פאראסומניה (Parasomnia)

ראשי

תאור


המונח פאראסומניה מתאר תופעות לא רגילות המתרחשות בשינה או התנהגויות לא רצויות המתקיימות תוך כדי שינה, או בשלבים שבין שינה להתעוררות. קיים מגוון של תופעות המקובצות תחת המונח פארסומניה:

הליכה בשינה

הליכה בשינה או בשמה הרפואי somnambulism, מתרחשת ברוב המקרים בשליש הראשון של השינה, בשלב השלישי או הרביעי של מחזור השינה (אלו הם השלבים בהם נמצאים במצב של שינה עמוקה, כמפורט על שלבי השינה תחת הערך שינה). האדם שהולך תוך כדי שינה אינו מודע לכך, וברוב המקרים לא יזכור זאת כשיתעורר. לעיתים מבוצעות גם התנהגויות נוספות כגון: התלבשות, הליכה למקלחת או לשירותים, ולעיתים דיבור תוך כדי ביצוע הפעילות. קיימת נטייה משפחתית להליכה בשינה, והיא מתגלה לראשונה לרוב סביב גיל 4 עד 8. התנהגות זו שכיחה ביותר בסביבות גיל 12 והיא מצויה יותר בקרב בנים. ילדים רבים חווים אפיזודות בודדות כאלה.

הפרעת סיוטים

הפרעת סיוטים מתרחשת במשך שלב שנת ה-REM, שלב שינה המתאפיין בתנועות עיניים מהירות ובו מתרחשת החלימה. ישנם אנשים החווים סיוטים לעיתים תכופות, ואחרים רק בתקופות של מתח או מחלה. סיוטים הם חלומות ארוכים שתוכנם מפחיד, והם גורמים לחולם אותם להתעורר בבהלה. כ-50% מהאוכלוסייה הבוגרת מדווחים כי יש להם סיוטי לילה מדי פעם. סיוטים תכופים עלולים לגרום למצוקה קשה, ואף להימנעות ורתיעה משינה. לעיתים ישנו קשר לטראומה שנחוותה בעבר ומשוחזרת בחלומות, אך לרוב הסיוטים אינם קשורים לאירועים ממשיים.

הפרעת ביעותים

הפרעת ביעותים באה לידי ביטוי בדרך כלל בהבעת פנים מפוחדת וצעקות תוך כדי שינה, ומתרחשת לרוב במשך השליש הראשון של הלילה (בשלבים 3-4 של מחזור השינה, שלבים בהם אין חלימה). הסובל מההפרעה עלול להתעורר מהשינה ולחוש חרדה ומצוקה, אך לרוב ימשיך לישון לאחר ההתקף, וכאשר יתעורר לא יזכור דבר. ההפרעה נפוצה במיוחד בקרב ילדים, בייחוד בנים, וקיים קשר בינה ובין הליכה בשינה. הקשר בא לידי ביטוי כשהתקף של ביעותי לילה גורם לצעקות וממשיך במקרים מסוימים להליכה בשינה. ישנם מקרים בהם ההפרעה תלווה גם בהרטבה בשל איבוד שליטה על השתן בזמן השינה.

טיפול

בדרך כלל לא ניתן טיפול להפרעות שינה מסוג פארסומניה. יש לברר מה מצבו של הסובל מההפרעה והאם הוא חווה מצב של מתח מיוחד. במקרים הקשים יותר ניתן להשתמש בטיפול תרופתי, למשל מתן תרופות הרגעה לטיפול במקרים של הפרעת ביעותים, או שימוש בתרופות המקצרות או מדכאות את שנת החלום (שנת ה-REM) בכדי להקל על סיוטי הלילה.


פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עזרה במחר מיקי 22/10/2020 13:21
  • שלום רב במסגרת לימודי הרפואה בבית ספר .אצטרך לראיין חולי פרקינסון אשמח לשיץוף פעולה תודה 0546606888

  • + הוסף תגובה
רפואה משלימה ופרקינסון נויה 08/10/2020 14:15
  • אלו מהפעילויות של רפואה משלימה , ופעילויות ספורט מתאימות לחולה פרקינסון בסמוך לאיבחון ?

  • + הוסף תגובה
אובדן חוש טעם בת 07/10/2020 21:08
  • שלום אבי חולה פרקינסון מזה עשור בארבעה חודשים האחרונים אבד לו חוש הטעם וכתוצאה מזה רזה משמעותית. עדיין חש מעט טעם של מלח סוכר. האם התופעה מוכרת? במידה והינה תופעת לוואי של כדורים מה ניתן לעשות במקרה כזה ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!