דלג לתוכן

מתיחת צוואר (Neck lift Surgery)

Neck lift Surgery

מתאים לטיפול ב:

 • השמנה
 • הזדקנות העור
המומחים של Infomed מסבירים:
מתיחת צוואר היא הליך כירורגי אסתטי המבוצע על-ידי כירורגית או כירורג פלסטי, שנועד לשפר את המראה של עור רפוי באזור קו הלסת והצוואר[1].
עם הזדקנות העור, וככל שהעור חשוף לשמש יותר במהלך החיים, מופיעים קפלי עור מעל הלחיים, בקדמת המצח, ובאזור הצוואר וקו הלסת. הסיבה נעוצה בפגיעה ברקמת הקולגן והאלסטיות התקינה של העור במהלך החיים.

בניתוח מתיחת צוואר, אשר יכול להיות מבוצע כחלק מניתוח מתיחת פנים או בלעדיו, מסירים את עודפי השומן, מהדקים את השרירים הצוואריים (platysmaplasty) ומותחים את העור באזור הצוואר ומתחת לקו הלסת והסנטר (cervicoplasty). במקרים מסוימים יש צורך בשאיבת שומן מקומית באזור, על מנת להיפטר מעודפי שומן גדולים במיוחד, וניתן לשלב זאת בניתוח צוואר.

פרופיל פנים של גבר לפני ואחר ניתוח מתיחת צוואר
צילום: shutterstock | New Africa

מטרת הניתוח 

עודפי העור והשומן הצוואריים יוצרים מראה מבוגר יותר בשל משיכת הפנים כלפי מטה. ניתוח מתיחת צוואר נועד למתוח את עור הצוואר והרקמות שמתחתיו, על מנת להפחית סימנים המעידים על הזדקנות העור (קמטים, קפלי עור, שומן). הניתוח מטפל בצוואר רפוי ולעיתים בעל עודפי שומן, ונעשה למטרות אסתטיות לצורך השגת מראה צעיר יותר, כמו גם לצורך טיפול בגרוגרת בולטת או רפויה.

מתיחת צוואר נעשה בד"כ על מנת לשפר את הדימוי העצמי של המטופל/ת, וזו הסיבה העיקרית בגינה אנשים רבים פונים לביצוע ניתוח, שאינו בעל נחיצות רפואית, ואשר נחשב להליך קוסמטי בלבד.

במקרה של צוואר בעל קפלי עור או שומן, פעילות גופנית או דיאטה לרוב לא יעזרו בצורה ממוקדת, שכן הסיבות לכך הן לרוב נטייה תורשתית או השמנה כוללת, ולכן הטיפול היחיד שמוצע הוא טיפול ניתוחי.

עם זאת, במקרים מסוימים תיתכן גם אפשרות לשיפור המראה של הצוואר באמצעות פרוצדורות לא ניתוחיות. חלק מהיתרונות של אפשרויות לא ניתוחיות אלה כוללים זמן החלמה מהיר יותר ופחות סיכונים: ניתן להשתמש בבוטוקס על רצועות הצוואר האנכיות כדי להרפות את השריר ולהפחית קמטים; ניתן להשתמש בחומרי מילוי כדי להחזיר את הנפח שאבד לעור; ניתן לעבור טיפול במיקרונידלינג שעשוי להצעיר את העור על-ידי יצירת קולגן ועוד[1].

מתי מתבצע 

רפיון בפנים ובצוואר יכול לנבוע ממגוון גורמים, בהם תורשה, כוח משיכה, תנאי סביבה ומתח. ניתוח צוואר מתבצע כדי לשפר את המראה במקרים הבאים[1]:
 
 • קיים עודף שומן ורפיון של העור בפנים התחתונות.
 • קיים עודף שומן מתחת לסנטר.
 • עור הצוואר רפוי.
 • רצועות שרירי הצוואר רפויות ויצרו קווי מתאר חריגים.

הכנות לניתוח 

ההכנה לניתוח מתיחת צוואר כוללת מפגש ייעוץ מקדים, בו מבררים כי אין למטופל/ת מחלות רקע שאינן מאפשרות את ביצוע הניתוח, ואת הסיבות המביאות אותו לניתוח מסוג זה.
מנתח/ת פלסטי/ת יבדוק, ע"פ סוג העור, מרקמו, עוביו, וכמות רקמת השומן התת-עורי הקיימת, האם המטופל או המטופלת מתאימים לניתוח מסוג זה, או שמא יש צורך בשילוב עם ניתוח נוסף כגון הרמת גבות, ניתוח עפעפיים או מתיחת פנים, שעשויים לעזור בהשגת התוצאות הרצויות. לאחר מכן הפנים יימדדו, וייתכן שיילקחו תצלומים לצורך השוואת המראה לפני ואחרי ניתוח צוואר[2].

בהתאם למצב הבריאותי ולגיל של המטופל/ה יהיה צורך לבצע בדיקות מקדימות. לרוב אין צורך בבדיקות מרובות למעט ספירת דם ובדיקת כימיה בדם. אנשים מבוגרים יותר לעיתים יתבקשו לערוך גם צילום חזה מקדים ו/או אק"ג.

ייתכן ויומלץ על הפסקת תרופות מסוימות כגון אספירין או תרופות אחרות לדילול דם, מספר ימים לפני הניתוח. מאחר שעישון מייצר קמטים ומאט את ההתאוששות והריפוי, מומלץ להפסיק לעשן לפני הניתוח[2].
 

ניתוח מתיחת צוואר מבוצע תחת הרדמה מקומית או כללית. אין לשתות אלכוהול כ-48 שעות לפני ולשמור על צום מלא של 8 שעות לפני הניתוח. יש לדאוג להסעה הביתה לאחר הניתוח ולליווי במהלך הלילה הראשון שלאחר ההליך.

מהלך הניתוח 

לאחר הרדמה וחיטוי של האזור, נעשה חתך של העור באזור קו האוזן האחורי ובאזור צמיחת השיער, לצורך הסרת קפלי עור צוואריים. העור מורם, ונחשפת רקמת השריר מתחתיו. 
השרירים הצוואריים נמתחים ונתפרים ללא חיתוך שלהם. בהתאם מסירים עודפי עור ושומן, ובמידת הצורך משלבים שאיבת שומן במקומות ספציפיים רצויים. שאיבת שומן היא ההליך הנפוץ ביותר בניתוח צוואר. לצורך כך נעשה שימוש בציוד מיוחד השואב שומן מקו הלסת ומתחת לסנטר. אם העור גמיש מספיק והסיבה היחידה לחוסר שביעות הרצון ממראה הצוואר היא מלאות עקב שומן, שאיבת שומן יכולה לפתור את בעיית מראה הצוואר. עם זאת, שאיבת שומן לא מתקנת בעיות מבניות שיכולות גם הן לתרום למראה הצוואר[2].

לאחר מכן תופרים את העור במיקומו החדש, ובסיום הניתוח תונח חבישה אלסטית על הצוואר. לעיתים יושאר נקז או מספר נקזים, לצורך ניקוז שאריות נוזל ודם מהרקמה.

משך הניתוח כ-2-3 שעות ואף יותר, כתלות בסוג הפעולות המבוצעות.

 אחרי הניתוח 

לרוב המטופל נשאר להשגחה באשפוז עד 24 שעות לאחר ניתוח מתיחת צוואר. יש להימנע ממתיחה או כיפוף צווארי וכן שימוש בשרירי הפנים בימים הראשונים לאחר הניתוח.

ניתן להסיר את החבישה האלסטית תוך מספר ימים, כתלות בהפסקת הדימומים. את התפרים ניתן להסיר לאחר עשרה ימים. יתכנו שטפי דם תת עוריים מרובים ונפיחות, אשר נספגים בד"כ תוך כשבועיים. במידה וישנם כאבים ניתן להשתמש במשככי כאבים ע"פ הצורך.

במידה וישנם כאבים שאינם חולפים עם השימוש במשככי כאבים, הפרשות מוגלתיות מהחתך הניתוחי, עליית חום או דימומים חזקים, יש לפנות מיידית לבדיקה רפואית.

לאחר הניתוח תיתכן תחושה לא נעימה שהצוואר מרגיש מתוח, אך ברוב המקרים תחושה זו אינה מהווה בעיה. כל צלקת הנובעת מההליך מוסתרת מתחת לסנטר או סביב קווי המתאר של האוזניים[3].

חשוב להימנע מהרמת חפצים כבדים (כולל ילדים וחיות מחמד) בשבועות הראשונים[3].
חשוב מאוד לעקוב בקפידה אחר הנחיות המנתח/ת לאחר הניתוח, ובפרט על הנחיות אלו[3]:
 
 • להימנע מפעילויות ומסביבות מסוימות.
 • לגשת לטיפול רפואי בכל בעיה או שינוי בלתי צפוי, במיוחד במקרים של סימני זיהום כגון חום, אדמומיות, כאבים מופרזים או מוגלה בחתך.
 • יש להקפיד להגיע לפגישות מעקב.

סיכונים ​​​​​​​

סיכונים כלליים בניתוחים
זיהום בפצע הניתוח - לרוב מדובר בפצע שטחי המטופל באופן מקומי, אולם לעיתים נדירות עלול להתפתח זיהום משמעותי יותר ברקמות התת-עוריות, ולעיתים נדירות יהיה צורך בפתיחה מחדש של החתך לסילוק הפסולת החיידקית.

דימום - בעיקר באזור הניתוח כתוצאה מטראומה מקומית לרקמה, אולם לעיתים נדירות ייתכנו דימומים סיסטמיים המצריכים קבלת מנות דם. דימום יכול להתרחש מיד לאחר הניתוח, 24 שעות לאחר הניתוח ובמקרים נדירים ביותר לאחר שבועות או חודשים. הדימום נוצר כאשר כלי דם נפתח ומדמם. 

צלקות - אופי החלמת הצלקת תלוי באיכות התפרים ובגנטיקה. אין דרך לצפות כיצד הצלקת תחלים לאחר הניתוח. רופא/ה בעל ניסיון יודע/ת להעריך איזה סוג עור יתמודד עם תהליך הריפוי בצורה הטובה ביותר.

סיכוני ההרדמה - לרוב תופעות הקשורות לרגישות יתר לתרופות ההרדמה (תגובה אלרגית). לעיתים נדירות מאד תיתכן תגובה חמורה של ירידת לחץ דם (שוק אנאפילקטי).

סיכונים ספציפיים של ניתוח מתיחת צוואר[4] [5]
פגיעה עצבית - חוסר תחושה בעור הוא נורמלי בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח. פגיעה עצבית תתבטא בנזק תחושתי, או חולשת שרירים מקומית.

נפיחות צווארית - עקב ריבוי הטראומה המקומית באזור, חולפת תוך מספר שבועות.

לחץ או עקצוץ ותחושות שונות כולל צריבה או משיכה בצוואר.

נשירת שיער לאורך החתכים.

צלקות, התכווצות או שינוי צבע העור.

חוסר שביעות מהתוצאות.

תוצאות הניתוח

תוצאות ניתוח מתיחת צוואר מושפעות ע"י מספר גורמים הקובעים קצב החלמה שונה ממטופל אחד לשני, ולרוב תוצאת הניתוח הסופית תראה רק לאחר מספר חודשים, לאחר שכל הנפיחות יורדת. התוצאות בדרך כלל מחזיקות מעמד לאורך זמן[6].
​​​​​​​

לרוב, התוצאה הסופית של מתיחת צוואר מצליחה להוביל למראה צעיר יותר, כמו גם לעזור למטופל/ת להרגיש נוח או בטוח/ה יותר[7].

  רופאים בתחום

  כירורגיה פלסטית
  ד"ר גיל נרדיני
  5.0
  ( 6 חוות דעת )
  "הייתי אצל מלא רופאים לפני הניתוח הזה ורק אצלו הרגשתי הרגשה טובה ובטוחה לעבור את הניתוח הזה , הוא הקדיש לי את כל הזמן בעולם"
  קראו עליי עוד
  כירורגיה פלסטית
  ד"ר יואב אברהמי רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית בביה"ח קפלן. בעל ניסיון רב בתחום.
  קראו עליי עוד
  כירורגיה פלסטית
  ד"ר ראניה אלח'טיב פאהום מנהלת המחלקה לכירורגיה פלסטית ומשחזרת בבית החולים בני ציון, חיפה
  קראו עליי עוד

  המומחים של Infomed עונים על שאלות:

  מאמרים בנושא מתיחת צוואר

  מהו ניתוח הצוואר שיגרום לכם להיראות צעירים יותר?
  מהו ניתוח הצוואר שיגרום לכם להיראות צעירים יותר?
  ד"ר יואב אברהמי מאת: ד"ר יואב אברהמי 23/11/2016

  הצוואר הינו אחד מחלקי הגוף החשופים והמובחנים ביותר. הזדקנות מוקדמת שלו שכיחה בקרב רבים ומשווה מראה מבוגר. למזלנו פו... לכתבה המלאה

  טיפים לבחירת רופא פלסטיקאי
  טיפים לבחירת רופא פלסטיקאי
  מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 30/12/2021

  מה חשוב לדעת כדי להבטיח שנקבל תוצאות טובות ובטוחות מטיפול אסתטי או מניתוח פלסטי? הנה כמה טיפים שיעזרו בבחירת רופא/ה... לכתבה המלאה

  שאלות מתוך פורום ניתוחים פלסטיים ומתיחת בטן אחרי ירידה במשקל

  בניהולו של ד"ר טלי פרידמן
  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו