דלג לתוכן

שיתוק מוחין

CP | Cerebral palsy
המומחים של Infomed מסבירים:

שיתוק מוחין (Cerebral palsy) הוא שם כללי לתוצאותיו של פגם או נזק במוח המתפתח וגורם לדרגות שונות של הפרעות בתנועה וביכולת התפקוד, הפרעות בחושים כגון חירשות או עיוורון, פגיעות באינטליגנציה והפרעות בתפקודם של איברים שונים בגוף. 

הפגם במוח יכול להתהוות במהלך תקופת ההיריון, במהלך הלידה או בתקופה שלאחר הלידה, עד גיל 5. הפגם  בשיתוק מוחין אינו משתנה במהלך החיים, אולם השפעותיו הגופניות משתנות עם הגדילה. הוא הגורם העיקרי לנכות של ילדים ושכיחותו היא כ-1 לכל 400 לידות של יילוד חי. 

קיימים שלושה סוגים עיקריים של שיתוק מוחין המסווגים לפי צורת ההפרעה בתנועה: 

שיתוק מוחין עוויתי (Spastic): זו הצורה הנפוצה ביותר של המחלה. שיתוק מוחין ספסטי מתאפיין במתח שרירים גבוה, וקיימת סכנה לנקיעת מפרקים, לעיוותי עצמות, לעקמת ולעיוותי כפות רגליים וכפות ידיים.  סוג זה של שיתוק מוחין עלול להשפיע על צד אחד או על שני הצדדים - ברגליים  או של ארבעת הגפיים.

שיתוק מוחין אתטואידי (Athetoid): אצל ילדים שלקו בסוג זה של שיתוק מוחין קיימת תנועה בלתי רצונית מתמדת של הגפיים, והפרעה בביצוע תנועות מכוונות הגורמות לעיתים לקושי בהליכה.

שיתוק מוחין אטקסי (Ataxia): צורה זו שכיחה פחות והיא מתבטאת בחוסר שיווי משקל ובחוסר שליטה על תנועות במרחב. ילדים שלקו בשיתוק מוחין אטקסי הולכים בתנועות בלתי קצובות, הססניות ומרבים ליפול. 

המומחים שלנו לילדים ואורתופדיה

ילדים
ד"ר יורם נוימן מומחה לרפואת ילדים, המטולוגיה והמטואונקולוגיה ילדים
קראו עליי עוד
אורתופדיה
ד"ר יורם חמו אורתופד ילדים, רופא בכיר במחלקה לאורתופדיית ילדים בבית חולים דנה איכילוב תל אביב, מנהל השרות לטיפול בקלאבפוט
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לילדים ואורתופדיה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא שיתוק מוחין

רשלנות רפואית בהריון
רשלנות רפואית בהריון
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 25/10/2009

רשלנות רפואית בהריון, נקראת בלשון החוק "הולדה בעוולה" הפיצוי שנדרש הוא בגין ילד שנולד עם פגמים קשים, שהיה ניתן לזהו... לכתבה המלאה

כל המידע על הריון מרובה עוברים
כל המידע על הריון מרובה עוברים
פרופ' אריה דרוגן מאת: פרופ' אריה דרוגן 11/03/2019

לידות תאומים, שלישיות ורביעיות נראות לנו כדבר מבורך, במיוחד לזוגות חשוכי ילדים המתאמצים להביא ילדים לעולם. למרות זא... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו