טיפול בתנועה ( Movement Therapy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


דימוי הגוף שיש לאדם הוא סוגיה מרכזית ומוכרת בפסיכולוגיה. המשמעות של דימוי גוף נחקרה בהרחבה, מתוך נקודת מוצא שקיים קשר בין גוף לנפש ושדימוי הגוף מהווה חלק מרכזי מתפיסת העצמי.

ההנחה הניצבת במרכז רעיון הטיפול בתנועה היא שדימוי הגוף שלנו נוצר בעקבות התנועה שלנו במרחב. זהו קשר הדדי בו דימוי הגוף משפיע על התנועה של האדם, ויכולת התנועה של האדם משפיעה בתורה על דימוי הגוף. נקודת הנחה בסיסית נוספת היא שתנועות ומחוות הגוף הן אמצעי אשר מבטאים בעזרתו רגשות. אין כל צורך בכישרון או בידע על-מנת לקחת חלק בטיפול, מכיוון שהמטרה אינה יצירת ריקוד אומנותי – מה שחשוב הוא התהליך אשר עובר המטופל במשך הטיפול.

מהו טיפול בתנועה?

טיפול בתנועה יכול להיות בפורמט אישי או קבוצתי. מטרה מרכזית של הטיפול בתנועה היא יצירת דימוי גוף חיובי: במהלך הטיפול בתנועה בחשיפה נחשף האדם לתנועות אשר אינן חלק מהרפרטואר התנועתי הרגיל שלו. טווח התנועות החדש שלומד המטופל משפיע על האופן בו הוא תופס את גופו ומסייע לו בבניית מודעות כלפי גופו. מאחר וקיים קשר בין דימוי הגוף לבין הדימוי העצמי, המודעות כלפי הגוף מביאה למודעות כלפי העצמי ולחווית ממדים חדשים של האישיות.

כמו שאר הטיפולים באומנות, גם הטיפול בתנועה מסייע לפעמים להביע רגשות וחוויות בדרך שונה ובמקרים מסוימים אף קלה יותר בהשוואה להבעת רגשות מילולית. בנוסף, בתנועה עצמה יש אספקטים מרגיעים, המסייעים לפתור בעיות באופן יעיל. טיפול זה נועד לאפשר למטופל להרגיש בנוח לבטא את רגשותיו באמצעות תנועה: בחלוף הזמן המטופל לוקח סיכונים וצובר בטחון בתנועותיו המעניק לו את היכולת לבטא את רגשותיו בתנועה, ובהמשך לשלב בטיפול עיבוד מילולי של רגשותיו.

כאשר הטיפול נעשה במסגרת קבוצתית, ניתן גם לפתח את היכולת הבין-אישית של המטופל באמצעות הכרת גבולות העצמי והאחר, יצירת שיתוף פעולה בין חברי הקבוצה ועוד.

הסוג הנפוץ ביותר של טיפול בתנועה הוא הטיפול בריקוד, עם זאת כל פעילות המערבת תנועה יכולה להתאים, למשל משחק עם כדור, משחקי תפקידים, יצירת תנועות גסות, מאולתרות או מובנות וסוגי תנועה נוספים.

למי מיועד הטיפול?

טיפול בתנועה מושך אליו מטופלים רבים, וניתן להתמודד באמצעותו עם מגוון בעיות והפרעות כגון: שבץ מוחי, דיכאון, פוסט טראומה, הפרעת זהות דיסוציאטיבית וכו'. הטיפול מתאים לילדים ומבוגרים כאחד ואוכלוסיית היעד שלו רחבה ומגוונת.
מומחים
ד"ר מרינה וקסלרצ'יק
רופאה בכירה, מחלקת נוער סגורה
גהה שרותי בריאות בע"מ
מאמרים בנושא פסיכולוגיה
בעיות בתפקוד המיני בגברים הסובלים מיתר לחץ דם: איך ניתן לטפל?


התפקוד המיני מהווה מרכיב מרכזי בהצלחתן של מערכות יחסים והוא עשוי לתרום להעצמת הביטחון העצמי. ירידה בתפקוד המיני נובעת ממספר רב של גורמים המחולקים לשלוש קבוצות מרכזיות: גורמים אורגניים פי...

גשר או קשתיות שקופות? כל המידע על אודות יישור שיניים


חיוך אסתטי אינו תורם רק למראה החיצוני שלנו, אלא הוא משפיע גם על תחושת הדימוי העצמי והביטחון. אלה שאינם מרוצים ממראה החיוך מסיבות שונות, כמו שיניים לא ישרות או בעיות סגר, חווים פעמים רבות...

האם תוספי תזונה הם הטיפול האלטרנטיבי לבעיות נפשיות?

בשנים האחרונות יש עיסוק רב סביב השימוש בתוספי תזונה כטיפול בבעיות נפשיות. מחקרים רבים עסקו בנושא, חלקם מצאו השפעה חיובית של תוספי התזונה על מצבים מסוימים, בעוד אחרים לא מצאו כל השפעה משמעותי...

משרד הבריאות הודיע: הארכת רישיון אוטומטית למטופלים בקנאביס רפואי


משרד הבריאות הודיע כי "מבצע רישיון לבית מרקחת" יוצא לדרך ומטופלי קנאביס רפואי יוכלו להאריך את רישיון הקנאביס שבידם ...

פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!