דלג לתוכן

הכנה לפרישה (Retirement Preparation)

ערוץ גיל הזהב
3 דקות קריאה

שנים רבות חיכית לרגע הזה: הרגע בו תצא לפנסיה ותוכל להקדיש את עיקר זמנך למשפחה (ובמיוחד לנכדים), לתחביבים ואולי אפילו לטיול או שניים במדינה אקזוטית. אחרי שנים ארוכות בהן העבודה מילאה את מרבית זמנך, פרישה ממנה היא שינוי דרמטי אשר יכול לגרום להנאה רבה אך גם לקשיים. הכנה נכונה ומקיפה לפרישה עשויה לפשט את התהליך ולהפוך אותו לחיובי יותר.

משמעות הפרישה מהעבודה

"העבודה היא חיינו" נאמר, ולא לחינם: את רוב שעות היום אנו מבלים בעבודה ולה השפעה על קשרינו החברתיים, תפיסתנו העצמית ואורח חיינו. בהתאם, פעמים רבות הפרישה מהעבודה מלווה בשינויים משמעותיים בכמה היבטים מרכזיים בחיינו.

השינוי המשמעותי ביותר המתרחש עם הפרישה הוא היווצרותן של שעות פנאי רבות. שינוי זה מאפשר השקעה בתחומי עניין, בתחביבים ובבילויים חברתיים ומשפחתיים. עם זאת, הוא עשוי גם להיות מלווה בחששות ובאכזבות הנלווים לגילוי כי מנוחה שלמה ממצה את עצמה מהר יחסית וכי מערכת שעות מלאה באוניברסיטה אינה מהנה בגיל הפנסיה כפי שהייתה בגיל 25. במקביל, השינוי באורח החיים יוצר גם שינוי בדפוסי היחסים המשפחתיים והחברתיים, דבר יכול להביא להתקרבות ולהשקעה מחודשת אך גם לקונפליקטים ולהיווצרות פערי ציפיות. פערים אלו עשויים להתגלות בין בני זוג ("מה פתאום הוא מתערב לי במטבח?", "ציפיתי שאחרי הפנסיה הוא יעזור יותר בבית") ומול הילדים הבוגרים ("הנכד כבר בחטיבה! הוא לא רוצה לבוא כל יום לבקר את סבא וסבתא!"). בנוסף, פעמים רבות הפרישה מביאה להתרחקות מהמעגל החברתי של העובדים.

שינויים אלה, כמו גם הפרישה עצמה, מעוררים לא פעם גם תחושות, חרטות ותהיות של האדם לגבי עצמו: איך "בזבזתי" שנים שבהן לא הקדשתי זמן למשפחה? מדוע החיים שלי נדמים ריקים כל כך ללא העבודה? מה אני שווה, בעצם, עכשיו כשכבר איני אחראי עוד על מאות האנשים שהעסקתי רק לפני חודשיים?

הכנה לפרישה

פרישה מהעבודה, אם כן, מכילה בתוכה אתגרים הנוגעים להיבטי חיים מרכזיים. גם בהיעדרם של קשיים יוצאי דופן, מחקרים מצביעים על כך שהכנה לפרישה מפחיתה את החרדות ואת אי הוודאות הנלווים לשינוי המשמעותי.
הכנה לפרישה כוללת התארגנות והיערכות מבחינה טכנית, קוגניטיבית, בין אישית ורגשית.

בהיבט הקוגניטיבי נכללים תכנון והכנה מראש של החיים שלאחר הפרשה. הכנה זו כוללת בחינה של מידת הריאליות של התכניות- האם קשרים חברתיים באמת יוכלו למלא את כל שעות הפנאי שלי? לאילו קורסים או סדנאות אני יכולה להירשם?- ובהתאם להתארגנות זו מומלץ להתחיל בהכנות מעשיות עוד לפני הפרישה ולברר מראש על אפשרויות לפעילויות, עלויות וכן הלאה. כמובן, שלב זה אמור לכלול גם היערכות כלכלית. זו כוללת בדיקה מציאותית של התוכניות (האם אני באמת יכול להרשות לעצמי לנסוע לחו"ל מספר פעמים בשנה?) וחלוקת משאבים. לצורך כך חשוב לברר את מצב הקרנות והחסכונות, כדי להימנע מ"הפתעות" והערכות כלכליות שגויות.

היבט מרכזי נוסף בו רצוי להיערך לפרישה הוא ההיבט המשפחתי - הבין אישי. הרבה פעמים השינוי המשמעותי באורח החיים מעורר ציפיות ויוצר שינויים ביחסים, וחשוב לערוך תיאום ציפיות עם בני המשפחה. למשל, האם תהיו מעוניינים בחלוקת תפקידים מחודשת בבית, לאחר הפרישה? האם אתה מצפה שאשתך תבלה איתך את מרבית שעות היום? האם הילדים מצפים שתטפלי בנכדים על בסיס קבוע?

במקביל לתחומים הקוגניטיבי והבין-אישי, היבט משמעותי לא פחות נוגע להכנה במישור הרגשי: עצם העיסוק בהכנות לפרישה והדיבור על כך מאפשר גם לשתף אחרים ברגשות ובתחושות בנוגע לפרישה המתקרבת, ודבר זה מהווה "הכנה נפשית" משמעותית.

כיצד והיכן עורכים הכנה לפרישה?

רוב האנשים מבצעים את תהליך ההכנה לפרישה באופן טבעי, גם מבלי שיגדירו אותו ככזה. בנוסף, כיום ישנה מודעות רבה יותר לחשיבות ההכנה לפרישה וקיימים ארגונים ומסגרות תעסוקתיות אשר מציעים סדנאות וייעוצים אישיים לעובדים על סף פרישה. גם כאשר ההכנה לפרישה אינה מלווה בחששות מומלץ להשתתף בסדנאות אלו - הן מספקות מידע על אפשרויות לפנסיונרים, הטבות והיבטים כלכליים של הפרישה, כמו גם מאפשרות עיבוד רגשי-חוויתי של המצב.

כאשר תהליך הפרישה מהעבודה מלווה בחששות ובמצוקה, כדאי לפנות לייעוץ אישי בו ניתן לזהות את הגורמים לקושי (למשל, חשש מבדידות, קשיים בזוגיות או קשיים בהתארגנות הכלכלית), לעבד אותם ולקבל סיוע והכוונה בהתמודדות עמם.
רופאים בתחום
פרופ' אלדד קטורזה
פרופ' אלדד קטורזה יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
פרופ' דב פריימרק
פרופ' דב פריימרק קרדיולוגיה
ד"ר ראובן משיח
ד"ר ראובן משיח יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו