דלג לתוכן

תסמונת מוצא בית החזה

TOS | Thoracic outlet syndrome
המומחים של Infomed מסבירים:
תסמונת מוצא בית החזה (TOS) מאופיינת בסימנים ובתסמינים בכתפיים, בזרועות, באמות ובכפות הידיים. מבחינה אנטומית, יוצאים שורשי העצבים משני צידי הצוואר, יורדים לכיוון בית השחי ויוצרים רשת הנקראת המיקלעת הברכיאלית (Brachial plexus). מרשת זו יוצאים עצבים בין שני שרירי הכתף (Scalene muscles) מעל לצלע הראשונה ומתחת לעצם הבריח, לבית השחי, לזרועות, לאמות ולכפות הידיים. בד-בבד, עוברים העורקים והוורידים התת-בריחיים (Subclavian arteries and veins) מעל לצלע הראשונה ומשם לבית השחי, לזרועות, לאמות ולכפות הידיים. האזור שבין שני שרירי ה-Scalenes ומעל לצלע הראשונה, נקרא מוצא בית החזה. לחץ על העצבים ו/או כלי הדם עשוי לגרום ל-TOS.

גורמי TOS
1. צלע צווארית - זו הסיבה השכיחה ביותר ל-TOS, והיא צלע נוספת הנמצאת בצוואר (מעל לצלע הראשונה שבבית החזה), חד-צדדית או דו-צדדית. שכיחותה בקרב כ-1% מהאוכלוסייה. צלע זו עוברת מתחת למיקלעת הברכיאלית ומתחת לעורק התת-בריחי (תמונה 2), ומסתיימת בצלע הראשונה שבבית החזה. לעיתים הצלע הצווארית אינה שלמה והיא מסתיימת בפס של רקמת חיבור. עקב קיום צלע צווארית, יש לחץ על החלק התחתון של המיקלעת הברכיאלית וכן על העורק התת-בריחי.

2. פגם אנטומי בשני שרירי ה-Scalenes כשחלק מהם מורכב מרקמת חיבור (במקום מרקמת שריר).

3. שבר ישן בעצם הבריח המצר את מוצא בית החזה.

4. חבלה קשה הגורמת לקרע בשרירי ה-Scalenes. בעת ריפוי הקרע נוצרת רקמת חיבור הלוחצת על העצבים ועל כלי הדם.

5. תעסוקה מתמשכת המחייבת הרמת המרפקים כשהכתפיים שמוטות קדימה (לדוגמה בעת הלחמת רכיבים אלקטרוניים), או הרמה מתמדת ונישנית של הזרועות מעל לראש, או מתיחה מתמדת של הזרועות והכתפיים לאחור ולמעלה.

הסימנים והתסמינים של TOS עלולים להיגרם על ידי לחץ עצבי או על כלי דם. רוב החולים הם נשים בגילאי 40-20.

לחץ עצבי מתבטא בנימול או בדקירות בחלק העליון של כפות הידיים. במקרים קשים יותר יש חולשת שרירים, הרגשת קור באמות ובכפות הידיים, וכן תפיחות של כפות הידיים. פגיעה עצבית ניתן לקבוע על ידי בדיקת הולכה חשמלית עצב-שריר (EMG).

לחץ עורקי (חסימה חלקית או מלאה של העורק התת-בריחי) מתבטא בתופעת Raynaud חד-צדדית או דו-צדדית, קושי בהרמת הזרוע מעל לראש, חולשת שרירים, נימול והרגשת קור בזרועות ובכפות הידיים. חסימה עורקית ניתן לקבוע בבדיקת על-שמע (דופלר), או בצנתור כלי הדם העורקיים של הגף העליון.

לחץ ורידי (חסימה חלקית או מלאה של הווריד התת-בריחי) אינו שכיח ב-TOS, קיומו מתבטא בתפיחות של הזרוע וכן בפקקת ורידית. האבחון נקבעת על ידי בדיקת על-שמע (דופלר), או בצנתור של ורידי הגף העליון.
באבחנה המבדלת יש לשלול קיום פריצת דיסק או Bursitis (שק המורכב מרקמת חיבור מלא בתוכן נוזלי) במיפרקי הכתפיים, או תסמונת מנהרת כף היד.
  • אבחון ובדיקות

    קביעת האבחון המדויק קשה לעיתים היות ואין מבחן מדויק לבירור ולקביעה ודאית של TOS, ובמקרים אלה האבחון נקבע על דרך השלילה.

המומחים שלנו לכירורגיה ונוירולוגיה

כירורגיה
ד"ר רפאל אלון
5.0
( 5 חוות דעת )
"הגעתי אל ד״ר אלון אחרי חודשים לא קלים ועם כאבים חמורים בגלל פיסורה שלא הגיבה לטיפול המסורתי, בהמלצת פרקטולוג שאצלו טופלתי ושאינו מנתח עוד. דר׳ אלון ברגישותו הרבה הבין את סבלי ודאג לי לשיבוץ מהיר לניתוח. באווירה נעימה, בביטחון ובחיוך, ענה על שאלותי ונסך בי בטחון לקראת הניתוח. ממליצה מאד!"
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
ד"ר יאיר זלוטניק
4.8
( 34 חוות דעת )
"הרופא קיבל את פני בפנים נעימות, בדק את החומר,בדק אותי,התייחס בכבוד,הסביר ואף המליץ על בדיקות דם כדי לכסות את כל הטיפול...הייתי מאוד מרוצה..."
קראו עליי עוד
כירורגיה
פרופ' אביגדור זליקובסקי כירורג כלי דם
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לכירורגיה ונוירולוגיה>

שאלות מתוך פורום פרוקטולוגיה ומחלות מעי

בניהולו של ד"ר רפאל אלון
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו