דלג לתוכן

טרשת האוזן התיכונה (Otosclerosis)

1 דקות קריאה
אוטוסקלרוזיס היא מחלה התוקפת את העצם הקטנה ביותר בגוף, הארובה (ה"סטייפיס") שנמצאת באוזן התיכונה. לפעמים מתפשטת המחלה עד השבלול, היכן שעצם הארובה מתחברת לאוזן הפנימית.
המחלה גורמת לאיבוד שמיעה שמתחיל לעיתים בגיל ההתבגרות אולם לרוב מופיעים הסימנים לראשונה כשמגיעים לבגרות. נשים מועדות לחלות במחלה יותר מאשר גברים. איבוד השמיעה מלווה לעיתים ברעשים באוזן (טינטון) שמתגברים עם הזמן. במקרים נדירים מופיעה גם סחרחורת. ברוב המקרים יש למחלה היסטוריה משפחתית. המחלה איננה מלווה, בדרך כלל, בדלקות אוזניים כרוניות, ועור התוף בריא. רופא יכול לאבחן את המחלה על פי תלונות החולה בלבד, וכן על סמך בדיקה של עור התוף, בדיקה עם קולנים, והפניה לבדיקת שמיעה מקיפה. ברוב המקרים אין צורך בדימות של האוזן. בשלב זה החולה מופנה לרופא אף אוזן גרון המתמחה בטיפול באוטוסקלרוזיס.

ד"ר לאונרד בר

טיפולים ותרופות

על מנת לשפר את השמיעה, יש לחולה שתי אפשרויות: התקנת מכשיר שמיעה מתאים, או ניתוח. הניתוח נמצא יעיל מאוד ומתאים לרוב החולים במחלה זו.
הניתוח יכול להתבצע ברוב המקרים באילחוש מקומי, ויכול להביא ל-90% הצלחה ולשיפור משמעותי של השמיעה, אם הוא מבוצע על ידי מנתח אוזניים מנוסה.
ל-1% של החולים עלולה להיגרם הרעה משמעותית בכושר השמיעה, ול-9% מן החולים אין שינוי בשמיעה לאחר הניתוח.
לרוב המנותחים אין השפעות לוואי. מיעוטם יכול לחוש סחרחורת והפרעות בחוש הטעם. השפעות אלו נעלמות בתוך כמה ימים או שבועות. בדרך כלל מאשפזים את החולה ללילה אחד בלבד, לאחר הניתוח.
רופאים בתחום
ד"ר אליעזר אריעם
ד"ר אליעזר אריעם אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר בן ציון יהושע
ד"ר בן ציון יהושע אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר אברהם אברג'ל
ד"ר אברהם אברג'ל אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר

שאלות מתוך פורום צרידות ומיתרי הקול

בניהולו של ד"ר יקי כהן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו