דלג לתוכן

כריתת מעטפת הלב (Pericardiectomy)

Pericardiectomy

מתאים לטיפול ב:

 • מזותליומה ממאירה
 • התקף לב
 • מחלות לב
המומחים של Infomed מסבירים:
מעטפת (כפורת) הלב (הפריקרד) מפרידה את הלב ומגנה עליו מפני האיברים הסמוכים לו. באופן תקין קיימת בפריקרד כמות קטנה של נוזל.

להצטברות עודפת של נוזל בפריקרד יש גורמים רבים ושונים אך לרוב אינו גורם לתסמינים כלשהם. טמפונדה של הלב נגרמת כאשר הכמות העודפת היא קיצונית והנוזל גורם ללחץ על הלב, להפרעה בזרימת הדם אל הלב ומהלב לגוף. הפרעה זו גורמת לירידה בלחצי הדם ולקוצר נשימה. הגורם השכיח לטמפונדה הוא נוזל כתוצאה מגידול ממאיר. כלומר קיימות גרורות לכפורת הלב (פריקרד) מתהליך ממאיר (בעיקר מסרטן הריאה או השד) ומזהים תאים ממאירים בבדיקת הנוזל.

קיימות סיבות נוספות מגוונות להצטברות נוזל בכפורת הלב כגון בדלקת של כפורת הלב - פריקרדיטיס (Pericardits). לעיתים כתוצאה מירידת ריכוז החלבון בדם והצטברות נוזלים בכל הגוף (אנסרקה) תיתכן טמפונדה בולטת.

כאשר כמות הנוזל גדולה יש צורך בניקוז הנוזל לשם מניעת טמפונדה ולצורך אבחון.
אפשרות אחת היא ניקוז מילעורי של הנוזל, באילחוש מקומי, עם השארת צינורית הניקוז. אפשרות אחרת היא ה-Pericardiectomy, בהרדמה מלאה ובחדר ניתוח. הגישה היא דרך סטרנוטומיה אורכית או תורקוטומיה שמאלית. בגישה זו חלק מהפריקרד נכרת ונוצר מעין "חלון" המאפשר יציאה תמידית של הנוזל אל מחוץ לפריקרד. אפשר לבצע ניתוח כזה גם בגישה תורקוסקופית, באמצעות שלושה חתכים קטנים המבוצעים בצידי החזה משמאל. היתרון בטיפול באמצעות ניתוח הוא בכך שהוא מוגדר. החיסרון - בהרדמה הכללית הדרושה לניתוח.

ד"ר בר אילן
ד"ר בני צוקרמן

  רופאים בתחום

  פנימית
  פרופ' יעקב ג'ריס מנהל מחלקה פנימית באיכילוב ומכון רקנאנטי לחקר מערכת העצבים האוטונומית, מטפל בלחץ דם לא מאוזן
  קראו עליי עוד
  יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
  פרופ' יעקב בר
  5.0
  ( 3 חוות דעת )
  "טיפול מסור מקצועי סבלני"
  קראו עליי עוד

  המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו