דלג לתוכן

ביבליותרפיה (Bibliotherapy)

Bibliotherapy

מתאים לטיפול ב:

 • ליקויי למידה
המומחים של Infomed מסבירים:

האדם הקדמון נהג לצייר על קירות המערות על מנת לסמל אובייקטים. במאה הרביעית לפני הספירה התפתח הכתב הראשון שהתבסס על סמלים ולא על ציורים. כיום, יודעים מרבית בני האדם קרוא וכתוב ויכולת זו נחשבת בסיסית והכרחית בחברה המערבית.

ביבליותרפיה היא תהליך דינאמי היוצר אינטראקציה בין האישיות של הקורא לבין הספרות, בליווי של מטפל, ובמילים אחרות, זהו טיפול באמצעות טקסטים ספרותיים. הביבליותרפיה התפתחה בשנות ה-20, אך בתחילה היתה נפוצה יותר בקרב ספרנים מאשר בקרב מטפלים מקצועיים. כיום, ביבליותרפיה משמשת יועצים חינוכיים, עובדים סוציאליים, מורים, ספרנים ועובדי בריאות הנפש.

מהי ביבליותרפיה?

הביבליותרפיה היא שיטת טיפול באמצעות טקסטים ספרותיים ומתבצעת בעזרת קריאה ו/או כתיבה. דרך הסיפורים יכול המטופל לספר את סיפורו האישי, לחקור יחד עם המטפל את רגשותיו ולהביאם למודעות. הדגש אינו על התבטאות בכתב אלא על התהליך שעובר האדם בעת הכתיבה, ולכן אין כל צורך בכישרון או בידע.
בעזרת הטיפול ניתן להגיע למודעות עצמית, להבנה ולאמפתיה כלפי האחר, לבגרות רגשית ולהערכה עצמית גבוהה יותר. בנוסף ניתן לשפר את כישורי ההתמודדות עם בעיות ולהפחית רגשות שלילים כמו חרדה, לחץ ובדידות. הטיפול יכול להיות קבוצתי, מה שמאפשר לקבל פידבק מאחרים, ללמוד על יחסים בין-אישיים ולשמוע נקודות מבט שונות.

ביבליותרפיה יכולה להיות עם אוריינטציה פסיכודינמית או קוגניטיבית-התנהגותית: טיפול ביבליותרפי פסיכודינמי מתבסס על ספרות בדיונית, המאפשרת הזדהות וביטוי של רגשות המאפשרים חקירה של העצמי. הטיפול הביבליותרפי הקוגניטיבי-התנהגותי מתבסס על ספרי הדרכה לא בדיוניים המאפשרים הבנה של התנהגות האדם ותורמים למודעות אינטלקטואלית של האדם כלפי עצמו.

מהו תפקיד המטפל?

המטופל עובר תהליך משמעותי בטיפול וזקוק להדרכת המטפל בשלב האינטראקציה עם הטקסט וכן בעיבוד התכנים שעלו.
הבחירה של החומרים הספרותיים בטיפול חשובה ועל המטפלים להתייחס לגורמים רבים כגון ההקשר של הטיפול, צרכי המטופל, השלב ההתפתחותי בו נמצא המטופל, השלב בטיפול ועוד.

למי מיועד הטיפול?

ביבליותרפיה מתאימה לכל גיל וניתן לטפל בעזרתה בבעיות שונות (כגון סיוטים, אגרסיביות, התמכרויות, הפרעה אובססיבית קומפולסיבית, דיכאון ועוד) וכן במצבי חיים שונים (כגון גירושין, אימוץ, אובדן, הזנחה והתעללות בילדים ועוד).

  רופאים בתחום

  נוירולוגיה
  ד"ר ורד ליבנה
  5.0
  ( 7 חוות דעת )
  "לדר' ליבנה הגענו בהמלצת רופא המשפחה לאחר שהיה בהרצאה של דר' ליבנה לרופאים בקהילה. הרופאה הקדישה לי ולביתי (בת 18) את כל הזמן הנחוץ (כמעט שעה), בדקה את כל המסמכים שהבאנו עוד בזמן הביקור, הפנתה את ביתי לעוד בדיקה נוספת - מבחן MOXO (לא כלול בסל) ונתנה לנו את המייל הפרטי שנשלח לה את תוצאות הבדיקה בשביל שתפענח אותה. עוד אציין שבהמשך גם קיבלנו הקלות למבחן הפסיכומטרי. אני רוצה להודות לדר' ליבנה וממליץ עליה בחום."
  קראו עליי עוד
  רפואת שיניים
  ד"ר הילטון קנגיסר
  4.9
  ( 21 חוות דעת )
  "מקצועיות טובה! רק כדאי לשפר את זמינות התורים."
  קראו עליי עוד

  המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו