איטמות הוושט (Esophageal atresia)

ראשי

תאור

מום מלידה של חוסר התפתחות הוושט באופן שבו חלקו העליון חסום וחלקו התחתון,
ברוב המקרים, מחובר ישירות לקנה הנשימה.
הסיבות: אינן ידועות והשכיחות, היא 1 לכ-4000 לידות חי. בכ-50% מהמקרים. מום זה מלווה במומים נוספים מלידה המערבים מערכות, כגון עמוד השדרה, מומים בלב, בכליות ומומים של החלחולת (רקטום) ופי הטבעת. מומים נלווים אלה הידועים בשם Vacter association, עשויים להיות קלים ושאינם דורשים טיפול כלשהו. אך לעיתים עלולים להיות קשים ומורכבים המחייבים ניתוח.

פרופ' זהבי כהן

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

ניתן לאבחן את המום בסקירת מערכות בכ-50% מהמקרים. בכ-60% מהמקרים קיים ריבוי מי שפיר. לאחר הלידה הסימנים לחסימת הוושט יסתמנו באופן מיידי, או לכל המאוחר בתוך שעות ספורות מהלידה. הסימנים הקליניים מקורם בחוסר היכולת של הילוד לבלוע את הרוק ועל כן יש הצטברות של רוק וריר בחלל הפה. הצטברות מוגברת של הריר עלולה לגרום קשיי נשימה, ירידה בריכוז החמצן וכיחלון מסביב לשפתיים. עם הופעת הסימנים הללו יש לשאוב מיידית את ההפרשות מחלל הפה. האבחנה פשוטה ונקבעת, ברגע שמועלה החשד, על ידי החדרת צינורית (זונדה) דרך הפה לתוך הוושט, ובמקרה של איטמות, הצינורית תתקע ולא תצליח לעבור לאורך הוושט. במקרה של ספק, ניתן לבצע צילום רנטגן עם החדרת חומר ניגוד דרך הצינורית, במקרה של איטמות נראה את החומר תקוע בחלק האטום של הוושט.
המום מופיע בכמה צורות: הצורה השכיחה ביותר (כ-85% מהמקרים) היא כאשר החלק העליון של הוושט אטום בקצהו ואילו התחתון מחובר ישירות לקנה הנשימה. שאר הצורות הן נדירות יותר.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

 המום מחייב ניתוח ובמרבית המקרים ניתן לבצע חיבור ראשוני בין שני קצות הוושט.
במידה ולא ניתן לבצע חיבור ראשוני עקב מרחק רב מדי בין שני הקצוות, קיימות מספר אפשרויות:
1. ביצוע גסטרוסטומיה - פתיחת פתח בדופן הבטן והחדרת צינור לצורך הזנה. במרבית המקרים, במהלך שלושה-ארבעה חודשים, החלק העליון האטום מתארך באופן שבו ניתן לחבר בין שני קצוות הוושט.
2. במידה ואין התקרבות בין הקצוות, ניתן לבצע שיחלוף הוושט על ידי העלאת הקיבה לתוך בית החזה וחיבור ישיר בינה לבין החלק העליון של הוושט. ניתן גם לבצע שיחלוף הוושט על ידי לולאת מעי גס או דק. כל מאמץ צריך להיעשות כדי לשמר ולחבר את הוושט הראשוני ורק כשאין אפשרות אחרת, לבצע שיחלוף ושט. במרבית המקרים, המרחק בין שני קצוות הוושט הוא קצר מאוד וניתן לבצע בהצלחה חיבור ראשוני מייד לאחר הלידה. ילדים אלה יתפתחו לרוב באופן רגיל וללא בעיות או סיבוכים בעתיד.

פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!