דלג לתוכן

תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic outlet syndrome)

תסמונת מוצא בית החזה, TOS (Thoracic outlet syndrome)
2 דקות קריאה
תסמונת מוצא בית החזה (TOS) מאופיינת בסימנים ובתסמינים בכתפיים, בזרועות, באמות ובכפות הידיים. מבחינה אנטומית, יוצאים שורשי העצבים משני צידי הצוואר, יורדים לכיוון בית השחי ויוצרים רשת הנקראת המיקלעת הברכיאלית (Brachial plexus). מרשת זו יוצאים עצבים בין שני שרירי הכתף (Scalene muscles) מעל לצלע הראשונה ומתחת לעצם הבריח, לבית השחי, לזרועות, לאמות ולכפות הידיים. בד-בבד, עוברים העורקים והוורידים התת-בריחיים (Subclavian arteries and veins) מעל לצלע הראשונה ומשם לבית השחי, לזרועות, לאמות ולכפות הידיים. האזור שבין שני שרירי ה-Scalenes ומעל לצלע הראשונה, נקרא מוצא בית החזה. לחץ על העצבים ו/או כלי הדם עשוי לגרום ל-TOS.

גורמי TOS
1. צלע צווארית - זו הסיבה השכיחה ביותר ל-TOS, והיא צלע נוספת הנמצאת בצוואר (מעל לצלע הראשונה שבבית החזה), חד-צדדית או דו-צדדית. שכיחותה בקרב כ-1% מהאוכלוסייה. צלע זו עוברת מתחת למיקלעת הברכיאלית ומתחת לעורק התת-בריחי (תמונה 2), ומסתיימת בצלע הראשונה שבבית החזה. לעיתים הצלע הצווארית אינה שלמה והיא מסתיימת בפס של רקמת חיבור. עקב קיום צלע צווארית, יש לחץ על החלק התחתון של המיקלעת הברכיאלית וכן על העורק התת-בריחי.

2. פגם אנטומי בשני שרירי ה-Scalenes כשחלק מהם מורכב מרקמת חיבור (במקום מרקמת שריר).

3. שבר ישן בעצם הבריח המצר את מוצא בית החזה.

4. חבלה קשה הגורמת לקרע בשרירי ה-Scalenes. בעת ריפוי הקרע נוצרת רקמת חיבור הלוחצת על העצבים ועל כלי הדם.

5. תעסוקה מתמשכת המחייבת הרמת המרפקים כשהכתפיים שמוטות קדימה (לדוגמה בעת הלחמת רכיבים אלקטרוניים), או הרמה מתמדת ונישנית של הזרועות מעל לראש, או מתיחה מתמדת של הזרועות והכתפיים לאחור ולמעלה.

הסימנים והתסמינים של TOS עלולים להיגרם על ידי לחץ עצבי או על כלי דם. רוב החולים הם נשים בגילאי 40-20.

לחץ עצבי מתבטא בנימול או בדקירות בחלק העליון של כפות הידיים. במקרים קשים יותר יש חולשת שרירים, הרגשת קור באמות ובכפות הידיים, וכן תפיחות של כפות הידיים. פגיעה עצבית ניתן לקבוע על ידי בדיקת הולכה חשמלית עצב-שריר (EMG).

לחץ עורקי (חסימה חלקית או מלאה של העורק התת-בריחי) מתבטא בתופעת Raynaud חד-צדדית או דו-צדדית, קושי בהרמת הזרוע מעל לראש, חולשת שרירים, נימול והרגשת קור בזרועות ובכפות הידיים. חסימה עורקית ניתן לקבוע בבדיקת על-שמע (דופלר), או בצנתור כלי הדם העורקיים של הגף העליון.

לחץ ורידי (חסימה חלקית או מלאה של הווריד התת-בריחי) אינו שכיח ב-TOS, קיומו מתבטא בתפיחות של הזרוע וכן בפקקת ורידית. האבחון נקבעת על ידי בדיקת על-שמע (דופלר), או בצנתור של ורידי הגף העליון.
באבחנה המבדלת יש לשלול קיום פריצת דיסק או Bursitis (שק המורכב מרקמת חיבור מלא בתוכן נוזלי) במיפרקי הכתפיים, או תסמונת מנהרת כף היד.

אבחון ובדיקות

קביעת האבחון המדויק קשה לעיתים היות ואין מבחן מדויק לבירור ולקביעה ודאית של TOS, ובמקרים אלה האבחון נקבע על דרך השלילה.

טיפולים ותרופות

הטיפול כולל פיזיותרפיה לחיזוק שרירי הצוואר, חגורת הכתפיים, וכן תנוחה נכונה (הימנעות מהרמה תכופה של הזרועות מעל לראש וכן מהרמה מתמדת של המרפקים כשהכתפיים שמוטות קדימה). במקרים קשים יש צורך בניתוח המכוון לסילוק הלחץ על העצבים או כלי הדם. הניתוח כולל כריתת צלע צווארית (אם קיימת), סילוק צלקות אחר חבלה, שליפת קרישי דם עורקיים. כמו כן יש לטפל באמצעות תרופות ממיסות קרישים (פיברינוליטיים) (במקרים של פקקת ורידית), ולאחר מכן להמשיך בנוגדי קרישה (הפרין וקומדין).
רופאים בתחום
ד"ר יצחק פפו
ד"ר יצחק פפו כירורגיה
ד"ר אדגר מימון
ד"ר אדגר מימון כירורגיה
פרופ' רון ביליק
פרופ' רון ביליק כירורגיה

שאלות מתוך פורום קיצור קיבה - כרורגיה בריאטרית

בניהולו של ד"ר פבל שמולבסקי
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו