דלג לתוכן

כריתת מעטפת הלב (Pericardiectomy)

טיפול ומניעה
1 דקות קריאה
מעטפת (כפורת) הלב (הפריקרד) מפרידה את הלב ומגנה עליו מפני האיברים הסמוכים לו. באופן תקין קיימת בפריקרד כמות קטנה של נוזל.

להצטברות עודפת של נוזל בפריקרד יש גורמים רבים ושונים אך לרוב אינו גורם לתסמינים כלשהם. טמפונדה של הלב נגרמת כאשר הכמות העודפת היא קיצונית והנוזל גורם ללחץ על הלב, להפרעה בזרימת הדם אל הלב ומהלב לגוף. הפרעה זו גורמת לירידה בלחצי הדם ולקוצר נשימה. הגורם השכיח לטמפונדה הוא נוזל כתוצאה מגידול ממאיר. כלומר קיימות גרורות לכפורת הלב (פריקרד) מתהליך ממאיר (בעיקר מסרטן הריאה או השד) ומזהים תאים ממאירים בבדיקת הנוזל.

קיימות סיבות נוספות מגוונות להצטברות נוזל בכפורת הלב כגון בדלקת של כפורת הלב - פריקרדיטיס (Pericardits). לעיתים כתוצאה מירידת ריכוז החלבון בדם והצטברות נוזלים בכל הגוף (אנסרקה) תיתכן טמפונדה בולטת.

כאשר כמות הנוזל גדולה יש צורך בניקוז הנוזל לשם מניעת טמפונדה ולצורך אבחון.
אפשרות אחת היא ניקוז מילעורי של הנוזל, באילחוש מקומי, עם השארת צינורית הניקוז. אפשרות אחרת היא ה-Pericardiectomy, בהרדמה מלאה ובחדר ניתוח. הגישה היא דרך סטרנוטומיה אורכית או תורקוטומיה שמאלית. בגישה זו חלק מהפריקרד נכרת ונוצר מעין "חלון" המאפשר יציאה תמידית של הנוזל אל מחוץ לפריקרד. אפשר לבצע ניתוח כזה גם בגישה תורקוסקופית, באמצעות שלושה חתכים קטנים המבוצעים בצידי החזה משמאל. היתרון בטיפול באמצעות ניתוח הוא בכך שהוא מוגדר. החיסרון - בהרדמה הכללית הדרושה לניתוח.

ד"ר בר אילן
ד"ר בני צוקרמן

שייך לתחום: ניתוחים בתחום כירורגיה

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
פרופ' מיכה פיינברג
פרופ' מיכה פיינברג קרדיולוגיה
ד"ר אביטל פורטר
ד"ר אביטל פורטר פנימית
ד"ר דוד אולנובסקי
ד"ר דוד אולנובסקי אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו