דלג לתוכן

עייפות כרונית (Chronic Fatigue Syndrome, CFS)

עייפות כרונית, הפרעת עייפות כרונית, סינדרום הפרעה כרונית (Chronic Fatigue Syndrome, CFS) ערוץ בריאות הנפש
4 דקות קריאה
דן בוסקילה דן בוסקילה מומחה לרפואה פנימית ולראומטולוגיה. עוסק במחקר בתחום הכאב הכרוני במחלות מפרקים ובפרט פיברומיאלגיה - FIBROMYALGIA. 073-7023563

עייפות הכרונית היא מחלה מתמשכת, עם טווח רחב של תסמינים, כאשר התסמין הנפוץ ביותר הוא עייפות קיצונית.

תסמונת העייפות הכרונית, Chronic fatigue syndrome, הידוע גם כ-Myalgic encephalomyelitis, יכולה להשפיע על כל אחד, כולל ילדים, היא נפוצה יותר בנשים, ונוטה להתפתח בסביבות אמצע שנות העשרים והארבעים לחיים.

העייפות הקיצונית המאפיינת את המחלה אינה מוסברת על ידי בעיות בריאותיות אחרות, היא פוגעת בתפקוד היומיומי, ובמקרים רבים אינה התסמין היחיד לבעיה.

סימפטומים

כאמור התסמין העיקרי של הבעיה הוא עייפות קיצונית ותחושה כללית ירודה. בנוסף, עשויים להיות תסמינים נוספים כמו הפרעות שינה, כאבי שרירים ומפרקים, כאבי ראש, כאב גרון או כאבים בבלוטת לימפה שאינן מוגדלות, הפרעות בחשיבה בזיכרון ובריכוז, תסמיני שפעת, סחרחורת ובחילות, ודופק מואץ או לא סדיר.

ברוב המקרים התסמינים קלים או מתונים, אך תסמינים קשים עד קשים מאוד מופיעים אצל כרבע מהסובלים מהבעיה. המחלה מוגדרת כקלה כאשר ניתן להמשיך ולטפל בעצמך, וכאשר הבעיה נפתרת תוך מספר ימי מנוחה. מחלה מתונה מוגדרת כאשר התסמינים, אשר שונים מאדם לאדם, משפיעים על יכולת הניידות, על דפוסי השינה ומעלים צורך בשנת צהריים. כאשר המחלה קשה, האדם הלוקה בה מצליח לבצע רק מעט מהמטלות היומיומיות, ויזדקק אף לעזרה של כיסא גלגלים למטרת ניידות. כמו כן, עולים קשיי ריכוז וכאשר המחלה קשה מאוד, האדם זקוק למנוחה ברוב שעות היממה, אינו מסוגל לטפל בעצמו ולבצע פעולות יומיומיות. במצבים אלו עשויה להתפתח אי סבילות לרעש ורגישות מוגברת לאור חזק.

סיבות וגורמי סיכון

גורמים שעשויים להחמיר את התסמינים כוללים – זיהומים חוזרים, חוסר או עודף בפעילות גופנית, לחץ נפשי, תזונה לקויה, בדידות ותחושות של תסכול ודיכאון.

הגורמים עצמם להתפתחות התסמונת אינם ידועים אך עשויים לכלול מטען גנטי, זיהום נגיפי, בעיות במערכת החיסונית, חוסר איזון הורמונלי, בעיות נפשיות ואירועים טראומטיים. כאשר הסברה הרווחת היא שהתסמונת נוטה להתפתח אצל אנשים עם נטייה לעייפות כרונית הנחשפים לגורמים הללו.

גורמים שיכולים להגביר את הסיכון להתפתחות המחלה כוללים בן משפחה שלקה בתסמונת, מצב דחק נפשי או דיכאון, עודף משקל וחוסר פעילות גופנית, אירוע טראומטי כמו אבל, גירושין, פיטורין, טראומה בילדות.

כמו כן, התופעה נפוצה יותר בקרב נשים, וברב המקרים מתפרצת בסביבות גיל הארבעים.

הדפוסים התורשתיים של התסמונת הם:

 • עייפות.
 • עייפות משמעותית.
 • רמות מתונות של כאב בגוף ובעיות שינה.
 • בעיות במערכת העיכול וחולשת שרירים ניכרת.
 • עייפות קיצונית לאחר מאמץ וכאב משמעותי בשרירים ובמפרקים.
 • רמות גבוהות של כאב, חרדה ודיכאון, יחד עם שינה לקויה.
 • כאב, בלוטות לימפה נפוחות וכאב ראש.

הנגיפים בהם חושדים כגורם שעלול לעורר את התפרצות המחלה כוללים את נגיף פשטיין-בר (מחלת הנשיקה), נגיף ההרפס האנושי מספר 6 (HHV-6, הגורם לאדמדמת). כמו כן, גם קשר עם זיהום כרוני בקיבה מנגיף ממשפחת האנטרו-וירוס יכול להיות מקושר למחלה.

אבחון ובדיקות

עייפות כרונית היא מצב שמאבחנים באופן קליני בעיקר, ולשם הגעה לאבחנה של תסמונת עייפות כרונית, יש לעמוד בקריטריונים הבאים:

 • מדובר בעייפות שנמשכת לפחות חצי שנה, שהופיעה באמצע החיים ולא הייתה שם כל הזמן, בלי שום הסבר רפואי, שאינה קשורה במאמץ יתר, אינה משתפרת במנוחה, והיא פוגעת בתפקוד היומיומי.
 • נוכחות של ארבע מהתסמינים – תחושה עצמית של ירידה בזיכרון, כאב גרון, רגישות בבלוטות הלימפה, כאבי שרירים, כאבי מפרקים, כאבי ראש, שינה לא מרעננת, תשישות לאחר מאמץ גופני שנמשכת יותר מיממה. 

התסמונת מוגדרת כאשר לא קיים אף אחד מהמצבים הבאים:

 • בעיה רפואית שגורמת לעייפות.
 • בוחן מציאות לא תקין, הזיות, מחשבות שב.
 • הפרעה דיכאונית, דו-קוטבית או מלנכולית.
 • ירידה בתפקוד הקוגניטיבי.
 • הפרעות אכילה (אנורקסיה או בולימיה).
 • השמנה קיצונית.
 • שימוש בסמים.

סיבוכים אפשריים

סיבוכים אפשריים של עייפות כרונית כוללים דיכאון, בידוד חברתי, הגבלות בסגנון החיים, ויותר ימי היעדרות מהעבודה.

טיפולים ותרופות

הטיפולים בתסמונת תלויים בסימפטומים, ולמרות שאין טיפול שמביא לריפוי אמתי לבעיה, במרבית המקרים המחלה חולפת בהדרגתיות, עם הקלה בסימפטומים ככל שהזמן חולף. במקרים מסוימים התהליך עשוי לקחת אפילו שנים.

לכל אדם הסובל מהבעיה מומלץ לבנות תכנית טיפול אישית, לשם התמודדות אופטימלית עם תסמיני המחלה. המטרות העיקריות של הטיפול הן לשמור ולשפר את היכולות הגופניות והשכליות, ולהתמודד עם ההשלכות הפיזיות והנפשיות של התסמינים.

טיפול הכרתי התנהגותי (cognitive behavioral therapy, CBT) הוא סוג של טיפול פסיכולוגי, שיכול לסייע בשליטה על התסמינים של הבעיה באמצעות שינוי בדפוס החשיבה וההתנהגות. הטיפול מתבצע דרך שיחות אישיות עם מטפל מקצועי והוא כולל סיוע בקבלה והשלמה עם האבחנה, נטרול מחשבות טורדניות שעלולות לפגוע בשיפור התסמינים, והגברת תחושת השליטה בתסמינים.

אפשרות טיפול נוספת היא באמצעות פעילות גופנית מדורגת, שכוללת בדרך כלל פעילת אירובית כמו שחייה או הליכה, ובמהלך התוכנית הטיפולית, מעלים בהדרגה את משך ועוצמת האימון. כמו כן, קביעת מטרות והגברה הדרגתית של רמות הפעילות היומית, הם דרך טובה להתמודד עם המחלה. הטיפול צריך להיות תחת השגחה של איש מקצוע מוסמך, בעל ניסיון בטיפול בחולי תסמונת העייפות הכרונית.

תרופות שיכולות להקל על התסמינים כוללות נוגדי כאב (לכאבי השרירים, המפרקים וכאבי הראש), תרופות נוגדות דיכאון מסוימות במינון נמוך יכולות לעזור בהפרעות השינה.

דברים שאפשר לעשות לבד ועשויים לעזור כוללים הימנעות ממצבי דחק, הימנעות מצריכת אלכוהול, קפאין, סוכר וממתיקים, הימנעות ממזונות ומשקאות שגורמים לרגישות, לדאוג לארוחות קטנות וסדירות, והקפדה על תקופות מנוחה ורגיעה. עם זאת יש להימנע מתנומות תכופות ושינה מוגזמת.

מניעה

מניעה של המחלה כרוכה בשמירה על דפוסים תזונתיים, טיפולים משלימים ומנוחה.

התזונה המומלצת היא תזונה מן הצומח בעיקרה, מלאה בירקות עונתיים ועלים ירוקים, וצמצום חלבון מהחי, כמו גם תוספת של אגוזים, קטניות ודגנים לחורף, והקפדה על סיבים תזונתיים להקלה על העיכול וחיזוק המערכת החיסונית. כמו כן מומלץ להימנע ממזון תעשייתי, מעובד, בעל כמות גדולה של קלוריות ריקות, ולהימנע משתיית אלכוהול. מומלץ להימנע מארוחות ליליות. ניתן להשתמש בתוספי מזון כמו ויטמיני B, שמסייעים לסובלים מלחץ. 

הקפדה על שינה טובה היא גורם חשוב מאוד במניעת עייפות כרונית, וחשובה יותר מהתזונה. יש להקפיד על שעות שינה טובות, בלילה מומלץ ללכת לישון 2-3 שעות אחרי השקיעה, ולהתעורר בסביבות שש בבוקר.

יש לנוח כאשר מרגישים חולים ומעלים חום, מנוחה עשויה להיות בריאה יותר מנטילת כדורים להורדת חום, שכן מנוחה והחום הגבוה עוזרים לגוף להילחם בנגיף שתוקף אותו. חשוב להקפיד על שתיית מים, בעיקר כשמרגישים חולים.

טיפולים אלטרנטיביים

טיפולים משלימים בנטורופתיה מתאימים לכל אחד ולצרכיו, ובאמצעות צמחים במקרים מסוימים ניתן לסלק רעלים ומשפרים את תפקוד הכבד. דיקור סיני גם הוא עוזר במקרים מסוימים בחיזוק הטחול והכבד. רפלקסולוגיה מומלצת לטיפול בכאבי השרירים.

רופאים בתחום
ד"ר רם מירז
ד"ר רם מירז פסיכיאטריה
ד"ר ירחמיאל ברבר
ד"ר ירחמיאל ברבר פסיכיאטריה
ד"ר זבורוב אנדריי
ד"ר זבורוב אנדריי פסיכיאטריה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
באנר

מעוניינים לקבל מידע נוסף על עייפות כרונית?
השאירו פרטים להתייעצות עם דן בוסקילה

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא עייפות כרונית

התעמלות מדורגת מסייעת לחולים במחלת התשישות הכרונית
התעמלות מדורגת מסייעת לחולים במחלת התשישות הכרונית
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 17/02/2001

התעמלות מדורגת מסייעת לחולים במחלת התשישות הכרונית לכתבה המלאה

תסמונת העייפות הכרונית (CFS) - כתוצאה מפגיעה בשריר הלב ?
תסמונת העייפות הכרונית (CFS) - כתוצאה מפגיעה בשריר הלב ?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 17/10/2000

תסמונת העייפות הכרונית (CFS) - כתוצאה מפגיעה בשריר הלב ? לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום דיכאון אחרי לידה

בניהולו של ד"ר יוסף חלבן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו