כינים (Lice)

ראשי

תאור

כינים הן חרקים קטנים, שחיים על גופם של בני אדם וניזונים מדם. כאשר מספר גדול של כינים חיות ומתרבות על הגוף, התופעה מכונה שריצה.

קיימים שלושה סוגים של כינים שחיות על גופם של בני אדם: 

כיני ראש- בדרך כלל נמצאות בשיער, בעיקר על העורף ומאחורי האוזניים. כינים נפוצות בעיקר בקרב ילדים בגילאי הגן ובית הספר היסודי. גם מבוגרים יכולים להידבק בכינים, במיוחד כאשר הם גרים עם ילדים. 

כיני ערווה - בדרך כלל נמצאות באזור הערווה. אולם ניתן למצוא אותן גם על שיער הפנים, על הריסים, על הגבות, בבית השחי, על שיער החזה ובמקרים נדירים על הראש. 

כיני גוף - חיות ומטילות ביצים בתפרי הבגדים. כיני הגוף נמצאות על הגוף רק כשהן ניזונות. 

תקריב של שיער עם ביצי כינים


סימפטומים


התסמין הנפוץ ביותר של כינמת הוא גירוד. קיימים תסמינים שונים, בהתאם לסוג כינים.

 • כיני ראש, לעתים אינן גורמות לתסמינים בשלבים הראשונים. הגירוד בראש יכול להתחיל שבועות ואפילו חודשים לאחר תחילת ההתפשטות. הגירוד יכול לגרום לפצעים בעור. העור החשוף עלול להפריש נוזל שקוף, או להתכסות בקרום, שעלול להזדהם.
 • כיני ערווה גורמות לגירוד חמור. עקיצות כינים עלולות לגרום סימנים קטנים, שנראים כמו חבורות קטנות על הגו (כל חלקי הגוף מלבד הראש והגפיים), על הירכיים, או על החלק העליון של הזרוע. כאשר כינים מתיישבות על הריסים, קצות העפעפיים לעתים מתכסים בקרום. ניתן להבחין בכינים ובביציהן על בסיס הריסים.
 • כיני גוף גורמות לגירוד קשה מאד, במיוחד בשעות הלילה. פצעים מגרדים מופיעים בבית השחי, במותניים, על הגו ובמקומות אחרים, בהם תפרי הבגדים נצמדים אל הגוף. כינים וביצי כינים ניתן למצוא בתפרי הבגדים, בדרך כלל לא ניתן לראות אותן כשהן על העור.

גירוד תדיר עלול לגרום לזיהומים בעור. במקרים החמורים ביותר של כיני ראש, השיער עלול לנשור וגוון העור של אוזניים נגועות בכינים עלול להפוך כהה יותר.

סיבות וגורמי סיכון

כינים עוברות בקלות מאדם לאדם דרך מגע קרוב, או כאשר אנשים חולקים בגדים או חפצים אישיים (כמו כובעים ומברשות שיער). כינים אינן מסוגלות לקפוץ או לעוף.

גורמי סיכון

הגורמים שמעלים את הסיכון להידבקות בתופעת כינמת כוללים:

 • נוכחות בבית הספר או בגן. ילדים צעירים בגן ובבית הספר, לעתים קרובות משחקים בצמידות, או חולקים כובעים, מברשות וחפצים אחרים. התנהגות זו מגבירה את הסיכון להידבקות והדבקה בכיני ראש.
 • מחיה בתנאי צפיפות, או בסביבה שאינה נקייה. אנשים שחיים בתנאי צפיפות, או שאינם מתרחצים ומכבסים את בגדיהם באופן קבוע (כמו למשל חסרי בית, קורבנות מלחמה או אסונות טבע, או פליטים) נמצאים בסיכון גבוה להידבקות בכיני גוף. 
 • קיום יחסי מין עם בני זוג רבים מעלה את הסיכון להידבקות בכיני ערווה

תופעות נלוות וסיבוכים

קיימים מקרים בהם ניתן לפתח תגובה אלרגית לנשיכת הכינה. מצב זה בדרך כלל מוביל לגירוד, וגירוד אינטנסיבי עלול לגרום לשריטות/פצעים. במקרים נדירים הפצעים הללו אף יכולים להוביל לזיהום בעור הקרקפת. במידה ומופיעים אדמומיות, נפיחות וכאב, יש לפנות לרופא עור לקבלת טיפול.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

רופא עור בדרך כלל יכול לאבחן כינמת על ידי התבוננות מקרוב בשיער. לעתים הוא יבחן את הכינים תחת מיקרוסקופ, על מנת להיות בטוח שאכן מדובר בכינים.

כמו כן, הרופא יכול למצוא כיני ערווה או כיני גוף, באמצעות התבוננות מקרוב בגוף או בבגדים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול המקובל ביותר הוא באמצעות משחות, קרמים, או שמפו אשר אושרו על-ידי משרד הבריאות. ניתן לרכוש אותם ללא מרשם או עם מרשם. כדי להשמיד כינים ואת הביצים שלהם, יש למרוח את התכשירים על העור, או על הראש, בהתאם להוראות. 

כמה ימים לאחר ההדברה יש לסרק את השיער במסרק מיוחד וצפוף, כדי לוודא שלא נותרו כינים חיות או ביצי כינים. במידה והכינים לא נעלמו, יש צורך בהדברה חוזרת, רצוי עם חומר אחר. במצבים ששני טיפולים או יותר אינם מועילים, הרופא עשוי לרשום גלולה בשם איברמקטין.

מאחר שכינים יכולות לחיות עד יומיים שלא על גוף האדם, מומלץ לחטא מצעים, מגבות, מברשות שיער וכל מה שבא במגע עם הכינים. 

מניעה

כיני ראש יכולות להופיע אצל אנשים מכל מעמד חברתי או כלכלי. קשה מאד למנוע התפשטות של כינים בקרב ילדים, משום שלעתים קרובות הם חולקים כובעים, מסרקים וחפצים אחרים. 

בדיקת הראש של הילדים בתדירות גבוהה, עשויה לסייע בגילוי הכינים ובטיפול בהן בשלב מוקדם, לפני ששאר בני המשפחה נדבקים. הימנעות ממגע קרוב לזמן ממושך עם אדם שיש לו כינים, מורידה אף היא את הסיכון להידבקות בכינים.

כיני ערווה נפוצות בראש ובראשונה אצל אנשים שיש להם בני זוג רבים למין. הפחתת מספר בני הזוג עשויה להקטין את הסיכון להידבקות בכיני ערווה.

כיני גוף ניתן למנוע באמצעות רחצה באופן קבוע והחלפת בגדים מידי יום. כיני גוף חיות על בגדים, לא על הגוף. כביסת הבגדים במים חמים, בדרך כלל משמידה כינים בוגרות ומונעת את בקיעת הביצים. כיני גוף שנמצאות על העור, בדרך כלל נעלמות בעקבות רחצה ולבישת בגדים שאינם נגועים בכינים. ברב המקרים אין צורך בנטילת תרופות להשמדת כיני גוף.


פורומים אקנה – פצעי בגרות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אקנה מורי 28/05/2020 17:17
 • דוקטור היי ישלי פצעונים בקו המתאר של השפתיים הם אדומים קטנים כאלה כן ישלי עור יחסית שומני אני מפחדת שזה לא מסוכן עשיתי חומצה היאלרונית לפני כמה זמן לא יודעת אם יש קשר אני כמה חודשים ככה לפעמים באים והולכים זה מסוכן?

 • + הוסף תגובה
כתם כהה במצח יניב 26/05/2020 12:58
 • לבעלי יצא פתאום כתם כהה במצח באמצע הוא השתמש באיזומד אל ללא שינוי. הכתם אפילו הכהה יותר. מה לעשות? מה מומלץ?

 • + הוסף תגובה
כתם במצח ד"ר שמואל יורב 26/05/2020 13:00
משחת אפידו וכתמי עור במצח רבקה 26/05/2020 10:50
 • שלום ד"ר קיבלתי מרופא עור את משחת האפידו אך ללא שינוי בפצעים יש לי ממש הורמונלים באזור הסנטר והלחיים עם ראש לבן. ועוד בעבר לקחתי פעמיים רהקוטן. ללא שינוי אני כר 8 ש' עם פצעי בגרות. ואקנה. מה לעשות כדי למגר את התופעה?? מה את הממליץ אני לא מעונינת בכדורים.. הייתי שמיחה לשמוע. יש לי עוד שאלה, לבעלי יצא פתאום כתם כהה במצח באמצע הוא השתמש באיזומד אל ללא שינוי. הכתם אפילו הכהה יותר. מה לעשות? הכתם ממש מכוער.

 • + הוסף תגובה
משחת אפידו וכתמי עור במצח ד"ר שמואל יורב 26/05/2020 12:00