מחלות מסתם ותיני אאורטלי, אב העורקים (Aortic valve)

ראשי

תאור

ללב ארבעה מסתמים הנפתחים ונסגרים לסירוגין כדי לשמור על זרימת דם בכיוון תקין.
המסתם הוותיני (אאורטלי) מצוי בין מוצא החדר השמאלי לבין מוצא אב העורקים.
הוא בנוי משלושה עלים דמויי חצי ירח (Semilunar cusps), ותפקידו לשלוט על זרימת דם עתיר חמצן מהחדר השמאלי, לתוך אב העורקים (העורק הראשי של גוף האדם).
עם התכווצות החדר השמאלי המסתם נפתח, ודם "נזרק" לתוך אב העורקים. ב
סוף פעימת הלב המסתם נסגר ומונע על ידי כך "דליפת" דם בחזרה לתוך החדר השמאלי.
שתי סיבות עיקריות לפגיעה בתפקודו התקין של המסתם:
1. היצרות (Stenosis) - פגיעה ביכולת המסתם להיפתח בצורה תקינה, מה שפוגע ביכולת הדם לזרום דרך המסתם. ולכן, כמות קטנה בלבד של דם יכולה לזרום, פגם שיחייב את הלב למאמץ-יתר על מנת להזרים את הדם לכל הגוף.
2. אי-ספיקה במסתם (Reugurgitation, Incompetence). כאשר המסתם לא נסגר כראוי דם יכול לדלוף חזרה לתוך החדר השמאלי של הלב. אם הדליפה משמעותית רק כמות קטנה של דם תזרום בכיוון הנכון, ויתחייב בשל כך מאמץ-יתר מן הלב כדי לשמור על אספקת דם סדירה לכל הגוף. עם הזמן ממדי החדר השמאלי יגדלו, ותתפתח פגיעה ביכולת הלב לפעול כמשאבה ולהתכווץ בצורה תקינה.

פרופ' דניאל ביטרן
ד"ר דניאל פינק

סימפטומים


חולים הלוקים בהיצרות המסתם האאורטלי (Aortic stenosis) אשר דרגת היצרותם קשה,
עלולים ללקות במספר הסתמנויות קליניות:
א. תעוקת בית חזה - כתוצאה מירידה בזרימת הדם בעורקים הכלילים;
ב. אירועי עילפון - עקב אספקת דם בלתי מספקת למוח;
ג. קוצר נשימה, בצקת ריאות. תסמינים אלו מהווים הוריה לניתוח.
ממצא אופייני בבדיקה גופנית היא איוושה חזקה (סיסטולית) בעיקר על פני בית החזה הקורנת לכיוון הצוואר.
לעומתם אנשים עם אי-ספיקת המסתם האאורטלי אינם לוקים בתעוקת בית החזה ואף לא באי-ספיקה בלב עד לשלבים מתקדמים ביותר של המחלה, כאשר ממדי החדר השמאלי גדלו לממדים גדולים ביותר, ורמת התפקוד של הלב להתכווצותו נפגעה בצורה קשה ביותר.

סיבות וגורמי סיכון

הסיבות למחלות במסתם האאורטלי
1. מחלה מסתמית שיגרונית הנובעת מדלקת שיגרונית (Rheumatic fever);
2. הצטברות סידן על עלי המסתם כביטוי ל"הזדקנות" המסתם;
3. מבנה בלתי תקין של המסתם כביטוי לפגם בלב מלידה;
4. הרס עלי המסתם כתוצאה מזיהום המסתם (Endocarditis).

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון הראשוני נקבע על פי סיפור המחלה ובדיקה גופנית מדוקדקת. מקובל לבצע בדיקת דימות Echocardiogram, המדגימה את מבנה הלב וממדיו, וכן את זרימת הדם דרך מדורי הלב השונים ומפל הלחצים על פני המסתם. לפי מהירות הזרימה ניתן לחשב את שטח המסתם ואת מפל הלחצים על פניו, ולקבוע את חומרת ההיצרות או של אי-הספיקה במסתם.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול המקובל כיום במחלות המסתם האאורטלי, בין אם מדובר בהיצרות או בדליפה חדה, הוא ניתוח. מקובל לבצע החלפה של המסתם הטבעי החולה במסתם תותב.

קיימים שני סוגי מסתמים תותבים עיקריים:
1. מסתם מכני העשוי ממתכת ומפחמן פירוליטי.
2. מסתם ביולוגי הנלקח ממעטפת הלב (פריקרד) של פרה, או מסתם תלת-עלי מחזיר,
או מסתם אדם (הומוגרפט).
המסתם המכני מחייב טיפול באמצעות תרופות נוגדות קרישה לכל החיים, למניעת היווצרות קרישים על פני המסתם, וכתוצאה מכך ייפגע התפקוד של המסתם התותב וכן תיווצר סכנה לשליחת תסחיפים.
המסתם הביולוגי אינו מחייב טיפול כזה, אך אורך חייו מוגבל עקב תהליכי בלייה במסתם,
הפוגעים בתפקודו התקין.
תהליך בחירת המסתם התותב נעשה בהתייעצות בין המנתח והחולה, כאשר הקו המנחה הוא העדפת מסתם תותב ביולוגי לאוכלוסייה קשישה, כדי להימנע מנטילת תכשירים נוגדי קרישה בשל הנטייה המוגברת לדימום בקרב אוכלוסייה זו. לאוכלוסייה צעירה מומלץ מסתם מכני שאורך חייו אינו מוגבל.
תוצאות הניתוח להחלפה ולהשתלת כל אחד משני סוגי המסתם התותב,
טובות מאוד בכל קבוצות הגיל, עם שיעורי תחלואה וסיבוכים נמוכים ביותר.

פורומים כירורגית כלי דם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הצרות כלי דם ברגליים שואלת 21/01/2020 10:11
 • שלום, אבא שלי, בן 82, סובל מכאבים בשריר השוק הימנית בעת הליכה (נרגע חלקית בעת מנוחה) ואובחן עם הצרות כלי דם ברגליים (מדד 50 בדופלר רגל ימין). הוא סובל מזה למעלה מעשר שנים מלחץ דם גבוה, ומטופל באופן סדיר, אם כי לעיתים לחץ הדם עדיין עולה מאד. יש גם כולסטרול 160. הומלצו לו מדללי דם (לוקח), תרופות נגד כולסטרול (לא לוקח) והליכה מרובה (מבצע, אם כי בקושי רב). האם יש גם טיפולים כמו פיזיוטרפיה שיכולים לעזור במצב הזה? ראיתי פרסומות לטיפולים עם גלי הלם, חשמל וכד' תודה רבה

 • + הוסף תגובה
הצרות בכלי דם ברגליים ד"ר אסף לבנון 21/01/2020 10:17
 • שלום לך "שואלת" ההמלצות שאביך קיבל הן ההמלצות המקובלות לטיפול שמרני. איני מכיר טיפולים אחרים כגון אלא שכתבת. אם איכות חייו מאוד פגועה כתוצאה מהפרעת ההליכה, ניתן לשקול לבצע צינטור במטרה טיפולית , יחד עם זאת יש לדון על הסכנות הכרוכות בביצוע פעולה פולשנית ולוודא המטופל מבין אותן לפני קבלת החלטה סופית. מציע לך לדון על כך עם כירורג כלי הדם שבדק אותו. אם אתם מעוניינים בחוות דעת נוספת אשמח לעזור. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
טיפול בpaget schroetter ענת 17/01/2020 10:54
 • שלום רב, לפי כ-5 חודשים בני בן ה16, ספורטאי מקצועני, אובחן ב DVT ביד ימין שהפך גם לתסחיף ריאתי. מאז מטופל בקומודין ולא עושה שום פעילות. כל בדיקות הקרישיות יצאו תקינות ולכן היה חשש לבעיה מבנית. לאחר בדיקות רבות (אולטרסאונד, דופלר, סוגים שונים של CT) שבסופן עדיין אף אחד לא ידע לתת לנו את מקור הבעיה, אתמול הוא ערך בדיקת ונוגרפיה בסופה נקבע כי הוא סובל מ Paget Schroetter ללא צלע צווארית. בקריאה באינטרנט מצאתי שאם מנתחים ניתן להחזיר את הילד לפעילות מלאה והוא לא יצטרך להיות כבול כל חייו למדללי דם (מה שבעצם גורם לו לנכות). מה שם הניתוח אותו צריך לשקול? מה הסיכונים? איפה מתמחים בניתוחים מסוג זה?

 • + הוסף תגובה
פקקת ביד ד"ר אסף לבנון 19/01/2020 12:40
 • שלום ענת. התשובות לשאלותייך הן הרצאה שלמה אשר איני יכול לתת בפורום זה ואני חושב שעדיף שיבדוק אותו כירורג כלי דם ויתן חוות דעתו על המקרה ואז גם יוכל לתת תשובות בהתאם להערכת המצב. יש מגוון של אפשרויות טיפול שלכל אחת יש יתרונות וחסרונות וצריך לדון על מה שרלוונטי בהתאם לממצאים. אשמח לעזור אם אתם מעוניינים.

 • + הוסף תגובה
ורידים בולטים ברגליים ובידיים טלי 11/01/2020 22:23
 • שלום, אני בת 26. כבר מספר שבועות שיש לי נפיחות בכף הרגל, בצד, מעל קרסול שמגרדת ומסביב ורידים בולטים. בנוסף בימים האחרונים בפרט לאחר שטיפת הידיים הופיעו וורידים בולטים בכפות הידיים מתחת לאגודל. שממש מעט מציקים. כמו מה זה נשמע והאם יש צורך לבדוק?

 • + הוסף תגובה
ורידים ד"ר אסף לבנון 11/01/2020 22:58
 • ראשית, איני חושב שיש קשר בין התופעה ברגל ובכפות הידיים. קשה לי לחוות דעה בלי לראות על מה מדובר. אם את מודאגת זו סיבה מספיק טובה להגיע לבדיקה. סכוי טוב שעד שתגיעי לבדיקה הכל יחלוף

 • + הוסף תגובה
המשך טלי 14/01/2020 11:38

הצטרפו לאינדקס הרופאים!