהליך עצמו, ועל הסיכויים והסיכונים הכרוכים בו. ניתן להתייעץ עם מומחים נוספים במידת הצורך, כמו במקרים בהם הסיבה להפסקת ההריון היא מומים מולדים או חשש לבריאות האישה.

לאחר מכן, יש לחתום על "טופס הסכמה מדעת" לביצוע הפסקת ההיריון, ועל כך שהתקבל הסבר מפורט ומובן לפני כן.

במידה והחלטת הועדה היא שלילית, והיא אינה מאשרת את הפסקת ההיריון, עליה לאפשר לאישה להופיע בפניה. ההחלטה של הועדה נמסרת בדרך כלל מיד, ובהחלטת הוועדה מפורט הסעיף בחוק על-פיו אושרה הבקשה.

לאחר אישור הוועדה, נקבע מועד ליישום ההחלטה, כאשר הפסקת ההיריון לא חייבת להתבצע באותו בית חולים או מוסד רפואי מאושר בו התנהלה הועדה.

ההפלה עצמה, בטרימסטר הראשון להריון, יכולה להתבצע באמצעות תרופות או על ידי התערבות כירורגית. ההפלה באמצעות תרופות בלבד יותר מתאימה לשלבי ההיריון המוקדמים – עד שבועות 7-9. לאחר שבועות אלו, ההפלה מתבצעת באמצעות "גרידה".

מתי מתבצע

בארץ, על פי חוק, הפסקת הריון יזומה מאושרת על ידי הועדה להפסקת הריון, במצבים הבאים:

 • גיל האישה פחות מ-18 או מעל 39 שנים.
 • האישה איננה נשואה, או כאשר ההיריון הוא מחוץ לנישואין.
 • היריון כתוצאה מיחסים אסורים (אונס, גילוי עריות).
 • הוולד נמצא בסיכון להיות בעל מום גופני או נפשי כלשהו.
 • המשכת ההיריון עלולה לסכן את חיי האישה, או לגרום לה נזק (גופני או נפשי).

הסיבות שבדרך כלל מביאות נשים לבצע הפלה הן מקרים בהם משתבש משהו במהלך ההיריון, או אם האישה פשוט אינה מעוניינת בהריון.

הכנות לטיפול

לפני שפונים לוועדה עצמה, יש להצטייד באמצעי זיהוי רשמי כלשהו (תעודת זהות, דרכון), או מסמך מזהה אחר הכולל תמונה (אם אין מסמך רשמי), ובמסמכים רפואיים על פי דרישת בית החולים או המרפאה אליה פונים.

בשל הסיכון ללקות בדיכאון לאחר הפלה יזומה, מומלץ לפנות לקבלת סיוע נפשי עוד בטרם הפסקת ההריון, כמו גם אחריו.

הפלה יזומה בשלב מתקדם באמצעות גרידה, דורשת הכנה של צוואר הרחם באמצעים תרופתיים או מכניים, תהליך שיכול להמשך מספר שעות ולעיתים אף יום או יומיים.

בזמן הטיפול

הפלה עם תרופות, שמתבצעת בטרימסטר הראשון להריון, דורשת מספר מפגשים עם הרופא המטפל. חלק מהתרופות ניתנות בצורה פומית וחלק דרך הנרתיק. התרופות גורמות לדימום כבד משמעותית יותר מדימום המחזור הרגיל. התהליך עצמו עשוי לקחת מספר ימים עד שבועות, עד להשלמתו. כאשר משתמשים בתרופות לשם הפלה לאחר השבוע ה-13 להיריון, התרופות ניתנות בזמן אשפוז בבית החולים או הקליניקה המורשית, דרך הפה, הנרתיק, בהזרקה לרחם או דרך הוריד. תרופות אלו גורמות לרחם להתכווץ לפלוט את העובר. לרוב נעשה גם שימוש בתרופות לשיכוך כאבים. לתרופות ייקח בדרך כלל כ-12 שעות לפעול, וההפלה מושלמת תוך 12-24 שעות. התרופות עשויות לגרום לבחילות, חום, הקאות ושלשולים.

פעולת הגרידה לשם הפלה, יכולה להתבצע עד השבוע ה-22 להריון או קצת לאחר מכן, אך הפעולה קלה יותר משמעותית כאשר היא מתבצעת בטרימסטר הראשון להיריון. בזמן גרידה שמתבצעת בשליש הראשון להריון, מרחיבים את צוואר הרחם באמצעות מכשירים מיוחדים, ומוציאים את תוכן ההיריון באמצעות צינורית פלסטיק המחוברת למשאבה המבצעת שאיבת ואקום. אם הגרידה מתבצעת בשלב מאוחר יותר של ההיריון, משתמשים במכשירים המאפשרים לתפוס את תוכן ההיריון. ולאחר הוצאת התוכן ההריוני מהרחם, בכל שיטה שהיא, מתבצעת גרידה באמצעות כפית גרידה, כדי לוודא שלא נשארו ברחם שרידים של שק ההריון.

תהליך ריקון הרחם עצמו נמשך מספר דקות, שלאחריהן יש להישאר להשגחה של 3-4 שעות במסגרת אשפוז יום.

אחרי הטיפול

לאחר שנוטלים את התרופות להפלה יזומה, עשויים להתפתח תסמינים של בחילות והקאות, חום וצמרמורות. ניתן לטפל בתסמינים אלו באמצעות משככי כאבים. לאחר כשבועיים מביצוע ההפלה באמצעות תרופות, יש להגיע לבדיקה אצל הרופא המטפל, לוודא שההליך הושלם. אם התהליך לא הושלם, יהיה צורך לקחת מנה נוספת של התרופה להשלמת התהליך או לבצע אותו באופן כירורגי.

לאחר ביצוע הגרידה, יומלץ על מנוחה של יום או יומיים, ולעיתים אף נטילת תרופה אנטיביוטית למניעת אפשרות להתפתחות של זיהום. כמו כן, האישה עשויה לסבול מבחילות או הקאות, שנובעות מההרדמה, מכאבים באזור הרחם והנרתיק במשך יום או יומיים, ואף מדימום שנימשך כשבועיים.

כשבוע לאחר פעולת הגרידה מומלץ להימנע מקיום יחסי מין, כאשר מומלץ לחזור לשגרה רק לאחר שהדימום פסק למשך יומיים.

התפתחות של דיכאון אחרי הפלה יזומה גם היא נפוצה, ועשויה להיות אפילו חמורה יותר מדיכאון שמתפתח לאחר לידה, ועל כן מומלץ לפנות לקבלת עזרה מקצועית.

סיכונים 

הפלה יזומה היא פעולה בטוחה, עם שיעור סיבוכים נמוך יחסית. יש להדגיש כי הסיכון למוות בלידה גבוהה פי-4 מהסיכון שבהפלה מוקדמת. ככל שההיריון בזמן הפעולה מתקדם יותר, כך עולים הסיכויים להתפתחותם של סיבוכים. הסיבוכים שקשורים בהפלה כוללים:

 • הפלה בלתי שלמה, אשר דורשת פעולה נוספת להשלמת ההפלה. הסיכון לכך גבוה יותר בהפלה עם תרופות.
 • זיהום ברחם שמתבטא בחום וכאבים, ולרוב נמנע מראש על ידי נטילה מניעתית של אנטיביוטיקה.
 • דימום כבד, שעשוי לעיתים נדירות לגרום לצורך בעירוי דם.
 • ניקוב דופן הרחם שלעיתים עשוי לדרוש ניתוח במידה והייתה פגיעה באיברים נוספים. 
 • קשיים בכניסה להריון אחרי הפלה יזומה (שנובעים מסיבוכים ולא מהפעולה עצמה באופן ישיר).

תוצאות הטיפול

הופעה של הווסת הראשונה לאחר ההפלה קוראת בדרך כלל לאחר 4-6 שבועות. כאשר הווסת נהיית סדירה, הדבר מבשר את החזרה לשגרה, כלומר ההיריון עבר והגוף חזר למחזוריות הרגילה שלו.

שייך לתחום: ניתוחים בתחום יילוד וגניקולוגיה

רופאים בתחום
ד"ר אייל קליש
ד"ר אייל קליש כירורגיה פלסטית
ד"ר דרור עובדיה
ד"ר דרור עובדיה אורתופדיה
ד"ר דב אנגלשטיין
ד"ר דב אנגלשטיין אורולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

מאמרים בנושא הפלה יזומה

לא רק גלולת היום שאחרי: אלו הם אמצעי החירום שיסייעו במניעת הריון
לא רק גלולת היום שאחרי: אלו הם אמצעי החירום שיסייעו במניעת הריון
ד"ר אילן ברעם מאת: ד"ר אילן ברעם 06/01/2020
 • כתבת אודיו
 • חסות

כולנו מכירים את "גלולת היום שאחרי" כפתרון אשר עשוי למנוע הריון לא רצוי במקרים בהם התקיימו יחסי מין לא מוגנים. למרות... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו