דלג לתוכן

אסתמה בילדים (Childhood asthma)

אסתמה בילדים, גנחת הסימפונות (Childhood asthma) ריאות
3 דקות קריאה
גנחת סימפונות (אסתמה) היא מחלת הסימפונות (Bronchi) שהם הצינורות המובילים אוויר אל הריאות ומהן. המחלה מתאפיינת בהתקפים של קושי נשימה עם תקופות רגיעה ביניהם. ההתקפים חמורים יותר בשעות הלילה ומתאפיינים בשיעול, בנשימה מהירה, בקושי לנשוף אוויר ובמצבים קשים - כיחלון מחוסר חמצן. ההתקפים שכיחים בעת מחלות נגיפיות של מערכת הנשימה וכן בעונות מסוימות, בעיקר בסתיו, ובקרב חלק מהחולים גם באביב.

קיימים גם גירויים הגורמים להתקפים מיידיים כגון מאמץ גופני, אוויר קר או חשיפה לגורמים אלרגניים כמו כניסה לבית שבו נמצא חתול או גורם אחר שהחולה אלרגי אליו. בבסיס המחלה עומדות שתי תופעות, האחת תגובתיות-יתר של הסימפונות והשנייה רגישות לגורמים הגורמים להתקף. גורמים אלו הם אלרגנים והם ייחודיים לכל אדם.

האלרגן השכיח ביותר הוא קרדית אבק הבית. גורמי אלרגיה שכיחים אחרים הם נבגי עובש, בעלי חיים ביתיים כגון חתול וכלב, אבקני פריחה של עצים, דשא ושיחים. קיימים גם גורמים שאינם אלרגנים כגון נגיפים, גורמים תעסוקתיים, תרופות (לדוגמה, אספירין), ויש התקפי אסתמה שהגורם להן אינו ידוע.

אסתמה יכולה להופיע בכל גיל אך שכיחה יותר בגיל הילדות המוקדמת. מהלך המחלה משתנה מחולה לחולה. אצל חלק גדול מהחולים ההתקפים של קוצר הנשימה נעלמים בגיל הילדות ואינם נישנים. אצל אחרים ההתקפים נישנים בגיל מאוחר יותר ואילו אצל חלק מהחולים המחלה נמשכת שנים רבות ואף לאורך כל החיים ללא הפוגה.
בשנים האחרונות קיימת עלייה ברורה בשכיחות המחלה בכל הארצות המערביות המפותחות. יתר על כן, החל משנות ה-60 ועד לסיום המאה ה-20 חלה עלייה ברורה בחומרת המחלה ובשיעור מקרי המוות.

האפידמיה של האסתמה הביאה למהפכה בהבנת המחלה ובצורת הטיפול בה. מקובל כיום לחשוב כי החיים המודרניים, איכות הסניטציה, וצמצום מספר הילדים במשפחה, מגבירים את הנטייה ללקות באסתמה. הגירוי האלרגני הקבוע גורם לדלקת אלרגית של הסימפונות, מגביר את חומרת המחלה ויכול אף לגרום לנזקים בלתי הפיכים המתבטאים במחלת ריאות כרונית.

תינוקות המשמיעים צפצופים בנשימתם מהווים בעיה מיוחדת לאבחון מאחר ששכיחות הצפצופים בגיל זה גבוהה מאוד, וכך גם שכיחות היעלמותם עם הגיל. היעדר האפשרות לבצע תפקודי ריאות מונע אפשרות של קביעת אבחון ודאי של אסתמה, ומקשה על ההחלטה אם להציע טיפול מונע קבוע. מהניסיון עולה שהרוב הגדול של התינוקות המצפצפים אינם לוקים, בהמשך, באסתמה.

חולים הלוקים באסתמה בגיל מבוגר מהווים אף הם קבוצה ייחודית. אצל חלק גדול לא ניתן לזהות אלרגן (Intrinsic asthma), ובמקרים רבים תיתכן מחלה חמורה אשר כדי לדכאה יש צורך בכמות נכבדה של תרופות.

האנציקלופדיה הישראלית  לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

אבחון ובדיקות

אבחון האסתמה נקבע על בסיס חסימה של זרימת האוויר הננשף מהריאות. הדגמה של הפרעה זו נעשית על ידי בדיקת תפקודי ריאות פשוטים - ספירומטריה. אולם, עיכוב בזרימת האוויר הננשף אין בו די כדי לאבחן אסתמה, ויש להדגים גם שיפור לאחר מתן חומרים מרחיבי סימפונות. מאחר שהמחלה אינה קבועה ומופיעה לסירוגין, יש לעיתים לגרות את הסימפונות להתכווץ על ידי מבחן מאמץ או על ידי מתן חומרים המשפיעים רק על חולי אסתמה, ועל ביצוע תפקודי ריאות לאחר הגירוי. תפקודי ריאות דורשים שיתוף פעולה ויכולת טכנית ובאופן מעשי ניתן לבצע בדיקה זו רק מגיל 8-6 ומעלה.

טיפולים ותרופות

ההבנה שאסתמה היא מחלה דלקתית וכי הגורמים המגרים לדלקת, האלרגנים, קיימים כל הזמן, גרמו לתמורות ביחס לטיפול. התפתחות של תרופות אנטי-דלקתיות ממשפחת הסטרואידים הניתנים בשיאוף איפשרה טיפול מונע באסתמה. בשנות ה-80 של המאה ה-20 הוחל טיפול באמצעות סטרואידים בשיאוף, בספיגה מערכתית נמוכה. טיפול באמצעות תרופות אלו הפחית את השפעות הלוואי של סטרואידים הניטלים בדרך פומית ונספגים דרך מערכת העיכול. החל משנות ה-90 גובשו הנחיות בינלאומיות לדרכי הטיפול בחולי אסתמה.

הטיפול העיקרי כיום מסווג ל"טיפול מקל" (Reliever), טיפול באמצעות מרחיבי סימפונות הגורמים להקלה מהירה, בתוך שניות עד דקות, לפרקי זמן של 12-4 שעות, ולטיפול משמעותי יותר, "טיפול מונע קבוע" (Controller) המבוסס על סטרואידים בשיאוף שניתנים באופן קבוע אך במינון משתנה. שיטת טיפול זו גרמה לירידה בחומרת התחלואה ובשיעור התמותה במספר מדינות.

לאחרונה נוספו תרופות מסוגים נוספים לטיפול באסתמה, בכללן נוגדי ליקוטריאנים (ליקוטריאן הוא אחד החומרים הגורמים להיצרות הסימפונות), וכן סותרי הנוגדן המתווך את התגובה האלרגית IgE. טיפולים נוספים כוללים זריקות חיסון לדיכוי התגובה האלרגית ולטיפול מונע כנגד אלרגנים בסביבה, כגון: טיפולים כנגד קרדית אבק הבית או סילוק בעלי חיים מבתיהם של חולי אסתמה הרגישים אליהם. טיפולים חיסוניים היו מאוד מקובלים בתקופה שלפני פיתוח הסטרואידים בשיאוף, אולם כיום הם מוצעים לעיתים נדירות בלבד.
רופאים בתחום
פרופ' צבי יואכימס
פרופ' צבי יואכימס אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר עמיקם טל
ד"ר עמיקם טל פסיכיאטריה
ד"ר תמר פדות קלויזמן
ד"ר תמר פדות קלויזמן עיניים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא אסתמה בילדים

סטרואידים בשאיפה מפחיתים גדילה לינארית בילדים אסתמטיים
סטרואידים בשאיפה מפחיתים גדילה לינארית בילדים אסתמטיים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 25/11/2020

סטרואידים בשאיפה מפחיתים גדילה לינארית בילדים אסתמטיים לכתבה המלאה

שימוש ארוך טווח בסטרואידים בשאיפה נמצא בטוח אצל ילדים עם אסתמה
שימוש ארוך טווח בסטרואידים בשאיפה נמצא בטוח אצל ילדים עם אסתמה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 11/03/2020

שימוש ארוך טווח בסטרואידים בשאיפה נמצא בטוח אצל ילדים עם אסתמה לכתבה המלאה

12 דברים שחשוב לדעת על אסטמה
12 דברים שחשוב לדעת על אסטמה
באדיבות מומחי היחידה למחלות ריאה ודרכי מאת: באדיבות מומחי היחידה למחלות ריאה ודרכי 19/11/2020

מומחי היחידה למחלות ריאה ודרכי הנשימה בילדים, המרכז הרפואי תל אביב (איכילוב) מספרים על 12 הדברים שחשוב לדעת על אסטמה. לכתבה המלאה

מחקר: לחיות מחמד השפעה חיובית על בריאותם של תינוקות
מחקר: לחיות מחמד השפעה חיובית על בריאותם של תינוקות
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 02/03/2014

ילדים אשר גדלו עם חיות מחמד בבית נטו לחלות פחות בשנה הראשונה לחייהם לכתבה המלאה

אסתמה בילדים: האם המחלה הנפוצה עשויה לחלוף ומתי?
אסתמה בילדים: האם המחלה הנפוצה עשויה לחלוף ומתי?
פרופ' בנימין וולוביץ' מאת: פרופ' בנימין וולוביץ' 13/05/2018

אסתמה מתחילה לרוב בגיל הילדות המוקדמת, גורמת להתקפים של שיעול, קוצר נשימה וצפצופים משתפרת ולרוב נעלמת לקראת גיל חמש... לכתבה המלאה

משאף – אאוט, צמחי מרפא – אין. טיפול באסטמה ודלקת בדרכי הנשימה בעזרת צמחי מרפא
משאף – אאוט, צמחי מרפא – אין. טיפול באסטמה ודלקת בדרכי הנשימה בעזרת צמחי מרפא
ד"ר מאיר וינקלר מאת: ד"ר מאיר וינקלר 23/11/2020

דלקת בדרכי הנשימה היא אחת מהמחלות השכיחות ביותר אצל ילדים בגיל הגן ויכולה להיות מסוכנת גם למבוגרים. שימוש בצמחי מרפ... לכתבה המלאה

מדינה בוערת: למי העשן מסוכן במיוחד ואיך מונעים את הנזק?
מדינה בוערת: למי העשן מסוכן במיוחד ואיך מונעים את הנזק?
רועי שני, מערכת אינפומד מאת: רועי שני, מערכת אינפומד 22/11/2020

מדוע עשן מסוכן עבורנו, עבור מי הנזק יכול להיות קשה במיוחד וכיצד ניתן להתגונן? כל המידע החיוני שיסייע לכם במצב של זי... לכתבה המלאה

ואקום בבקבוקי תינוקות: למה הוא מזיק?
ואקום בבקבוקי תינוקות: למה הוא מזיק?
אמילי האודי מאת: אמילי האודי 01/04/2015

מדף בקבוקי התינוקות מכיל עשרות סוגים של בקבוקים. כיצד תדעו מה מתאים לתינוק שלכם ולמה חשוב לבדוק אם הוא יוצר ואקום? מדריך לכתבה המלאה

המדריך המלא: כל מה שחשוב שתדעו על אסתמה
המדריך המלא: כל מה שחשוב שתדעו על אסתמה
טובה צירלין, מערכת אינפומד מאת: טובה צירלין, מערכת אינפומד 20/04/2020

היא גורמת לקוצר נשימה, שיעול וריבוי כיח ועד היום לא ידועה הסיבה מדוייקת למחלה: כל מה שאתם חייבים לדעת על אסתמה ועל ... לכתבה המלאה

אסטמה וחתולים הולכים ביחד?
אסטמה וחתולים הולכים ביחד?
פרופ' זאב הנדזל מאת: פרופ' זאב הנדזל 21/10/2012

אם ילדכם סובל מאסטמה, כנראה שגם אתם נחרדים מכל חדר מאובק או מפגש עם בעל חיים, ובמיוחד חתולים. אך מחקרים חדשים חושפי... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום לופוס ומחלות אוטואימוניות

בניהולו של פרופ' ננסי אגמון-לוין
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו