בחילות והקאות בהריון (Morning sickness)

ראשי

תאור

ארבע מתוך חמש נשים מתלוננות על בחילות והקאות בהריון. תופעה זו מכונה גם "בחילות בוקר", אך השם עלול להטעות, כיוון שהתקף הבחילה או ההקאה יכול להתפרץ בכל שעות היממה, אפילו בשעות הקטנות של הלילה. 


בחילות בוקר והקאות בהריון

בדרך כלל, בחילות בוקר והקאות בהריון נחלשות עם התקדמות ההריון וחולפות לקראת סוף החודש השלישי


לרוב, בחילות עם או ללא הקאות מתפתחות בשבועות הראשונים של ההריון, החל כבר מהשבוע השני. התסמינים עשויים להיחלש עם התקדמות ההריון ולחלוף במהלך החודש השלישי. אך כ-10% מהנשים ימשיכו לסבול מבחילות והקאות בהריון גם אחרי השבוע ה-20. שמירה על התזונה, הקפדה על ארוחות קטנות ותכופות ושתייה מרובה של מים עשויים להקל על הבעיה. אם זה לא עוזר, הרופא עשוי להמליץ על תרופת מרשם נגד בחילות בהריון.


קראו עוד:   בחילות בהריון: מה רפואה סינית ממליצה לעשות נגדן


במקרים נדירים, כשההקאות בהריון חמורות וממושכות מאד, הן מוגדרות כהיפראמסיס גרבידרום (Hyperemesis gravidarum). הקאות יתר בהריון עלולות לגרום להתייבשות, תת-תזונה אצל האישה בהריון או לסיבוכים אחרים, שמצריכים אשפוז. 


סימפטומים


לעיתים, הבחילות מלוות גם בהקאה.

לרוב, בחילות והקאות בהריון מופיעות בין השבוע ה-4 לבין השבוע ה-16 להריון. אך ישנם מקרים של בחילות המופיעות כבר לאחר שבועיים מהקליטה להריון ונמשכות גם בשליש השני של ההריון.

סיבות וגורמי סיכון

בחילות והקאות בהריון קשורות לשינויים ברמות ההורמונים בהריון, אך המנגנונים המדויקים עדיין לא ברורים. 

הסיכון לבחילות והקאות בהריון עולה בהריונות עם יותר מעובר אחד; אם האישה סובלת גם מבחילות בנסיעה, מיגרנות, רגישות לריחות או שפיתחה בחילות בזמן נטילת גלולות למניעת הריון או תרופות אחרות המכילות אסטרוגן לפני ההריון; חוותה בחילות הריון בהריון הקודם.  

עם זאת, חשוב לבדוק שהבחילות והקאות אינן נובעות ממחלה אחרת, כגון בעיה בכבד, בקיבה או בבלוטת התריס, שאינה קשורה להריון. 

תופעות נלוות וסיבוכים

מלבד אי הנוחות, בחילות והקאות בהריון אינן גורמות לסיבוכים ברוב המקרים. עם זאת, בחילות והקאות עלולות להפריע לנשים שהיו בתת-משקל לפני ההריון להעלות במשקל בצורה תקינה, כך שגם העובר ייוולד במשקל נמוך.

במקרים נדירים, הקאות תכופות עלולות לגרום לפגיעה ברירית הוושט.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בחילות והקאות בהריון מאובחנות על סמך התסמינים שלהם. לעיתים הרופא יבקש לערוך בדיקות נוספות על מנת לשלול סיבות אחרות לתופעות אלה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

ברוב המקרים, אפשר להקל על בחילות והקאות בהריון באמצעות שינויים תזונתיים (אכילה תכופה יותר של מזונות יבשים, הימנעות ממאכלים שומניים או מתובלים, שתייה מרובה, סוכריות למציצה) והן אינן מצריכות טיפול תרופתי. אפשר להיעזר גם בזנגביל בצורות שונות: תה, ממתק מהשורש מיובש, סוכריות או כמוסות.

במצבים קשים יותר, כשהבחילות תכופות, נמשכות זמן רב או מלוות בהקאות, הרופא עשוי להמליץ על תרופה נגד בחילות כגון דיקלקטין (שילוב של חומר אנטי-אלרגי עם ויטמין B6) או על תרופה אחרת נגד בחילות והקאות. 


פורומים אזוספרמיה, ניתוחים להפקת זרע ופריון הגבר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טסטוסטרון נמוך וזרע במאות אלפים בלבד שמשון 15/11/2020 20:23
 • שלום יש לי זרע לא טוב אחרי בדיקה במעבדה נמצאו אצלי כמה תאי זרע טובים אבל בודדים מאוד מאוד שהייתי אצל אורולוג ביקש ממני לעשות בדיקת הורמונים ואינטרסאונד אשך השך היה תקין הורמון הטסטוסטרון היה נמוך 7.8 רשם לי זריקה ישירה .אבל חודש מהזריקה זה ירד 6.2 בביקור האחרון הוא רשם לי עוד זריקה אני כבר מאוד מבולבל לקחת עוד זריקה או לראות רופא אחר? ואים יהיה שיפור בהורמון .זה ישפי לטובה על הזרע ?

 • + הוסף תגובה
טיפול דר' שלומי ברק 15/11/2020 20:39
 • שלום שמשון, קשה להבין מהנתונים שכתבת מה המצב. בבקשה אם תוכל לפרט יותר על הפרופיל ההורמונלי (כולל תוצאות LH ו-FSH), וגם לכתוב את שם הזריקה שקבלת. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
טסטוסטרון נמוך וזרע במאות אלפים בלבד שמשון 15/11/2020 21:34
 • Fsh -2.59 Lh-3.01 Tsh-1.61 Testesterone 7.91 זה לפני הזריקה אחרי הזריקה (נבידו טאונקדנא ןורטסוטסט ג"מ 1000) הזרקה היתה ב 13.10.2020 ירד ל 6.22 הבדיקה היתה ב11.11.2020

 • + הוסף תגובה
טיפול בטסטוסטרון דר' שלומי ברק 15/11/2020 21:43
 • שמשון היקר, במסגרת זו קשה להכנס לכל פרטי הטיפול. רק אציין בקצרה שלא בכל המקרים מתאים לטפל בטסטוסטרון ישיר, כדי לבדוק את התאמתך לטיפול יש לבצע הערכה אנדרולוגית מקיפה. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
טסטוסטרון נמוך וזרע במאות אלפים בלבד שמשון 15/11/2020 21:48
טיפול דר' שלומי ברק 15/11/2020 21:53
 • כדי להעניק לך את הטיפול הטוב ביותר, רצוי שנפגש במרפאה, כך אוכל גם לבדוק אותך פיזית. 058-3298338

 • + הוסף תגובה
שימור זרע נדב 15/11/2020 12:06
 • היי, יש במשפחתי גברים רבים עם בעייה באיכות הזרע, אולי זה מקרי. אני בן 24, מעוניין לשמר את איכות הזרע לעתיד. אולי להקפיא זרע? מוכן להסביר על האפשרויות העומדות בפניי? תודה

 • + הוסף תגובה
שימור פוריות לגבר דר' שלומי ברק 15/11/2020 14:21
 • שלום נדב, כדי לדעת האם קיים חשש אמיתי להדרדרות באיכות הזרע, יש לבצע הערכה אנדרולוגית מקיפה, בה קודם כל ייבדק מצב פוריות הגבר כיום, ובנוסף ייבדק החשש לעתיד, מבחינת גורמים גנטיים/ תורשתיים, סביבתיים, ועוד. הנך מוזמן לפגישה במרפאתי בה ייבדק התיק הרפואי לעומק, לפגישה יש להגיע עם בדיקת זרע ופרופיל הורמונלי עדכניים. באופן כללי הקפאת זרע הינה פעולה שאינה מזיקה כלל, ואין סיבה להמנע ממנה במקרים שיש חשש לירידה בפוריות הגבר, הפעולה מתבצעת בבנק זרע, במקרים שיש צורך מבחינת איכות הזרע או סיבות אחרות - ניתן להקפיא זרע גם במעבדה אנדרולוגית יעודיות בעלת אישור משרד הבריאות להקפאת זרע לטווח קצר, ולאחר מכן להעביר את הדגימה לבנק זרע. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
אזוספרמיה/אספרמיה יעקב 29/10/2020 14:15
 • הופנתי לאנדרולוג עקב אי שפיכה (לא מרגיש אורגזמה בכלל ובשום צורה לא הצלחתי להגיע לשפיכה נורמאלית כך שמעולם לא היתה בדיקת זרע) ובוצע פעמיים גירוי חשמלי שנכשל נשלחתי לבצע trus בבדיקה רקטלית הערמונית תקינה טעינה חשודה או רגישה במישוש בtrus גובה 21.4 רוחב 36.6 אורך 37.6 נפח 15.4 TZ היסתיידויות משני הצדדים בלוטות זרע אבנורמאלי גדושות במידה ניכרת לא נמצאו ממצאים ציסטיים היכולים להעיד על חסימה שלפוחית שטן 60 סמ''ק שלפוחית לא סדירה מה זה אומר ומה הטיפול המומלץ במקרה כזה (ברור הורמונלי תקין ולא נמצאו בעיות מלבד בtrus)

 • + הוסף תגובה
אספרמיה דר' שלומי ברק 29/10/2020 15:27
 • שלום יעקב, לא ניתן לענות על השאלה במסגרת זו, יש לפנות לאורולוג מומחה לפריון הגבר. בהצלחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!