דלג לתוכן

קדחת שיגרונית

קדחת שיגרון , RF | Rheumatic Fever
המומחים של Infomed מסבירים:
קדחת שיגרונית (Rheumatic Fever ,RF) היא מחלה דלקתית המופיעה בילדים ובמתבגרים ופוגעת במערכות רבות בגוף כמו לב, מפרקים, מערכת העצבים המרכזית והעור. היא תוצאה של חוסר טיפול בדלקת גרון שמעורב בה חיידק מסוג סטרפטוקוקוס A.

שכיחות המחלה עולה בטווח הגילאים 15-5, ללא הבדל בין בנים לבנות. מנתונים סטטיסטיים עולה שאצל 3%-2% מן הילדים אשר חלו בדלקת גרון מסוג סטרפטוקוקוס A, ולא טופלו כראוי, הופיעה לאחר מכן קדחת השיגרון.

קדחת השיגרון זוהתה לראשונה על ידי החוקר הפריזאי גילום דה ביילו (1616-1538) וכן על ידי החוקר האנגלי תומס סידנהאם (1689-1624).

מחקרים רבים מעידים על קשר מסוים בין השתייכות לגזע ולמוצא אתני לבין הסיכון ללקות במחלקה. למצב החברתי-כלכלי ולרמת החיים השפעה ניכרת על רמת הסיכון ללקות במחלה. קדחת השיגרון מופיעה בעיקר באזורים עניים ושרמת חיים בהם ירודה. בעבר היתה המחלה נפוצה יותר, אך לקראת המאה ה-20 חלה ירידה ניכרת במספר המקרים של קדחת שיגרונית, הודות לשני גורמים עיקריים: עלייה ברמת החיים הכללית של האוכלוסייה, והתרחבות הטיפול באמצעות אנטיביוטיקה.פרופ' יוסף פרס

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007
  • סימפטומים

    הביטויים הראשונים למחלה הם דלקת גרון, חום, כאבי ראש, הגדלה של קישריות לימפה צוואריות ואודם בגרון. קדחת השיגרון מופיעה כ-3-2 שבועות לאחר הביטויים הראשוניים של המחלה. לאחר מכן תיתכן פגיעה באחד או יותר מן האיברים המעורבים - לב, מפרקים, מערכת העצבים והעור.

המומחים שלנו לילדים ופנימית

המטולוגיה
ד"ר ריבה פיינמן מנהלת השירות להמטולוגיה אמבולטורית רמב"ם, חיפה
קראו עליי עוד
קרדיולוגיה
ד"ר יונתן קוגן מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב, אסותא אשדוד, קרדיולוג מומחה במחלות לב והתמחות בהפרעות קצב
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לילדים ופנימית>
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו