דלג לתוכן

שריעות הטחול (Splenomegaly)

שריעות הטחול, טחול מוגדל, הגדלת הטחול (Splenomegaly)
1 דקות קריאה
הטחול נמצא בבטן שמאלית עליונה. תפקידיו של הטחול הם שמירה על איכות הכדוריות האדומות ועל תפקודן על ידי סילוק כדוריות זקנות או פגומות, ייצור נוגנדים, וסילוק חיידקים מצופי נוגדנים.

הגדלת הטחול מאובחנת במישוש או על פי בדיקות דימות, כגון על-שמע או טומוגרפיה מחשבית. הגדלת הטחול באה לידי ביטוי בכאבים או בהרגשת שובע. אנשים עם טחול מוגדל עלולים ללקות באוטמים בטחול או בדימומים, בעיקר בעקבות חבלה. הגדלה של הטחול נובעת מעלייה בתפקידים התקינים (הפיזיולוגים) או ממצבי חולי.

הגדלה קלה של הטחול מופיעה לעיתים קרובות כתוצאה ממחלות זיהומיות או ממחלות הנובעות מבעיות חיסון עם הרס מוגבר של תאי דם תקינים. הגדלה ניכרת ומשמעותית של הטחול מופיעה בדרך כלל במחלות הקשורות במערכת הדם של שער הכבד (שאליה קשור הטחול) כמו בצמקת הכבד, או במחלות הקשורות ישירות לטחול, כלומר, מחלות זיהומיות מסוימות (מלריה, Kala azar), מחלות אגירה (כמו מחלת Gaucher), או מחלות ממאירות, בעיקר לימפומות, ומחלות מיאלופרוליפרטיביות כגון ליקמיה מיאלואידית כרונית.

הביטוי הקליני של שריעות הטחול הוא בהרגשת החולה (כפי שתואר), וכן בירידת מספר תאי הדם, מכיוון שטחול גדול גורם להרס הכדוריות.

פרופ' מיכאל לישנר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


טיפולים ותרופות

הטיפול מכוון בעיקר למחלה היסודית (שגרמה להגדלת הטחול). ריפויה עשוי להביא לנסיגת הטחול אל גודלו התקין.

במחלות כרוניות שאינן ניתנות לריפוי, וכן כאשר הטחול הגדול גורם להפרעות משמעותיות, ניתן לכורתו. הכריתה מבוצעת בניתוח ולפניו יש לחסן בחיסון מתאים (פנימו-וקס) למניעת זיהומים חדים בעתיד. כריתת הטחול הגדול מקלה על החולה אך אינה מביאה להחלמתו. זאת ועוד, ניתוח לכריתת טחול מוגדל כרוך בסיכון מוגבר לזיהומים חדים, בעיקר לגבי חולים במחלות ממאירות. לכן, חולים שטחולם נכרת חייבים להיבדק בכל עת שחלה עלייה בחום גופם כדי לשלול מחלה זיהומית.
רופאים בתחום
ד"ר ברוך קלין
ד"ר ברוך קלין כירורגיה
פרופ' גיא להט
פרופ' גיא להט כירורגיה
ד"ר גד לוטן
ד"ר גד לוטן כירורגיה

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום גסטרו ומחלות כבד

בניהולו של ד"ר אייל הירש
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו