דלג לתוכן

ציפורן חודרנית (Ingrown Nail)

3 דקות קריאה

ציפורן חודרנית היא צמיחה של הציפורן לתוך העור ויצירה של דלקת מקומית. הופעה של ציפורן חודרנית שכיחה בעיקר בבהונות הרגליים, לעיתים יכולה להופיע גם בידיים.

הבסיס להיווצרותה של ציפורן חודרנית היא גזירת  ציפורניים בצורה המייצרת מעין עיקול בפינות הציפורן. שיטת גזירה זו גורמת לצמיחת הציפורן להיכנס לתוך העור שמסביב לציפורן: צדי הציפורן מסתלסלים מטה וחופרים לתוך העור. ציפורן חודרנית בכף הרגל עשויה לקרות גם מנעילת נעליים צרות מדי או קצרות מדי. 

התופעה של ציפורן חודרנית בכף הרגל נחשבת לנפוצה מאוד, בעיקר בקרב מתבגרים. התופעה יכולה לקרות בכל אצבע, אך הבוהן הגדולה היא הנפוצה ביותר להתפתחות ציפורן חודרנית.

סימפטומים

תחילה, הציפורן החודרנית עשויה להיות קשה, נפוחה ורגישה למגע. לאחר מכן, עלול להתפתח זיהום והציפורן תהפוך לאדומה ולכואבת מאוד. לעיתים כמות קטנה של מוגלה עלול להצטבר ולהתנקז מהאזור.

לציפורן חודרנית יש שלוש דרגות חומרה שהתאם לתסמינים:

• דרגה קלה – אודם, ונפיחות בצד הציפורן, בצקת ורגישות למגע.

• דרגה בינונית – נפיחות בצד הציפורן, זיהום והפרשה מוגלתית.

• דרגה חמורה – דלקת כרונית המלווה בצמיחה של העור לצד הציפורן.

סיבות וגורמי סיכון

ישנן סיבות רבות להתפתחות ציפורן חודרנית בכף הרגל: 

• בחלק מהמקרים מדובר בבעיה מולדת, כאשר הציפורן פשוט גדולה מדי ביחס לבוהן או בציפורן מעוותת. 

• טראומה של הבוהן.

 •ציפורן חודרנית עלול להופיע כסיבוך של מחלות כמו השמנה, סוכרת, הפרעות הורמונליות, אי-ספיקת לב ומחלת כליות, שגורמות לנפיחות באצבע.

הזעת יתר בכפות הרגליים, גורמת לשברים וסדקים בציפורן אשר פוצעים את העור שמסביב לציפורן.

פטרת ציפורניים או עיבוי של הציפורן.

אך הסיבה הנפוצה ביותר להתפתחות הבעיה היא טיפול לא נכון בציפורניים או נעליים לוחצות.

אבחון ובדיקות

הרופא מאבחן ציפורן חודרנית בהתבסס על התסמינים והבדיקה הגופנית.

סיבוכים אפשריים

כאשר לא מטפלים בציפורן החודרנית, ברוב המקרים מתפתחת נפיחות והפרשה מוגלתית. זיהום חמור של הרקמות שמסביב לאזור עלול להתפתח, ואף להגיע עד העצם. סיבוך זה נפוץ בקרב חולי סוכרת, בגלל יכולת ריפוי ירודה. במקרי קיצון, עלול להתפתח פצע פתוח של האצבע ואף נמק.

ציפורן חודרנית היא בעיה חוזרת ביותר מ-60% מהמקרים. ניתן להפחית את השיעור הזה לכ-10% באמצעות צריבה כימית של שורש הציפורן, שמונע צמיחה מחודשת שלה לאחר הניתוח.

טיפולים ותרופות

יש לטפל בציפורן חודרנית מיד כשמבחינים בה. במידה ותופסים את הבעיה לפני התפתחות של זיהום, טיפול שמרני עשוי למנוע את הצורך בטיפול מתקדם יותר. מה שאפשר לעשות בשלב המוקדם לטיפול בציפורן חודרנית זה:

• להשרות את כף הרגל במים חמים 3-4 פעמים ביום.

• לוודא שכף הרגל יבשה בשאר הזמן.

• נעילת נעליים נוחות, עם מספיק מקום לבהונות. אפשר לשקול נעילה של סנדלים עד שהמצב מסתדר.

• נטילה של משככי כאבים להקלה בכאב.

• אם הבעיה לא משתפרת תוך 2-3 ימים, או במידה וישנה החמרה במצב הציפורן החודרנית, יש לפנות לרופא לקבלת טיפול רפואי.

במקרים מסוימים יש צורך להרים את קצה הציפורן החודרנית מהעור אליו היא חודרת, ולהכניס צמר גפן או פתיל סיליקון בין הציפורן והעור על מנת לעודד צמיחה נכונה של הציפורן. יש להחליף חבישה זו כל יום. טיפול כזה יכול לפתור את הבעיה בתוך מספר ימים עד שבועות ב-70% מהמקרים הקלים.

במקרים אחרים יש צורך בניתוח כדי להסיר את קצה הציפורן שחודרת לעור בצדי הציפורן. ניתוח מתבצע כאשר יש כאבים חזקים והבעיה חוזרת על עצמה לעיתים תכופות. בתחילת הניתוח מקבלים זריקת אלחוש לבוהן, ובאמצעות מספריים הרופא חותך את החלק של הציפורן שחודר לעור. הסרה של כל הציפורן, מעלה את הסיכון לצמיחה של ציפורן מעוותת. צמיחה חוזרת של הציפורן לוקחת כ-3-4 חודשים. לפעמים, כשהבעיה מופיעה אצל ילדים באופן כרוני ועם זיהומים חוזרים,  אפשר לשקול הסרה לצמיתות של הציפורן הבעייתית.

מניעה

הדרך הטובה ביותר למנוע צמיחה של ציפורן חודרנית היא להגן על כף הרגל מחבלה, ולנעול נעליים וגרביים שמשאירות מספיק מקום לבהונות. 

כמו כן, יש לגזור את הציפורניים בקו ישר, עם קוצץ ציפורניים נקי וחד, מבלי לעגל את פינות הציפורן. יש לגזור את הציפורניים עד לקצה הבוהן ולא מעבר.

שמירה על כפות רגליים נקיות ויבשות גם עשויה לעזור במניעה של ציפורן חודרנית.

רופאים בתחום
פרופ' דן פליס
פרופ' דן פליס אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר מאהר חג'אזי
ד"ר מאהר חג'אזי גריאטריה
ד"ר ריאד חדאד
ד"ר ריאד חדאד כירורגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו