פאראסומניה (Parasomnia)

ראשי

תאור


המונח פאראסומניה מתאר תופעות לא רגילות המתרחשות בשינה או התנהגויות לא רצויות המתקיימות תוך כדי שינה, או בשלבים שבין שינה להתעוררות. קיים מגוון של תופעות המקובצות תחת המונח פארסומניה:

הליכה בשינה

הליכה בשינה או בשמה הרפואי somnambulism, מתרחשת ברוב המקרים בשליש הראשון של השינה, בשלב השלישי או הרביעי של מחזור השינה (אלו הם השלבים בהם נמצאים במצב של שינה עמוקה, כמפורט על שלבי השינה תחת הערך שינה). האדם שהולך תוך כדי שינה אינו מודע לכך, וברוב המקרים לא יזכור זאת כשיתעורר. לעיתים מבוצעות גם התנהגויות נוספות כגון: התלבשות, הליכה למקלחת או לשירותים, ולעיתים דיבור תוך כדי ביצוע הפעילות. קיימת נטייה משפחתית להליכה בשינה, והיא מתגלה לראשונה לרוב סביב גיל 4 עד 8. התנהגות זו שכיחה ביותר בסביבות גיל 12 והיא מצויה יותר בקרב בנים. ילדים רבים חווים אפיזודות בודדות כאלה.

הפרעת סיוטים

הפרעת סיוטים מתרחשת במשך שלב שנת ה-REM, שלב שינה המתאפיין בתנועות עיניים מהירות ובו מתרחשת החלימה. ישנם אנשים החווים סיוטים לעיתים תכופות, ואחרים רק בתקופות של מתח או מחלה. סיוטים הם חלומות ארוכים שתוכנם מפחיד, והם גורמים לחולם אותם להתעורר בבהלה. כ-50% מהאוכלוסייה הבוגרת מדווחים כי יש להם סיוטי לילה מדי פעם. סיוטים תכופים עלולים לגרום למצוקה קשה, ואף להימנעות ורתיעה משינה. לעיתים ישנו קשר לטראומה שנחוותה בעבר ומשוחזרת בחלומות, אך לרוב הסיוטים אינם קשורים לאירועים ממשיים.

הפרעת ביעותים

הפרעת ביעותים באה לידי ביטוי בדרך כלל בהבעת פנים מפוחדת וצעקות תוך כדי שינה, ומתרחשת לרוב במשך השליש הראשון של הלילה (בשלבים 3-4 של מחזור השינה, שלבים בהם אין חלימה). הסובל מההפרעה עלול להתעורר מהשינה ולחוש חרדה ומצוקה, אך לרוב ימשיך לישון לאחר ההתקף, וכאשר יתעורר לא יזכור דבר. ההפרעה נפוצה במיוחד בקרב ילדים, בייחוד בנים, וקיים קשר בינה ובין הליכה בשינה. הקשר בא לידי ביטוי כשהתקף של ביעותי לילה גורם לצעקות וממשיך במקרים מסוימים להליכה בשינה. ישנם מקרים בהם ההפרעה תלווה גם בהרטבה בשל איבוד שליטה על השתן בזמן השינה.

טיפול

בדרך כלל לא ניתן טיפול להפרעות שינה מסוג פארסומניה. יש לברר מה מצבו של הסובל מההפרעה והאם הוא חווה מצב של מתח מיוחד. במקרים הקשים יותר ניתן להשתמש בטיפול תרופתי, למשל מתן תרופות הרגעה לטיפול במקרים של הפרעת ביעותים, או שימוש בתרופות המקצרות או מדכאות את שנת החלום (שנת ה-REM) בכדי להקל על סיוטי הלילה.


פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תופעות מוזרות משי 04/03/2020 05:22
 • לפני חודשיים עשיתי בדיקת דם שבעקבותיה נגרם לי שטף דם רציני מאד ולאחר כמה ימים(מיום הבדיקה) היד שלי התחילה לרעוד בצורה לא רצונית במשך חצי שעה מאז זה לא חזר יותר, אך החלו כל מיני תופעות לוואי של רגישות במקום הבדיקה, התחלתי לקום בשעות מוקדמות לאחרונה, כאבי ראש רק בצד ימין(צד הבדיקה) תחושת בחילה ולאחרונה הבזקים בעיניים. ביצעתי ct מוח בעקבות התופעות בעיניים והכל תקין. רציתי לשאול האם יש חשש לפרקינסון (במשפחתי אין היסטוריה). האם בדיקת דם יכולה להסב נזק כזה אני

 • + הוסף תגובה
חשש למחלת פרקינסון ד"ר סיימון ישראלי-קורן 22/03/2020 13:44
 • על פניו קשה לומר האם יש מחלת פרקינסון אומנם לפי המידע שאתה מסרת הסיכוי כי נמוך. ליתר ביטחון אני ממליץ על בדיקת רופא נוירולוג מומחה. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
גיליאן בריי רחל 12/01/2020 09:45
 • הפרעה בדיבור מה הטיפול הייתי חולה ב שנת 12 יש לי עוד סימפטומים כמו חוסר יציבות והפרעה לסוגרים האם שהתסמונת חוזרם זה אומר

 • + הוסף תגובה
גיליאן בריי / Guillain Barre / GBS ד"ר סיימון ישראלי-קורן 27/01/2020 00:53
 • שלום רחל ותודה על שאלתך, נדיר מאוד שמחלה זו חוזרת אבל יש מקרים שזה הופך להיות מחלה כרונית עם החרפות - מחלה זו נקראית CIDP. חשוב להיבדק שוב על יד נוירולוג ולשקול בדיקה חוזרת של EMG/NCS. בהצלחה :)

 • + הוסף תגובה
הפרעת הליכה והפרעת סוגרים ד"ר סיימון ישראלי-קורן 22/03/2020 13:41
 • אני ממליץ על בדיקת רופא נוירולוג, בדיקת CT ראש, בדיקת אורולוג לבדיקת EMG/NCS. יש לשקול גם הדמייה של עמוד השדרה בהצלחה

 • + הוסף תגובה
בעיות בהליכה ובשווי משקל יעל 02/03/2020 15:02
 • סובלת מבעיות תנועה הליכה מתנדנדת אי יציבות בעיות בליעה המזון והמים לא נספגים וגורמים לכאבים בקיבה בושט בגב יש לי לחץ לסוגר בושט העליונה אני רזה מאד ומיובשת הפסיק לי הרוק לאחרונה סובלת מחנק בלילה כאילו יש ליחה בגרון והלא מצליחה לעלות אותה יש לי חולשות תחושת עייפות טרום עילפון חרדה דכאון בעיות עצירות קשות גזים אינסופיים עם ריח מתקשה לתפקד מיובשת לגמרי האף מדמם הפסיק לי הרוק הפה יבש העיניים הגל כמעט נגמר האםיש קפיצות שרירים הניורולוג טוען שזה לא פרקינזון אם כך ניוון שרירים?

 • + הוסף תגובה
הפרעת הליכה והפרעת בליעה ד"ר סיימון ישראלי-קורן 22/03/2020 13:38
 • שלום יעל ולידה על השאלה, למרות שהפרעת הליכה וגם הפרעות בליעה יכולות להיות משני למחלת פרקינסון צריך בדיקות נוספות על מנת לאמת שאכן זה המצב. אני ממליץ שתפני לרופא משפחה על מנת לקבל הפניות לרופאים רלוונטיים ולבדיקות מתאימות. אל תשכחי גם ייעוץ לטיפול פיזיותרפיה, קלינאי תקשורת ותזונאי. בהצלחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!