דלג לתוכן

תסמונת הווריד החלול התחתון והעליון

SVC/IVC syndrome
המומחים של Infomed מסבירים:
חסימה בווריד החלול גורמת לתסמונת הווריד החלול העליון או התחתון (Inferior, or superior, vena cava syndrome) בהתאם למיקום החסימה. הסיבות לחסימה מגוונות. הווריד החלול העליון הוא הווריד העיקרי שמנקז את הדם מהחלק העליון של הגוף. הוא נוצר מהחיבור בין הווריד הברכיוצפלי (Brachiocephalic) או "עלום שם" (Innominate) הימני והשמאלי, ומסתיים בפרוזדור הימני של הלב.

תסמונת הווריד החלול העליון (תוח"ע) נגרמת ברוב המקרים על ידי סרטן הריאה או על ידי גידולים אחרים של הריאה ראשונים או מישניים. תהליכים אחרים שיכולים לגרום לתסמונת זאת כוללים מחלות זיהומיות כמו שחפת, מיפרצת (Aneurysm) של אב העורקים ופקקת של הווריד החלול העליון. פקקת של הווריד החלול העליון נדירה יחסית, אך יכולה להופיע במחלות שמלוות ביתר-קרישיות או כתוצאה מהחדרה של צנתרים לתוך ורידים ראשיים (מרכזיים) אשר מתנקזים לווריד החלול העליון.

הווריד החלול התחתון הוא הווריד העיקרי שמנקז דם מהחלק התחתון של הגוף. הוא נוצר מהחיבור של שני ורידי הכסל המשותפים (Common iliac vein) הימני והשמאלי, ומסתיים בפרוזדור הימני של הלב. תסמונת הווריד החלול התחתון (תוח"ת) נוצרת כאשר יש חסימה בווריד החלול התחתון. חסימה בווריד החלול התחתון היא פחות שכיחה מאשר חסימה בווריד החלול העליון ולעיתים יותר קשה לזיהוי.

ברוב המקרים תסמונת הווריד החלול התחתון נגרמת על ידי פקקת וזאת נגרמת בדרך כלל מהתפשטות של תהליך של פקקת מאחד או משני ורידי הכסל. במקרים אחרים פקקת בווריד החלול התחתון מופיעה כתוצאה מגורמי הסיכון לפקקת ורידים כמו מצב לאחר ניתוח, אי-ספיקת לב או מחלה ממארת.

סיבות אחרות שכיחות פחות לחסימה של הווריד החלול התחתון הן לחץ חיצוני על הווריד מגידולים בבטן, לחץ של קישריות לימפה מוגדלות או, באורח נדיר יותר, לחץ מהגדלת מיפרצת של אב העורקים (Aortic aneurysm). לעיתים, תסמונת הווריד החלול התחתון משנית להופעת הידבקויות או "רצועות" בתוך הווריד החלול התחתון כתוצאה מתהליכים דלקתיים קודמים. סיבה אחרת היא התפשטות של גידול סרטני מהכליה דרך וריד הכליה ולאחר מכן לכיוון הווריד החלול התחתון.

חולים עם תסמונת הווריד החלול התחתון בגלל פקקת יכולים לחיות שנים רבות לאחר מכן. במקרים מסוימים תיעול (Canalization) של הפקקת ויצירת רשת ורידית צדדית יכולים להפחית את הבצקת ברגליים.
  • תסמונת הווריד החלול התחתון והעליון תסמינים

    התסמינים והסימנים של תסמונת הווריד החלול העליון ממוקמים באזור הניקוז של הווריד החלול העליון: ראש, צוואר, גפיים עליונים ובית החזה. התסמונת מתאפיינת בהרחבה של הוורידים של בית החזה, צוואר וזרועות (תמונה), בצקת של הפנים, כיחלון בפנים, צוואר ובית חזה עליון. במצב מתקדם יותר ועקב הפרעה בניקוז דם מהמוח או גודש מוחי, יכולים להופיע תסמינים כמו כאבי ראש, סחרחורת ובלבול.

    חסימה בווריד החלול התחתון פחות יכולה להיות יותר קשה לזיהוי. התסמינים של תסמונת הווריד החלול התחתון תלויה בגובה ובדרגת החסימה, בטיב הרשת הוורידית הצדדית ובסיבה לחסימה. כאשר החסימה היא בחלק התחתון של הווריד החלול התחתון נגרמות בצקת ברגליים, הרחבה של ורידי הרגליים ולאחר תקופה מסוימת הופעת רשת ורידים שטחיים מורחבים, מתפתלת על קיר הבטן עד לכיוון בית החזה (תמונה). כאשר החסימה בווריד החלול התחתון גבוהה יותר יכול להיגרם גודש בכבד או בכליות וכתוצאה מכך, במיוחד כאשר החסימה היא פתאומית, אי-ספיקת כבד או כליה ולפעמים אף למות החולה.

המומחים שלנו לכירורגיה ואונקולוגיה

כירורגיה
ד"ר ואלרי דונצ'יק מומחה כרורגיה כלי דם
קראו עליי עודלקביעת תור
כירורגיה
פרופ' אביגדור זליקובסקי כירורג כלי דם
קראו עליי עוד
כירורגיה
פרופ' סמי ניטצקי סגן מנהל המחלקה לכירורגיה של כלי הדם והשתלות ברמב"ם
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לכירורגיה ואונקולוגיה>

שאלות מתוך פורום כירורגית כלי דם

בניהול ד"ר אסף לבנון
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו