//

שנית (סקרלטינה) (Scarlet Fever)

ראשי

תאור

שנית (המכונה לפעמים "סטרפטוקוקוס", על שם החיידק המחולל) היא אחד הסיבוכים של דלקת הלוע הנגרמת על ידי סטרפטוקוקוס מקבוצה A. זנים מסוימים של חיידק זה מייצרים רעלן (Streptococcal pyrogenic exotoxin) הגורם לסימני המחלה יומיים-שלושה לאחר הופעת הזיהום בסטרפטוקוקים בגרון, מתפתחת בעור פריחה עדינה הדומה לכוויית שמש. על הלשון נראה צבע אדום עם נקודות לבנות, והיא נקראת לכן לשון תות שדה. במקומות שבהם היתה תפרחת, מופיע קילוף של העור 10-7 ימים לאחר תחילת המחלה.

ילד סובל מפריחה הנובעת משנית, סקרלטינהמחלת השנית שכיחה בעיקר בקרב ילדים בני שנתיים עד עשר שנים, אולם היא יכולה לתקוף אנשים בכל גיל.


ד"ר אלון מוזס


סימפטומים


ניתן לזהות את מחלת השנית (סקרלטינה) בעזרת תסמינים הבאים:

1. הפריחה מופיעה 12 עד 48 שעות לאחר תחילת המחלה. היא מתחילה על הפנים, הגוף, הזרועות ובאופן כללי מכסה את כל הגוף תוך 24 שעות. הפריחה אדומה, עדינה ומכסה את רוב שטח העור. האזור סביב הפה חיוור. התחושה כשנוגעים בפריחה היא של נייר זכוכית עדין. קפלי עור, כמו לפני המרפק ובית השחי, מקבלים צבע אדום עמוק יותר. לחיצה על הפריחה יוצרת כתם לבן שנשאר למשך מספר שניות.


2. "לשון תות שדה" - הלשון מאדימה ומופיעות נקודות לבנות.


3. בדרך כלל, החום והחולשה מלווים בכאב ראש, כאב בטן והקאות. על-פי רוב יש גם כאב גרון, אך לא תמיד.


4. האדמומיות החזקה של הפריחה נותרת למשך חמישה ימים, על אף שהתקלפות העור יכולה להימשך שבועות. אין זה יוצא דופן שהתקלפות העור, בעיקר בכפות הידיים, תימשך יותר מחודש.

סיבות וגורמי סיכון

שנית (סקרלטינה) נגרמת על ידי חיידק סטרפטוקוקוס, שגורם דלקת בגרון. 

קיימים זנים רבים של סטרפטוקוקוס, חלקם גורמים למחלות קשות וחלקם למחלות קלות. חיידק סטרפטוקוקוס בטא המוליטיקוס מקבוצה A, הוא החיידק שגורם זיהום בגרון ולהופעת מחלת השנית. כמו בזיהומי סטרפטקוק אחרים, המשמעות של מחלת השנית מתבטאת בקשר בינה לבין קדחת שגרונית (Rheumatic fever).

תופעות נלוות וסיבוכים

הסיבוכים האפשריים של המחלה כוללים: זיהום באוזן התיכונה, סינוסיטיס וכן דלקת ריאות. במקרים נדירים עלול להתפתח זיהום חמור יותר, כמו קדחת שגרונית, או מחלת לב שגרונית. רוב המקרים של סטרפטוקוקוס ניתנים לריפוי ללא סיבוכים בלתי הפיכים.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בדרך כלל, אבחון של מחלת השנית (סקרלטינה) מתבסס על היסטוריה רפואית, בדיקת גרון, בדיקת סטרפטוקוקוס מהירה או משטח גרון לגילוי חיידקי סטרפטוקוקוס. על מנת לאשר זיהום בחיידק סטרפטוקוקוס, יש לבצע לפחות אחת מהבדיקות הללו.

בדיקה גופנית מגלה בדרך כלל גרון אדום, כתמים על החלק העליון של הפה (החיך הרך) ולשון לבנה ופלומתית שהופכת אחר-כך לנפוחה ואדומה. עלולות להיות בלוטות נפוחות בצוואר. 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

כיוון שהשנית נובעת מזיהום בסטרפטוקוק, יש צורך בביקור אצל הרופא כדי לקבל טיפול אנטיביוטי. זיהומי סטרפטוקוק מידבקים למדי, וגם בני משפחה אחרים צריכים להיבדק.

ניתן לטפל בחלק מתסמיני המחלה בבית. יחד עם האנטיביוטיקה, יש להוריד את החום באמצעות תרופות להורדת חום , לשתות הרבה נוזלים, בעיקר קרים, שיעזרו בהרגעת הגרון הכואב.(זהירות: אין לתת  אספירין לילדים ולמתבגרים בשל הסיכוי שקיים זיהום נגיפי). 

מה צפוי אצל הרופא/ה
ניתן לבלבל בין מספר פריחות לבין שנית, כולל אלו הקשורות בחצבת ובתגובה אלרגית לתרופות. אם הפריחה אופיינית דיה למחלת השנית, סביר כי הרופא יתחיל טיפול אנטיביוטי - בדרך כלל, נגזרת של פניצילין (או  אזיתרומיצין, אם החולה אלרגי לפניצילין) - וייקח משטח גרון מבני המשפחה האחרים. אם הרופא לא בטוח מהי סיבת הפריחה, עשוי להילקח משטח מהגרון לפני תחילת הטיפול. טיפול שמתעכב ביום או יומיים, בזמן שמחכים לתוצאות, עדיין ימנע את הסיבוך שגורם לדאגה הרבה ביותר - קדחת שגרונית.

פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!