בדיקת תפקודי ריאה ותבחיני תגר בילדים צעירים ( Lung function and challenge tests in pediatric patients ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

ביצוע תפקודי ריאה ותבחיני תגר בילדים עוזר בעיקר לאבחון גנחת הסימפונות (אסתמה). אבחון גנחת מבוסס בדרך כלל על תיאור התקפים של קוצר נשימה נישנים עם צפצופים המגיבים לטיפול באמצעות מרחיבי סימפונות.
ההתקפים מופיעים בדרך כלל בעונות מעבר, עם החמרה בזמן חשיפה לאלרגנים או לזיהומים (לרוב נגיפיים), במצבי לחץ ולאחר מאמץ גופני. תפקודי ריאה עם עדות לחסימה בדרכי הנשימה המשתפרת עם מרחיבי סימפונות, אופייניים לחולי אסתמה. לעיתים, הסיפור אינו אופייני, הבדיקה הגופנית מפורשת כתקינה ותפקודי הריאה מפורשים אף הם כתקינים לחלוטין. בתנאים אלו מבצעים "תגרים" לאבחון המחלה.
מבחן מאמץ: מבחן עתיק יומין. הוא גורם לחסימה בדרכי הנשימה לאחר 6 דקות ריצה בקצב של 6 ק"מ לשעה. במדרון בשיפוע 10 מעלות. מבחן זה ספציפי לאסתמה אך תוצאותיו תמצאנה כחיוביות רק ב-70%-65% מהילדים הלוקים באסתמה.

תגר היסטמין או מטכולין: חומרים אלה ניתנים באינהלציה במשך 2 דקות בריכוזים עולים והולכים עד שנגרמת חסימה של 20% בהערכת תפקודי הריאה. תבחין תגר זה רגיש מאוד לאסתמה (99%) אך סגוליותו נמוכה (50%), כי גם חולים במחלות אחרות של דרכי הנשימה עלולים להגיב באופן דומה.

תגר אדנוזין: ניתן אף הוא באינהלציה, רגיש מאוד (95%) וסגוליות גבוהה יותר (80%) באבחון אסתמה. תגרים אלה ניתנים לביצוע אצל ילדים המשתפים פעולה, בדרך כלל אחרי גיל 7-6.

תגר סימפונות בעזרת קולות נשימה: בילדים צעירים יותר אשר אינם מסוגלים לעבור תבחינים רגילים לתפקודי ריאה. ניתן לבצע את אותם התגרים הניתנים בשאיפה עד לתגובה קלינית. הכוונה לשאיפות בריכוזים עולים והולכים עד שמתפתחים סימנים קליניים לחסימה בדרכי הנשימה, כלומר צפצופים (הנשמעים בהאזנה), קצב הנשימות עולה ב-50% או ריווי החמצן יורד ב-5% בהשוואה למצב ההתחלתי. תגובה קלינית זו קרויה PCW (Provocation concentration causing wheeze) (ריכוז הגורם להופעת צפצוף). בשיטה זו ניתן להדגים בתנאי מעבדה עדות לתגובתיות-יתר של דרכי הנשימה גם אצל ילדים מתחת לגיל 6.
תבחין תגר PCW עם מטכולין רגיש מאוד באבחון אסתמה, אך סגוליותו נמוכה כי גם חולי לייפת כיסתית (CF) וחולים במחלות ריאה כרוניות אחרות רגישים למטכולין. לפיכך מבצעים תגר PCW עם אדנוזין שהוא בעל רגישות וסגוליות גבוהות יותר באבחון אסתמה בילדים מתחת לגיל 6.

תחמוצת החנקן - ניטריק אוכסיד ננשף- exhaled NO: מקובל לאחרונה לנצל את eNO באוויר הננשף, כמדד כללי לדלקת שאינה חיידקית בדרכי הנשימה. נמצא ש-eNO גבוה במבוגרים עם אסתמה ונמוך בחולי לייפת כיסתית, או בחולים עם מחלות דלקתיות כרוניות של דרכי הנשימה. נמצא גם ש-eNO נמוך יותר בקרב מעשנים או חולים המטופלים בסטרואידים.

מדידה זו של eNO באוויר הננשף דורשת גם היא שיתוף פעולה של החולה אשר נדרש להפעיל לחץ נשיפתי מסוים וקבוע. לבדיקת ילדים מתחת לגיל 6 ניתן לאסוף אוויר ננשף לשקית ולמדוד את ריכוז תחמוצת החנקן (eNO) בשקית. לילדים מתחת לגיל 6 הלוקים באסתמה מוכחת שאינם מטופלים בסטרואידים, יש ריכוזי NO באוויר הננשף, גבוהים יותר מאשר בילדים אחרים עם שיעול שאינו אסתמתי, בילדים בריאים, או בילדים הלוקים באסתמה ומטופלים במשאפי סטרואידים. נמצא גם שריכוז eNO עולה עם גיל הילד.

לסיכום, ניתן לאבחן אסתמה בדרגת ודאות גבוהה ביותר גם בילדים מתחת לגיל 6, בעזרת תגרים שונים של דרכי הנשימה ומדידת ריכוז ה-NO באוויר הננשף.

פרופ' אברהם אביטל


מאמרים לפי נושא תפקודי ריאה ותבחיני תגר בילדים צעירים

מאמרים נוספים בתחום
אסטמה מוגדרת כמחלה חסימתית הפיכה (התקפית) של דרכי האוויר. מקובל להבדיל בין שלושה תהליכים עיקריים העומדים בבסיסו של ההתקף האסטמטי, התכווצות שרירים שהם חלק מן המרכיבים של דרכי האוויר, הגברת הפרשות ובצקת...
הורים רבים נתקלים בתופעה – הילד סובל מהתקפי שיעול וצפצופים בנשימה. בשלב זה רצים למיון, או מי שמחזיק מכשיר אינהלציה בבית - מתחיל בפעולה עד ההתקף הבא. איך תזהו מבעוד מועד סימנים להתקף אסטמה? והאם היא יכ...

שאלות ותשובות לפי נושא תפקודי ריאה ותבחיני תגר בילדים צעירים

שאלות נוספות בתחום
את מעלה הרבה בעיות שיש לדון בהן. שיעול התקפי המופיע בשעות הלילה ולעיתים מלווה בקוצר נשימה, גם בבחורה בגילך (זה גיל מעט מבוגר מהרגיל להופעה ראשונה של אסתמה) יכול להתאים ל"שיעול אלרגי"...
סיגריה אחת ביום שלא בנוכחות הילדה לא תשפיע על הילדה. גם אין צורך בפעולת רחצה כה אינטנסיבית לאחר עישון של סיגריה אחת. סיגריה פוגעת כאשר נמצאים ליד העשן שלה. שאיפת הריח אינו מזיק. בנוסף, את יכולה להשת...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!