בצקת ראש עצב הראייה (swollen disc Papilledema)

ראשי

תאור

ראש עצב הראייה הוא המקום שממנו יוצאים סיבי עצב הראייה אשר מקורם בתאי הגנגליו של הרשתית. מדובר באותו חלק של עצב הראייה שאנו רואים בעזרת האופתלמוסקופ וידוע גם בשם אופטיק דיסק (Optic disc).

באופן תקין ראש עצב הראייה שטוח וכאשר יש בצקת (Disc swelling) של ראש העצב, גבולות הדיסקה מטושטשים וקיימת הרמה ותפיחות של סיבי העצב. הם מאבדים מהברק האופייני ונראים פחות שקופים. בנוסף, נוצר גודש של הוורידים, ועלולים להופיע דימומים ותפליטים ליד הדיסקה.

אם הבצקת נגרמת שלא בעקבות יתר-לחץ תוך-גולגולתי, חלה לרוב ירידה בחדות הראייה, והפרעה בשדה הראייה ללא סימנים נירולוגיים נוספים. ליקויים מלידה יכולים לגרום למראה תפוח של הדיסקה, כאשר למעשה אין כלל בצקת.

המונח פפילאדמה (Papilledema) מתייחס לבצקת בראש עצב הראייה עקב יתר-לחץ תוך-גולגולתי. הלחץ התוך-גולגולתי המוגבר מועבר דרך מעטפות עצבי הראייה לאזור ראש עצב הראייה, ושם הוא גורם לעצירת הזרימה האקסופלסמטית התקינה. קיימת הצטברות נוזלים היוצרת את המראה הבצקתי של הדיסקה. בצקת דיסקה כתוצאה מלחץ תוך-גולגולתי מוגבר היא דו-צדדית לרוב וסימטרית.

הבירור בפפילאדמה מכוון למציאה הגורם האטיולוגי ולקביעת הטיפול הדרוש כדי למנוע ניוון של ראש עצב הראייה (Optic atrophy) ונזק לשדה הראייה, המצביעים על פגיעה בסיבי עצב הראייה.

אבחון פפילאדמה דורשת דימות במוח לשלילת תהליך תופס מקום תוך-גולגולתי.

ענת קסלר

סימפטומים


אצל חולים הלוקים בפפילאדמה עלולים להופיע כאבי ראש, בחילות, הקאות, וכן תסמינים הקשורים בראייה כמו טשטוש הראייה וראייה כפולה שמקורם בלחץ תוך-גולגולתי מוגבר.

סיבות וגורמי סיכון

בצקת בדיסקה יכולה להיגרם מסיבות שונות: דלקתיות, זיהומיות, גידוליות, הפרעות באספקת הדם ויתר-לחץ תוך-גולגולתי. התסמינים המופיעים מותנים בגורם.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אם אין עדות לתהליך בתוך המוח יש לבצע דיקור מותני למדידת הלחץ התוך-גולגולתי, ולשלילת תהליכים זיהומיים. אם נוזל חוט השדרה תקין פרט לקיומו של לחץ תוך-גולגולתי, ייתכן שהחולה לוקה בפסידוטומור צרברי (Pseudo tumor cerebri).


פורומים קטרקט וקטרקט בלייזר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קטרקט דליה 18/02/2020 20:54
  • האם כל אדם מגיע למצב של קטרקט בעיניים והאם אפשר למנוע זאת אם יש ניצנים של קטרקט האם כדאי לעשות נתוח לייזר לתקון ראיה אני בת 57

  • + הוסף תגובה
ראייה כפולה ופזילה טליה 10/02/2020 13:20
  • נבדקתי על ידי רופא קטרקט רשתית ובוצע לי צילום עיניים נאמר לי שהכפילות בראייה נובעת מעצבי ראייה רופפים איזה טיפול אפשר לעשות כדי לטפל בבעייה זו ניסיתי אצל האופטומטריס פריזמות אבל זה לא היה ממוקד

  • + הוסף תגובה
שאלה לגבי סיטואציה שכיחה איציק 02/02/2020 19:22
  • ערב טוב, סיטואציה שקורה לי כמעט מדי יום. אני עובד במשרד עם הרבה אנשים, אנשים מגיעים לשאול שאלות, אני במצב ישיבה ואנשים עומדים לידי ושואלים, כשאני מדבר אתם, אני מסתכל לכיוונם-לכיוון מעלה למשך מספר שניות-דקה וברקע התקרה והתאורה של המשרד, תאורת לד די חזקה. האם אין השפעה/סיכון לעיניים? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
סיטואציה ד"ר אליה לוינגר 02/02/2020 23:13

הצטרפו לאינדקס הרופאים!