דלג לתוכן

נוירלגיה טריגמינלית (Trigeminal neuralgia)

נוירלגיה טריגמינלית, תסמונת העצב המשולש (Trigeminal neuralgia)
2 דקות קריאה
נוירלגיה טריגמינלית (Trigeminal neuralgia) היא כאב עצבי חזק, בעל אופי התקפי, בפנים הנמשך מספר שניות בכל פעם. לרוב מדובר בהתקף שאופיו כשל "מכת חשמל" באזור המדובר. תיתכנה תקופות ללא התקפים, ואחרות שבמהלכן מופיעים התקפים מרובים. 
נוירלגיה טריגמינלית (Trigeminal neuralgia) עלולה להיגרם מגירויים שונים כמו אכילה, צחצוח שיניים, אוויר קר. ברוב המקרים הסיבה לכאב הוא לחץ מתמשך של אחד מעורקי המוח על העצב המשולש (הטריגמינלי) - עצב המוח החמישי - שאחראי על התחושה מהפנים.

במקצת המקרים הכאב מופיע אצל חולי טרשת נפוצה כאשר המחלה פוגעת בגרעיני העצב בגזע המוח עצמו. אפשרות נוספת היא גידול הלוחץ על העצב במוצאו מגזע המוח.

ד"ר מרגלית נבו

סיבות וגורמי סיכון

נוירלגיה טריגמינלית (Trigeminal neuralgia) עלולה להיגרם מגירויים שונים כמו אכילה, צחצוח שיניים, אוויר קר. ברוב המקרים הסיבה לכאב הוא לחץ מתמשך של אחד מעורקי המוח על העצב המשולש (הטריגמינלי) - עצב המוח החמישי - שאחראי על התחושה מהפנים. 

במקצת המקרים הכאב מופיע אצל חולי טרשת נפוצה כאשר המחלה פוגעת בגרעיני העצב בגזע המוח עצמו. אפשרות נוספת היא גידול הלוחץ על העצב במוצאו מגזע המוח.

אבחון ובדיקות

האבחנה של נוירלגיה טריגמינלית נקבעת לאחר שלילת כל הגורמים האחרים לכאבים דומים (הרפס זוסטר, גידולים, כאב שיניים, דלקת של כלי דם). ברוב המקרים מבוצע צילום MRI. בנוירלגיה טריגמינלית "קלאסית" אין ממצא פתולוגי בדימות והבדיקה הנוירולוגית בחולים אלה מפורשת כתקינה. במצבים שבהם הכאב מישני לתהליך אחר (לדוגמה: גידול), ייתכנו ממצאים נוספים בבדיקה הנוירולוגית.

טיפולים ותרופות

הטיפול בנוירלגיה טריגמינלית נעשה הוא באמצעות תרופות או בפעולות חודרניות.

תרופות במקרים רבים הטיפול בתרופות מניב תוצאה טובה לפחות לפרק זמן מסוים. הטיפול בתרופות המקובל ביותר הוא קרבמזפין (טגרטול). אפשרויות נוספות כוללות בקלופן, נירנטין ותרופות אחרות. לרוב, תרופות נגד כאב אינן מקלות בצורה משמעותית.זריקות - הטיפולים החודרניים כוללים הזרקות מקומיות באזור מוצא העצב המשולש מהגולגולת, או ניתוח במוצא העצב מגזע המוח. ההזרקות כוללות ניפוח בלון, הזרקת גליצרול וטיפול עם גלי רדיו לאזור הגנגליון של העצב.
יעילות טיפולי ההזרקות השונים דומה, וכך גם הסיבוכים. מקובל לבצע הזרקות בחולים שאינם מתאימים לניתוח.

ניתוח - בניתוח Microvascular Decompression - MVD - פותחים את הגולגולת, מזהים את העצב במוצאו מגזע המוח והעורק הלוחץ עליו ומכניסים חומר דמוי צמר גפן להפרדה ביניהם. ברוב המכריע של המקרים החולים אינם חשים עוד כאבים לאחר הניתוח.

יוצאי דופן הם החולים עם טרשת נפוצה. בקרבם הצלחת הטיפולים השונים טובה פחות.
הבחירה בין שיטות הטיפול השונות תלויה במצבו הבריאותי הכללי של החולה, גילו והעדפתו.

רופאים בתחום
ד"ר גד לוטן
ד"ר גד לוטן כירורגיה
ד"ר ריאד חדאד
ד"ר ריאד חדאד כירורגיה
פרופ' שלמה ללצ'וק
פרופ' שלמה ללצ'וק כירורגיה

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום טיפולי קנאביס בילדים

בניהולו של ד"ר ורוניקה צ'רנוחה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו