דלג לתוכן

דימום רקטלי (Rectal Bleeding)

דימום רקטלי, דם בצואה, דימום בחלחולת (Rectal Bleeding)
2 דקות קריאה

דימום רקטלי, או דימום בחלחולת, הוא מצב המתייחס לדימום מתרחש באזור המעי הגס התחתון או בפי הטבעת, המהווה את החלק התחתון ביותר של המעי הגס. מדובר בדימום טרי העובר דרך פי הטבעת.

צילום:  La corneja artesana | Shutterstock

סימפטומים

דימום רקטלי הוא תסמין למצב בריאותי או למחלה. הדם יכול להופיע כדם בצואה, על נייר הטואלט או בתוך האסלה. צבעו של דימום רקטלי בדרך כלל יהיה אדום בהיר (טרי), לעיתים הוא גם יכול להיות בצבע חום ערמוני (1) . כשצבע הדם שחור, מדובר בדימום שככל הנראה מקורו במערכת העיכול העליונה.

סיבות וגורמי סיכון

הגורמים לדימום רקטלי הם רבים ומגוונים. להלן כמה מן הגורמים השכיחים ביותר:

1. פיסורה.

2. עצירות.

3. צואה קשיחה.

4. טחורים.

5. ניגוב.

חלק מהגורמים הפחות שכיחים לדימום רקטלי הם:

1. סרטן פי הטבעת.

2. אנגיודיספלזיה (כלי דם בעל מבנה חריג באזור).

3. סרטן המעי הגס.

4. מחלת קרוהן.

5. קוליטיס כיבית.

6. סרטן החלחולת.

7. כיב רקטלי.

8. טיפול בהקרנות באזור.

קיימים גורמים רבים ונוספים לדימום רקטלי. במידה והדימום אינו נפסק או מחמיר, יש לגשת לבירור רפואי (2).

אבחון ובדיקות

כדי לאבחן את הגורם לדימום רקטלי, ייתכן כי הרופא/ה המטפל ייבצע בדיקה גופנית: בחינת פי הטבעת לצורך איתור פיסורה, טחורים או גורמים נוספים. במידת הצורך, הבדיקה תורחב לאזור הפנימי יותר על מנת לאתר ליקויים בתעלה הפנימית.

לרוב, לאחר הבדיקה הגופנית יוחלט אם יש צורך גם באחת מן הבדיקות הבאות, הכוללות מצלמה זעירה: בדיקת קולונוסקופיה לצורך בחינת המעי הגס כולו; בדיקת סיגמואידוסקופיה, שמטרתה לבחון את המעי הגס באזור החלק התחתון בלבד; בדיקת אנוסקופיה כדי לבחון רק את אזור הרקטום התחתון והתעלה האנלית (3).

סיבוכים אפשריים

במקרה של דימום רקטלי בכמות גדולה או דימום בלתי פוסק או דימום חזק המלווה בהתכווצויות בטן, יש לפנות בהקדם לרופא/ה. דימום כזה עלול לנבוע ממגוון סיבות ומצבים מסוכנים. כך למשל, במקרים חמורים, הוא יכול להיות תסמין לסרטן המעי הגס, סוג של סרטן שניתן לרפא אם הוא מתגלה בשלבים מוקדמים. 

כמו כן, במידה והדימום מלווה בתסמיני הלם (4), ייתכן כי מדובר בדימום רציני מאוד ועל ירידה באספקת הדם, מצב מסכן חיים, ויש לגשת בהקדם לקבלת טיפול רפואי. להלן תסמיני ההלם:

• נשימה מהירה ושטוחה.

• סחרחורת אחרי קימה.

• ראייה מטושטשת.

• התעלפות.

• בלבול.

• בחילה.

• עור קר וחיוורון.

• מיעוט בהטלת שתן.

טיפולים ותרופות

הטיפול בדימום רקטלי משתנה ותלוי בגורם לבעיה. כך למשל במקרה של בעיות כגון פיסורה וטחורים לרוב יינתן בשלב התחלתי טיפול תרופתי באמצעות תכשירים שונים לשימוש באזור. גם במקרה של מחלות מעי דלקתיות יינתן בדרך-כלל טיפול תרופתי בשלב ראשון, על-מנת לשלוט בדלקת. במקרה של סרטן המעי הגס הגישה היא כירורגית ולרוב תלווה בטיפול תרופתי (כימותרפיה).

מניעה

בהתאם לגורם הדימום. יש להתייעץ עם הרופא/ה המטפל/ת על אפשרויות מניעה.

 מקורות:

1. Understanding minor rectal bleeding. American Society for Gastrointestinal Endoscopy. https://www.asge.org/home/for-patients/patient-information/understanding-minor-rectal-bleeding. Accessed Jan. 16, 2020.

2. Symptoms Rectal bleeding By Mayo Clinic Staff. https://www.mayoclinic.org/symptoms/rectal-bleeding/basics/causes/sym-20050740. March 04, 2020.

3. Understanding minor rectal bleeding. American Society for Gastrointestinal Endoscopy. https://www.asge.org/home/for-patients/patient-information/understanding-minor-rectal-bleeding. Accessed Jan. 16, 2020.

4. Symptoms Rectal bleeding By Mayo Clinic Staff.  https://www.mayoclinic.org/symptoms/rectal-bleeding/basics/when-to-see-doctor/sym-20050740. March 04, 2020. 

שאלות מתוך פורום סרטן המעי הגס

בניהולו של ד"ר רונן ברנר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו