דלג לתוכן

פקיעת קרומים מוקדמת בהריון (Premature rupture of the membranes)

3 דקות קריאה
קרומי השפיר מהווים שק אטום המכיל את העובר ואת מי השפיר. סביבה סגורה זו מאפשרת לעובר התפתחות מרחבית ומשמשת חיץ מגן מפני זיהום וחבלה גופנית.
התפתחות תקינה של הריאות והשלד העובריים תלויה בשלמות קרומי השפיר ובכמות תקינה של מי שפיר סביבו.
באופן טבעי מתרחשת פקיעת מי השפיר באופן עצמוני בעת הלידה, כנראה עקב לחץ מוגבר בחלל הרחם הנגרם על ידי צירי הלידה.
"פקיעת קרומים מוקדמת", מתרחשת לפני שהחל תהליך הלידה. כאשר פקיעת הקרומים מקדימה את הלידה סמוך למועד הלידה הצפוי, תתחיל הלידה ברוב המקרים תוך יממה לכל היותר. משך הזמן ממועד פקיעת הקרומים ועד להתפתחות לידה עצמונית יהיה ארוך, ככל שגיל ההריון מוקדם יותר.
הסיבות לפקיעת הקרומים לפני המועד אינה ברורה עדיין. שק השפיר מורכב משתי שכבות עיקריות, השכבה הפנימית הקרויה "אמניון", והחיצונית לה ה"כוריון". עם התקדמות גיל ההריון פוחתת עמידות הקרומים ללחץ הנוצר בתוך הרחם, כנראה עקב שינויים ביוכימיים בהרכב רקמת החיבור שממנה מורכבים הקרומים.

אופן הניהול והטיפול תלוי בגיל ההריון שבו התרחשה פקיעת הקרומים. כאשר פקיעת הקרומים מתרחשת לאחר השבוע ה-35 להריון, מומלץ לבצע השראת לידה כדי למנוע סיבוכים, כגון זיהום אימהי ועוברי, היפרדות שיליה ושמט של השורר. לפני השבוע ה-35 מומלץ לאשפז את היולדת ולעקוב אחר סימנים העלולים להעיד על התפתחות זיהום או מצוקה של העובר. הסימנים המעידים על זיהום: חום אימהי, דופק אימהי ועוברי מהירים מהרגיל, כאבים ורגישות של הרחם, מספר גבוה של תאים לבנים בדם האם והפרשה מוגלתית מהרחם. מומלץ להימנע מבדיקה נרתיקית ידנית כדי להימנע מהחדרת זיהום לתוך הרחם. כיום מקובל גם לטפל באנטיביוטיקה למניעה, למשך מספר ימים, כדי למנוע זיהומים אצל האם והעובר. כדי להפחית את הסיכון לתסמונת המצוקה הנשימתית בפגים הנולדים ולזרז את תהליך ההבשלה הריאתית, מומלץ להזריק לאם לפני השבוע ה-34, זריקות סטרואידים, זאת בתנאי שאין עדות לזיהום. במקרים של פקיעת הקרומים המתרחשת מוקדם מאוד, בשליש השלישי של ההריון ניתן לשקול טיפול בתרופות להרפיית הרחם, לצורך עצירת הלידה למשך 48-24 שעות כדי לאפשר השפעה מיטבית של הסטרואידים על הבשלת ריאות העובר. לידה בדרך נרתיקית היא העדיפה במקרים שבהם העובר במצג ראש ואינו מבטא מצוקה.

פרופ' יוסי עזרא

סיבות וגורמי סיכון

גורמים משוערים שנמצאו קשורים לפקיעה מוקדמת של קרומי השפיר לפני מועד הלידה: נטייה תורשתית של האם, מחלות של רקמת החיבור, זיהומים בדרכי המין, יחסי מין, מצב חברתי-כלכלי נמוך, נפח רחם מוגבר (הריונות מרובי עוברים, עוברים גדולים מהרגיל או ריבוי מי שפיר), דימומים בשליש השני או השלישי של ההריון, חוסר בתזונת נחושת או חומצה אסקורבית ועישון.

אבחון ובדיקות

אבחון פקיעה מוקדמת של קרומי השפיר נקבע במספר שיטות.
שטף נוזל מהנרתיק הוא התסמין השכיח ביותר במקרים של פקיעה מוקדמת, אך לעיתים מופיע רק טפטוף, או לחות מוגברת בנרתיק. בבדיקה על ידי ספקולום המוחדר לנרתיק, ניתן לראות הפרשה של מי שפיר מפתח צוואר הרחם. לנוזל השפיר מספר תכונות המאפשרות לוודא שאכן מדובר בפקיעת קרומים מוקדמת: ריח אופייני, רמת חומציות בסיסית ומראה מיוחד תחת המיקרוסקופ לאחר ייבוש באוויר החדר. בדרך כלל נמנעים מבדיקה ידנית כדי למנוע החדרת זיהום לתוך הרחם. בבדיקת על-שמע ניתן לראות לעיתים מיעוט בכמות מי השפיר, או אף היעדר של כיס המים שבין החלק העוברי המקדים לבין צוואר הרחם.
הסיבוכים האפשריים במצב של פקיעת קרומים לפני המועד עלולים לפגוע באם ובעובר.

סיבוכים אפשריים

הסיבוך העיקרי הוא זיהום העלול להתפשט מחלל הרחם אל גוף האם ואל העובר. שיעור הזיהומים בילודים שנולדו לאחר פקיעה מוקדמת של מי השפיר דווח בסדרות שונות בין 2% עד 9%. שיעור זה עולה כאשר מופיע זיהום קשה בחלל הרחם. סיבוכים נוספים קשורים לפגיעה בשלמות קרומי השפיר ולגיל ההריון בעת הפקיעה. צניחת השורר שכיחה יותר כאשר העובר אינו במצג ראש בעת הפקיעה. היפרדות שיליה שכיחה יותר במקרים של פקיעת קרומים מוקדמת. הפרעה בבשלות הריאות וחוסר התפתחות הריאות אופייניים למצבים בהם הפקיעה התרחשה מוקדם יותר בהריון. עיוותים של השלד קשורים אף הם לפקיעה מוקדמת וממושכת של הקרומים.
רופאים בתחום
ד"ר דורית רביד
ד"ר דורית רביד יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
פרופ' רלי הרשקוביץ
פרופ' רלי הרשקוביץ יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר ולנטין מלמד
ד"ר ולנטין מלמד יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות מתוך פורום אמצעי מניעה והתקנים

בניהולו של ד"ר אילן ברעם
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו