דלג לתוכן

ריפוי בעיסוק לאחר אירוע מוחי (Occupational therapy after stroke)

אורח חיים בריא
2 דקות קריאה

ריפוי בעיסוק לאחר אירוע מוחי מבקש לסייע בשיקום האדם במגוון מיומנויות אשר נפגעו כתוצאה מהאירוע, באם אלו מיומנויות קוגניטיביות, מוטוריות או אחרות. הטיפול מספק הערכה ממוקדת של תחומי התפקוד שנפגעו, וכן מציע תכנית עבודה רב-שלבית הכוללת מגוון תרגילים, שמטרתם לשפר את התפקוד ולהשיב למטופל את עצמאותו, ככל הניתן.

ריפוי בעיסוק לאחר אירוע מוחי - נזקיו של אירוע מוחי

אירוע מוחי, המכונה גם שבץ מוחי, הינו מצב רפואי אשר במסגרתו חלה הפרעה בזרימת הדם במוח, כתוצאה מחסימת כלי דם, או בשל דימום. אירוע מוחי עלול לגרום לפגיעות נרחבות בתפקוד, בהתאם לאזור המוחי שספג את הפגיעה. למשל, פגיעה באזורים האחראים על התפקוד המוטורי עלולה להביא לנכות פיזית, בעוד שפגיעה באזור האחראי על הדיבור עלולה להוביל לאילמות. הנזק בגין אירוע מוחי לעיתים אינו קבוע, ויש חשיבות רבה להליך של שיקום. ריפוי בעיסוק לאחר אירוע מוחי מבקש לסייע בשיקומן של המיומנויות שנפגעו, על מנת להשיב לפרט את עצמאותו בחיי היום יום.

ריפוי בעיסוק לאחר אירוע מוחי – תהליך הטיפול

ריפוי בעיסוק הנו תחום טיפולי-שיקומי-חינוכי, התורם לשיפור התפקוד היום יומי במגוון תחומים. במסגרת זאת קיימים תחומים ספציפיים כגון ריפוי בעיסוק לליקויי למידה, ריפוי בעיסוק לגיל הרך, ריפוי בעיסוק לגיל השלישי ועוד. בתחילתו של ריפוי בעיסוק לאחר אירוע מוחי, מתבצע שלב הערכה מקיף בו נעשה ניסיון להגדיר את סוגי המיומנויות שיש לשקם. בהמשך מנוסחת תכנית עבודה המשלבת מגוון תרגילים. לדוגמא, תיתכן עבודה על השבת התפקוד המוטורי, במיומנויות כגון הליכה, שכיבה וישיבה, או עבודה על מיומנויות קוגניטיביות, כגון תרגול כישורי קריאה ותרגול מיומנויות לשיפור הקשב והריכוז. חלק מהתרגילים של ריפוי בעיסוק לאחר אירוע מוחי, מתבצעים בליוויו של מרפא בעיסוק, חלק מתבצעים בליווי קרובים של המטופל, או בגפו. ריפוי בעיסוק לאחר אירוע מוחי לרוב משולב כחלק ממערכת תמיכה רחבה יותר אשר כוללת מטפלים נוספים כגון פיזיותרפיסט, פסיכולוג שיקומי, קלינאי תקשורת ועוד.
רופאים בתחום
ד"ר מיכאל רוטשטיין
ד"ר מיכאל רוטשטיין נוירולוגיה
ד"ר מנחם שכטר
ד"ר מנחם שכטר גסטרואנטרולוגיה
ד"ר יעקב אולך
ד"ר יעקב אולך גסטרואנטרולוגיה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו