טיפול בתנועה ( Movement Therapy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


דימוי הגוף שיש לאדם הוא סוגיה מרכזית ומוכרת בפסיכולוגיה. המשמעות של דימוי גוף נחקרה בהרחבה, מתוך נקודת מוצא שקיים קשר בין גוף לנפש ושדימוי הגוף מהווה חלק מרכזי מתפיסת העצמי.

ההנחה הניצבת במרכז רעיון הטיפול בתנועה היא שדימוי הגוף שלנו נוצר בעקבות התנועה שלנו במרחב. זהו קשר הדדי בו דימוי הגוף משפיע על התנועה של האדם, ויכולת התנועה של האדם משפיעה בתורה על דימוי הגוף. נקודת הנחה בסיסית נוספת היא שתנועות ומחוות הגוף הן אמצעי אשר מבטאים בעזרתו רגשות. אין כל צורך בכישרון או בידע על-מנת לקחת חלק בטיפול, מכיוון שהמטרה אינה יצירת ריקוד אומנותי – מה שחשוב הוא התהליך אשר עובר המטופל במשך הטיפול.

מהו טיפול בתנועה?

טיפול בתנועה יכול להיות בפורמט אישי או קבוצתי. מטרה מרכזית של הטיפול בתנועה היא יצירת דימוי גוף חיובי: במהלך הטיפול בתנועה בחשיפה נחשף האדם לתנועות אשר אינן חלק מהרפרטואר התנועתי הרגיל שלו. טווח התנועות החדש שלומד המטופל משפיע על האופן בו הוא תופס את גופו ומסייע לו בבניית מודעות כלפי גופו. מאחר וקיים קשר בין דימוי הגוף לבין הדימוי העצמי, המודעות כלפי הגוף מביאה למודעות כלפי העצמי ולחווית ממדים חדשים של האישיות.

כמו שאר הטיפולים באומנות, גם הטיפול בתנועה מסייע לפעמים להביע רגשות וחוויות בדרך שונה ובמקרים מסוימים אף קלה יותר בהשוואה להבעת רגשות מילולית. בנוסף, בתנועה עצמה יש אספקטים מרגיעים, המסייעים לפתור בעיות באופן יעיל. טיפול זה נועד לאפשר למטופל להרגיש בנוח לבטא את רגשותיו באמצעות תנועה: בחלוף הזמן המטופל לוקח סיכונים וצובר בטחון בתנועותיו המעניק לו את היכולת לבטא את רגשותיו בתנועה, ובהמשך לשלב בטיפול עיבוד מילולי של רגשותיו.

כאשר הטיפול נעשה במסגרת קבוצתית, ניתן גם לפתח את היכולת הבין-אישית של המטופל באמצעות הכרת גבולות העצמי והאחר, יצירת שיתוף פעולה בין חברי הקבוצה ועוד.

הסוג הנפוץ ביותר של טיפול בתנועה הוא הטיפול בריקוד, עם זאת כל פעילות המערבת תנועה יכולה להתאים, למשל משחק עם כדור, משחקי תפקידים, יצירת תנועות גסות, מאולתרות או מובנות וסוגי תנועה נוספים.

למי מיועד הטיפול?

טיפול בתנועה מושך אליו מטופלים רבים, וניתן להתמודד באמצעותו עם מגוון בעיות והפרעות כגון: שבץ מוחי, דיכאון, פוסט טראומה, הפרעת זהות דיסוציאטיבית וכו'. הטיפול מתאים לילדים ומבוגרים כאחד ואוכלוסיית היעד שלו רחבה ומגוונת.
מומחים
ד"ר מרינה וקסלרצ'יק
רופאה בכירה, מחלקת נוער סגורה
גהה שרותי בריאות בע"מ
מאמרים בנושא פסיכולוגיה
התקף חרדה בזמן אזעקות: 5 פעולות שיעזרו לכם להתמודד


ישראל קמה לבוקר לא שגרתי ומתוח במיוחד. האזעקות שנשמעו באזורים שונים ברחבי...

מהי אונקולוגיה מותאמת אישית?


גידול סרטני מתפתח בשל חלוקה בלתי מבוקרת של תאים, המובילה ליצירת גוש הגידול. במקרים בהם התאים הממאירים נודדים לאיברים נוספים בגוף, נוצרות גרורות וישנה החמרה במחלה. בעבר, כל הגידולים מאותו...

מחלת פרקינסון: התסמינים שיעוררו חשד והטיפולים שעשויים להקל


כ-25,000 ישראלים סובלים ממחלת פרקינסון – מחלת מוח ניוונית שבמהלכה מתרחש מוות תאי מואץ, ביחס להזדקנות רגילה, במספר אזור...

חסימה בדרכי הדמעות בתינוקות וילדים: מהם הטיפולים שיכולים לעזור?


הדמעות הן נוזל המורכב מחומרים שונים, בהם מים, מלחים, ריר ושומנים, אשר נוצרים בבלוטת הדמעות ובבלוטות נוספות. הדמעות מופרשות בכל פעם בה אנו מעפעפים והן משמשות כמעין חומר סיכה שנועד כדי למנ...

פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!