דלג לתוכן

העצמה אישית (Self Empowerment)

Self Empowerment

מתאים לטיפול ב:

 • הפרעות קשב וריכוז ADHD
 • דיכאון
 • חרדה חברתית
המומחים של Infomed מסבירים:

כולנו היינו רוצים להצליח יותר, להיות מאושרים יותר, לממש את עצמנו באופן המרבי ולחוות סיפוק בזוגיות, בעבודה ובכל יתר היבטי החיים. למרות זאת, כמובן, רבים נתקלים מתמודדים עם קשיים הנובעים מגורמים בריאותיים, חברתיים ואישיים, ואלה עשויים לפגוע באפשרויות להגשמה עצמית. לצורך כך התפתח תחום ההעצמה האישית, אשר מיועד לעזור לפרטים וקבוצות אשר אינם זוכים לבטא את מלוא יכולותיהם מסיבות שונות.    KieferPix | Shutterstock
מה היא העצמה אישית?


העצמה אישית היא שם כולל המתאר מגוון שיטות הדרכה, אימון ויעוץ אשר ממוקדות בהרחבת עצמאותו של הפרט, הידע שלו על עצמו ויכולתו לפעול למימוש הפוטנציאל האישי שלו באופן עצמאי. בבסיס ההעצמה האישית מונחת התפיסה לפיה גורמים פנימיים וחיצוניים עלולים לפגוע ביכולתנו לממש את הפוטנציאל שלנו, וסיוע של גורם מקצועי עשוי להגביר את יכולתו של אדם ליטול אחריות על חייו וכן לאפשר לו את החופש לעשות בחירות חיים המתאימות לו; פעמים רבות מטרת ההעצמה האישית היא שהאדם ירגיש בטוח דיו ביכולותיו באופן שיאפשר לו להפחית את תלותו באנשים ובגורמים אחרים, אשר עד כה לקחו על עצמם אחריות על חייו.

למי מתאימה העצמה אישית?

העצמה אישית עשויה להתאים כמעט לכל מי שמעוניין לשפר את תפקודו ואת עצמאותו, אך היא נפוצה בקרב מספר קבוצות מרכזיות:

• אנשים בריאים המעוניינים לשפר את תפקודם וביצועיהם: מכיוון שהעצמה אישית מכוונת להרחבת התפקוד בכל היבטי החיים (תעסוקתי, זוגי, אישי), אנשים מתפקדים ובריאים המעוניינים בשיפור ביצועיהם בהיבט ספציפי כלשהו עשויים להפיק תועלת מהעצמה אישית. במקרים אלו ההעצמה תתמקד במיומנויות קבלת החלטות, מיומנויות גיוס משאבים, זיהוי נקודות חוזק וקושי, חיזוק האמונה ביכולות האישיות ועוד.

• אנשים המתמודדים עם מחלות גופניות: אנשים המתמודדים עם מחלות מסכנות חיים ו/או כרוניות (כמו איידס, סרטן וכד') פעמים רבות חווים חוסר אונים, ייאוש ואובדן שליטה. במקרים הללו ההעצמה האישית תתמקד במתן מידע אשר יאפשר לאדם לקחת אחריות ולבצע בחירות ביחס לטיפול בו ולאורח חייו כחולה, צמצום תלות שאינה הכרחית בקרובים וברופאים, שיקום תחושת המסוגלות והשליטה, חיזוק היכולת לגייס משאבים ולימוד של טכניקות הרגעה עצמית ושליטה במתחים.

• קבוצות מיעוט/קבוצות הסובלות מאפליה: פרטים השייכים לקבוצות המתמודדות עם דיכוי, אפליה, סטיגמה או שלילת זכויות עשויים שלא להגיע למימוש מלוא יכולותיהם בשל מחסומים אישיים, משפחתיים או חברתיים. במקרים אלו ההעצמה האישית מסייעת בזיהוי רצונותיו והעדפותיו של האדם, חיזוק אמונתו בזכאותו ויכולתו למימוש עצמי ובזיהוי הדרכים שיסייעו לו ליישם את הבנותיו החדשות בנוגע לעצמו. קבוצות היכולות ליהנות מהעצמה אישית מסוג זה הן קבוצות מיעוט (ערבים, אתיופיים), נשים, האוכלוסייה ההומו-לסבית ואחרות.

היכן ואצל מי ניתן לקבל העצמה אישית?

מכיוון שהעצמה אישית רלוונטית לתחומי חיים רבים, היא יכולה להתבצע ע"י מנחים מתחומים שונים, כפסיכולוגיםפסיכותרפיסטים, מאמנים, יועצים ארגוניים, מנחי קבוצות ועוד. לא נדרש ידע בתחום הטיפולי על מנת לעסוק בהעצמה אישית ולכן חשוב להדגיש כי היא אינה מהווה תחליף לטיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי. כאשר אדם נמצא במשבר או סובל מקשיים מתמשכים, מוטב לפנות לאיש מקצוע רלוונטי (פסיכולוג, עובד סוציאלי, פסיכיאטר וכד') ולקבל את חוות דעתו המקצועית לגבי סוג הטיפול המתאים.
העצמה אישית יכולה להינתן הן באופן פרטי והן באופן קבוצתי. לימודי העצמה אישית וסדנאות העצמה אישית לרוב ניתנות לקבוצות בעלות מאפיינים דומים (נשים, עולים חדשים, אבות הומוסקסואלים), והן מאפשרות למשתתפים ליישם את הכלים שרכשו למטרותיהם האישיות. זאת ועוד, העצמה אישית ניתנת בכל טווח הגילאים, כאשר בקרב ילדים העצמה אישית לרוב מתמקדת בהעלאת הערך העצמי ותחושת היכולת, ורכישת מיומנויות להתמודדות עם קשיים ספציפיים (הפרעות קשב וריכוזמיומנויות חברתיות).

  רופאים בתחום

  רפואה אסתטית
  סיגלית רווה סיגלית רווה הינה מומחית לאסתטיקה ווולנס בעולם הבריאות והאנטיאייגינג
  קראו עליי עוד
  כירורגיה
  ד"ר ואלרי דונצ'יק מומחה כרורגיה כלי דם
  קראו עליי עודלקביעת תור
  יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
  ד"ר מירב שגב
  4.2
  ( 5 חוות דעת )
  "מירב ממש עדינה ונעימה ,מקצועית ואחראית . הרופאת נשים הכי נעימה שהייתי אצלה עד עכשיו , מרוצה וממליצה מאוש"
  קראו עליי עוד

  המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו