//

בחילות והקאות בהריון (Morning sickness)

ראשי

תאור

ארבע מתוך חמש נשים מתלוננות על בחילות והקאות בהריון. תופעה זו מכונה גם "בחילות בוקר", אך השם עלול להטעות, כיוון שהתקף הבחילה או ההקאה יכול להתפרץ בכל שעות היממה, אפילו בשעות הקטנות של הלילה. 


בחילות בוקר והקאות בהריון

בדרך כלל, בחילות בוקר והקאות בהריון נחלשות עם התקדמות ההריון וחולפות לקראת סוף החודש השלישי


לרוב, בחילות עם או ללא הקאות מתפתחות בשבועות הראשונים של ההריון, החל כבר מהשבוע השני. התסמינים עשויים להיחלש עם התקדמות ההריון ולחלוף במהלך החודש השלישי. אך כ-10% מהנשים ימשיכו לסבול מבחילות והקאות בהריון גם אחרי השבוע ה-20. שמירה על התזונה, הקפדה על ארוחות קטנות ותכופות ושתייה מרובה של מים עשויים להקל על הבעיה. אם זה לא עוזר, הרופא עשוי להמליץ על תרופת מרשם נגד בחילות בהריון.


קראו עוד:   בחילות בהריון: מה רפואה סינית ממליצה לעשות נגדן


במקרים נדירים, כשההקאות בהריון חמורות וממושכות מאד, הן מוגדרות כהיפראמסיס גרבידרום (Hyperemesis gravidarum). הקאות יתר בהריון עלולות לגרום להתייבשות, תת-תזונה אצל האישה בהריון או לסיבוכים אחרים, שמצריכים אשפוז. 


סימפטומים


לעיתים, הבחילות מלוות גם בהקאה.

לרוב, בחילות והקאות בהריון מופיעות בין השבוע ה-4 לבין השבוע ה-16 להריון. אך ישנם מקרים של בחילות המופיעות כבר לאחר שבועיים מהקליטה להריון ונמשכות גם בשליש השני של ההריון.

סיבות וגורמי סיכון

בחילות והקאות בהריון קשורות לשינויים ברמות ההורמונים בהריון, אך המנגנונים המדויקים עדיין לא ברורים. 

הסיכון לבחילות והקאות בהריון עולה בהריונות עם יותר מעובר אחד; אם האישה סובלת גם מבחילות בנסיעה, מיגרנות, רגישות לריחות או שפיתחה בחילות בזמן נטילת גלולות למניעת הריון או תרופות אחרות המכילות אסטרוגן לפני ההריון; חוותה בחילות הריון בהריון הקודם.  

עם זאת, חשוב לבדוק שהבחילות והקאות אינן נובעות ממחלה אחרת, כגון בעיה בכבד, בקיבה או בבלוטת התריס, שאינה קשורה להריון. 

תופעות נלוות וסיבוכים

מלבד אי הנוחות, בחילות והקאות בהריון אינן גורמות לסיבוכים ברוב המקרים. עם זאת, בחילות והקאות עלולות להפריע לנשים שהיו בתת-משקל לפני ההריון להעלות במשקל בצורה תקינה, כך שגם העובר ייוולד במשקל נמוך.

במקרים נדירים, הקאות תכופות עלולות לגרום לפגיעה ברירית הוושט.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בחילות והקאות בהריון מאובחנות על סמך התסמינים שלהם. לעיתים הרופא יבקש לערוך בדיקות נוספות על מנת לשלול סיבות אחרות לתופעות אלה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

ברוב המקרים, אפשר להקל על בחילות והקאות בהריון באמצעות שינויים תזונתיים (אכילה תכופה יותר של מזונות יבשים, הימנעות ממאכלים שומניים או מתובלים, שתייה מרובה, סוכריות למציצה) והן אינן מצריכות טיפול תרופתי. אפשר להיעזר גם בזנגביל בצורות שונות: תה, ממתק מהשורש מיובש, סוכריות או כמוסות.

במצבים קשים יותר, כשהבחילות תכופות, נמשכות זמן רב או מלוות בהקאות, הרופא עשוי להמליץ על תרופה נגד בחילות כגון דיקלקטין (שילוב של חומר אנטי-אלרגי עם ויטמין B6) או על תרופה אחרת נגד בחילות והקאות. 


פורומים אמצעי מניעה והתקנים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בחילה מכדורי מניעה דין 09/08/2020 18:40
 • שלום וברכה ותודה על הכל! אני נוטלת יסמין כבר 21 יום. בערך מהזמן שהתחלתי לקחת אותו, התחילו לי בחילות לאורך היום ודחייה ממאכלים מסויימים. האם זה יכול להיות קשור לכדורים? ואם כן, עם מי להתייעץ על שינוי?

 • + הוסף תגובה
תוספת דין 10/08/2020 11:11
בחצלה ד"ר אילן ברעם 12/08/2020 06:26
 • לא ברור אם זו החבילה הראשונה או שאת זמן רב עם הגלולה. אם חבילה ראשונה המשיכי לפחות 3 חודשים וכנראה הבחילה תעבור או שתצטרכי להחליף גלולה, אם את נוטלת זמן ארוך יש מצב שהבחילות אינן קשורות כלל לגלולה

 • + הוסף תגובה
נימול כתוצאה מגלולות מירב 10/08/2020 15:36
 • היי , אני חיילת משרתת בצבא , לפני הצבא נטלתי כארבעה חודשים גלולות מסוג יאז . לאחר חודשיים התחיל לי תופעה של נימול בגוף , המשכתי עם הגלולות כרגיל והתופעה חלפה.שהגעתי לצבא החליפו לי ליאז פלוס ועוד פעם התחיל התופעה אבל בחצי גוף וישר הפסקתי עם הגלולות.עבר חודש התופעה עברה בכל הגוף אך בכף היד נשארה ואני מרגישה מין לחץ בכף היד ושהיא רדומה כאילו היא לא מתפקדת.תור לרופא נשים בעוד כחודש ולכן אני לא מטפלת בזה , האם זה יעבור ? זה יכול לפגוע בי ?

 • + הוסף תגובה
נימול ד"ר אילן ברעם 12/08/2020 06:24
 • עלייך להפסיק הגלולות באופן מיידי!!!!! עלייך לעבור בירור קרישיות ובדיקה נוירולוגית

 • + הוסף תגובה
החלפת גלולות ושימוש בקונדום גל 10/08/2020 16:13
 • שלום, בת 22 ונוטלת גלולות בלרה 3 שנים. בעקבות מיגרנות וכאבים בזמן הווסת צריכה להחליף לגלולות יאז. הרופא הנחה אותי להתחיל בתום שבוע ההפסקה של בלרה (מתי שאמורה להתחיל חפיסה חדשה). האם יש צורך בקונדום בזמן קיום יחסי מין בחודש הראשון של השימוש ביאז?

 • + הוסף תגובה
החלפת גלולות ד"ר אילן ברעם 12/08/2020 06:22
 • אם יש לך מיגרנות אסור לך שימוש בגלולות. באופן עקרוני לגבי המעבר בין הסוגים הרופא נחה אותך נכון, את מוגנת מיידידת.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!