הפרעה ע"ש דה-קרווין (DeQuervain's tendinitis)

ראשי

תאור

הפרעה ע"ש דה-קרווין מתבטאת בתפיחות של הגידים בשורש כף היד, בצד האגודל. הסיבה להופעה היא גירוי-יתר של הגידים המצויים בלשכה הגבית הראשונה סמוך לבסיס האגודל.
פרופ' ש' שטהל

סימפטומים


כאב בבסיס האגודל ובצד הסמוך בשורש כף היד. הכאב יכול להופיע בפתאומיות או בהדרגה. לעיתים קורן לאורך האמה. הכאב גובר בעת תפיסת חפצים או בביצוע קמיצת אגרוף. בנוסף, קיימת רגישות למישוש, או תפיחות בבסיס האגודל ובסמוך בשורש כף היד. לעיתים מדווח החולה על תחושת "לכידה" בהפעלת האגודל.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

מטרת הטיפול היא להפחית את הכאב ולאפשר תפקוד טוב של האגודל. הטיפול הראשוני כולל מנוחה, והלבשת סד לצורך קיבוע. יש המשלבים גם טיפול בתרופות, באמצעות נוגדי דלקת בלתי סטרואידים. הזרקת תרופות סטרואידיות לאזור תעלת הגידים היא טיפול מקובל בעיקר אם לא חל שיפור לאחר הטיפול הראשוני. כישלון הטיפול השמרני מחייב ניתוח. הניתוח מבוצע באילחוש מקומי, תעלת הגידים משוחררת, ומתאפשרת החלקה יעילה של הגידים ללא כאב.

פורומים כאבים בכתף ובמרפק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבי כתף לאחר מאמץ שרון 13/07/2020 02:57
 • היי דר'. אני בן 33 וכבר שנים ארוכות שאני סובל מכאב בכתף לאחר מאמץ וזה יכול להימשך כשלושה שבועות ויותר. לפני כמה שנים עשיתי צילום אולטרה-סאונד והתגלו הסתיידויות זעירות רק שאני לא זוכר היכן. הייתי אצל אורתופד,ולאחר בדיקה פיזית ומבט בצילום שלח אותי לבית עם מרשם לאופיואידים נגד כאבים וזהו שהעדפתי לא לקחת. עשיתי פיזיותרפיה יותר מחצי שנה וטופלתי שם גם באולטרה סאונד ועבדתי על שרירי ה'שרוול המסובב' בחדר הכושר בהנחיית המטפלת אבל כלום, עדיין יש לילות שאני פשוט לא נרדם בהם מעצמת הכאב. אני לא בטוח אם הכאב הוא בגיד ה- Biceps או בגיד ה- סאבסקפולריס. הכאבים הם בקדמת הכתף של יד ימין. יש לציין מאפיין שיש הבדל גדול יחסית בין יד ימין ליד שמאל בזמן שאני מעביר את היד לגב ומנסה להרים אותה לכיוון העורף, יד שמאל הבריאה מגיעה הרבה יותר גבוה לכיוון העורף מאשר יד ימין הכואבת. שזה לפי הבנתי מאפיין של שריר הסאבסקפולריס. שאלתי היא, האם יש בדיקה עצמית שאני אוכל להעריך באיזה גיד מהם מדובר? ואיזה צילום עדיף ונותן יותר אינדיקציה, אולטרה סאונד או MRI? ומה עושים עם הכאבים האלה?! מיואש לחלוטין. תודה רבה מראש!

 • + הוסף תגובה
כאבי כתף לאחר מאמץ דר' ירון סלע 13/07/2020 07:51
 • שלום רב שרון, ותודה על פנייתך ! אני ממליץ לך להיבדק על ידי מומחה כתף. עושה רושם שעד עתה לא קיבלת פתרון למרות זמן רב של תלונות. אשמח לעזור מחוץ לפורום. בנוגע לשאלותיך - שאלתי היא, האם יש בדיקה עצמית שאני אוכל להעריך באיזה גיד מהם מדובר? (ברפואה זה לא עובד כך. אני ממליץ להיבדק על ידי מומחה כתף...) ואיזה צילום עדיף ונותן יותר אינדיקציה, אולטרה סאונד או MRI? ( MRI איכותי יותר מ US . הוא פחות תלוי בודק ומראה האנטומיה בצורה טובה יותר. ) ומה עושים עם הכאבים האלה?! (כשתהיה לך אבחנה ברורה, תוכל לקבל תשובה ברורה להקלת כאב לטווח הארך ולא לפתור אותך עם אופייאדים (שזה סמים לכל דבר ועניין... !!!!) . בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
דלקת באגודל דנה 12/07/2020 11:47
 • שלום אובחנתי בדלקת בגיד באגודל,לא קיבלתי טיפול תרופתי אלא הרופא הציע זריקת קורטיזון שסירבתי לקחת.האם יש טיפול חלופי? תודה

 • + הוסף תגובה
דלקת באגודל דר' ירון סלע 12/07/2020 11:50
 • שלום דנה, ותודה על פנייתך ! אולם, פנייתך הגיעה לפורום הלא נכון. את וודאי תמצאי פניות רבות ותגובות רבות, למצבים רפואיים דומים לשלך (השכיח למדיי), בפורום כף היד. בריאות שלמה דנה !

 • + הוסף תגובה
כאב בכתף ימין אשר 10/07/2020 17:35
 • שלום מזה כחצי שנה סובל מכאב בכתף ימין והכאב בכל מאמץ או תנועה של היד והכאב מתמשך לאורך היד. כמו כן יש הגבלה בתנועה של הרמת היד כלפי מעלה וקושי בהרמת משא לזמן ממושך. יש כאב קל באופן קבוע ועם כל מאמץ קטן הכאב מתגבר למשך מס דקות ונחלש ללא תזוזה. למי עליי לפנות ישירות לאבחון וטיפול. תודה

 • + הוסף תגובה
כאב בכתף ימין דר' ירון סלע 12/07/2020 10:20
 • שלום רב אשר, ותודה על פנייתך ! ממה שציינת יש לברר שני נושאים במקביל - כתף ימין וצוואר. ציינת שהכאב מתמשך לאורך כל היד וזה מחשיד מקור צווארי " למי עליי לפנות ישירות לאבחון וטיפול" - מומחה כתף ומומחה עמוד שדרה. יש לבצע צילום רנטגן של הצוואר ושל כתף ימין. יש לבצע US לכתף ימין . יש להיבדק על ידי מומחים בתחומים אלו, ולהתקדם לפי ממצאי הבדיקה. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!