דלג לתוכן

טיפול בהתמכרויות (Addiction treatment)

הפרעות נפשיות
4 דקות קריאה

מה עולה בדעתך לשמע המילה התמכרות? סמים? אלכוהול? תרופות הרגעה? התמכרויות לחומרים שונים הן המוכרות ביותר, אך בהחלט אינן היחידות: דפוסי התנהגות הכוללים שימוש או עיסוק מופרזים במין, באוכל ואף בטלפון סלולארי נחשבים כהתמכרויות כאשר הם פוגעים בשגרת התפקוד הרגילה. קיימות מגוון שיטות וגישות לטיפול ואפשרויות שיקום למתמודדים עם ההתמכרויות השונות.

מהי התמכרות ומהם הגורמים לה?

ישנם חומרים מסוימים המכילים רכיבים המחזקים את השתוקקותנו אליהם, ושנים ארוכות נהוג היה להאמין כי הם הגורמים להתמכרות לסמים, התמכרות לתרופות, התמכרות לאלכוהול, התמכרות לעישון, התמכרות לשוקולד וקפאין וכן הלאה. עם זאת, כיום ידוע כי לגורמים ביולוגיים, פסיכולוגיים ופסיכו-סוציאליים השפעה רבה על ההתמכרות. כך, בשנים האחרונות זוהו מגוון תחומים אשר עיסוק מופרז בהם מביא לפגיעה תפקודית קיצונית לא פחות מזו שנגרמת על-ידי ההתמכרות לחומרים. תחומים אלה כוללים התמכרות למין, התמכרות לקניות, התמכרות להימורים, התמכרות לאינטרנט, התמכרות לטלוויזיה ועוד.

התמכרות מאובחנת כיום כאשר קיימים מספר קריטריונים: תסמינים כמו תשוקה עזה לשימוש בחומר או לביצוע פעילות המלווה בקושי בשליטה בכמות ובמשך השימוש; תסמיני גמילה בהיעדר שימוש בחומר או ביצוע הפעילות; התפתחות של סבילות, המתבטאת בצורך בשימוש בכמות הולכת וגדלה של החומר/הפעילות; ולבסוף- השימוש בחומר/פעילות פוגע בהיבטי חיים משמעותיים ומתקיים למרות המודעות לנזק הנגרם מההתמכרות.

להתמכרויות גורמים רבים ומגוונים והם מושפעים מהיבטים ביולוגיים ופסיכו-סוציאליים.

התמכרויות לחומרים (התמכרות לסמים, התמכרות לאלכוהול) מושפעות, בין היתר, מנטייה גנטית ומחוסר איזון נוירו-כימי במוח. אפילו התמכרויות התנהגותיות כגון הימורים, שאינן קשורות ל"חומרים ממכרים", מושפעות מהפרשה הורמונלית מוגברת במוח, אשר קשורה בחוויית ריגוש והנאה.

הגורמים הפסיכו-סוציאליים הקשורים להתמכרויות הם מגוונים ביותר וכוללים היבטים אישיותיים, כמו קושי בדחיית סיפוקים ובוויסות הרגשי או היעדר בשלות המאפשרת התמודדות עם קשיים, קיומם של יחסים בין אישיים לקויים, השפעות תרבותיות-חברתיות המתייחסות לאופייה הספציפי של ההתמכרות וגורמים נוספים.

התמכרות והחלמה

אחד המאפיינים המרכזיים של התמכרויות הוא האופן הדרמטי בו הן משתלטות על חיי המכור ופוגעות בתפקודו בהיבטי חיים משמעותיים: המכור להימורים המאבד את כל כספו; המכורה לסמים המעדיפה לרכוש מנת סם נוספת על חשבון בגדים לילדיה; המכור למין הבוגד שוב ושוב בבת זוגו האהובה.

הפגיעה המקיפה בחייו של המכור ומשפחתו, לרוב מחייבת תוכנית טיפולית מקיפה אשר כוללת לא רק תהליך של גמילה אלא גם תהליך של שיקום והשתלבות מחודשת במשפחה ובקהילה, במקביל להקניית מיומנויות להתמודדות עם גורמי סיכון אפשריים אשר עשויים להביא לחזרה להתמכרות.

טיפול בהתמכרות לחומרים

התמכרות לסמים והתמכרות לאלכוהול הן שתיים מההתמכרויות הקשות ביותר, בהן מעורבות פגיעה פיסית ונפשית קיצונית במכור עצמו. הרבה פעמים התמכרויות אלו מלוות גם בהתנהגויות המסכנות את סביבתו של המכור- נהיגה בשכרות, אלימות התנהגות עבריינית בכדי להשיג מימון לחומרים וכיוב'.

בהתמכרות לסמים ולאלכוהול קיימת תלות פיסית בחומר ובהתאם לכך, תהליך הגמילה כולל הפסקה של השימוש בו. מאחר ותסמיני הגמילה מהחומרים עלולים להיות מכאיבים ואף מסוכנים, קיימות מסגרות טיפוליות המציעות תהליך גמילה בהשגחה רפואית מלאה, הכולל מתן תרופות אשר "מחליפות את הסם" באופן זמני.
התמכרות לאלכוהול ולסמים לא נגרמות רק מהתלות הפיסית בחומר אלא גם מדפוסי התנהגות שהתבססו (למשל, אדם השותה אלכוהול כדרך להתמודדות עם כישלונות ותסכולים). מכיוון שכך, גמילה פיסית בלבד אינה ממצה, וחלק משמעותי בתהליך הוא השתתפות בפסיכותרפיה אישית ו/או קבוצתית. במסגרת הטיפול המכור לומד לזהות טריגרים לשימוש בחומר, לשלוט בדחף לשימוש בו ולאמץ דפוסי התנהגות חלופיים ויעילים יותר. בנוסף, תשומת לב רבה מוקדשת לזיהוי ולטיפול בגורמים שהביאו מלכתחילה לפנייה לשימוש בחומר: רבים מהמכורים פונים לשימוש בחומרים בעקבות סבל ומצוקה נפשית (חרדה, דיכאון) ויתקשו להיגמל כל עוד הם קיימים.

היבט משמעותי של תהליך הגמילה הוא היכולת לשמר את ההימנעות מהשימוש בחומר לאורך זמן. יכולת זו תלויה, פעמים רבות, ביכולתו של המכור להשתלב מחדש במסגרת קהילתית, תעסוקתית ומשפחתית. לכן, תהליך הגמילה כולל הקניית מיומנויות החסרות בתחום החברתי-תעסוקתי כמו גם סיוע בהשתלבות המחודשת, וכן טיפול משפחתי או זוגי אשר עוזר לשקם מחדש את יחסי האמון והקרבה שנפגעו כתוצאה מההתמכרות. כמו כן, מומלץ למכורים לשעבר להמשיך ולהשתתף בקבוצות תמיכה שכן אלה מציעות מסגרת תומכת משמעותית.

סוג התמכרות נוסף לחומרים הוא התמכרות לתרופות: תרופות הרגעה, ממריצים, כדורי דיאטה ואחרות. בדרך כלל התמכרות לתרופות אינה מצריכה אשפוז, כבהתמכרויות לחומרים אחרים, אך פרט לכך תהליך הטיפול בה דומה וכולל אף הוא פיקוח רפואי, זיהוי וטיפול בגורמים להתמכרות ושיקום בהיבטים חברתיים, משפחתיים ותעסוקתיים.

טיפול בהתמכרויות נוספות: התמכרות למין, התמכרות לאינטרנט, התמכרות להימורים ועוד

כמעט כולנו מחזיקים בהרגלים רעים מהם אנו מתקשים להיפטר, ולא תמיד פשוט לקבוע מתי מדובר בהרגל רע ומתי בהתמכרות. בשנים האחרונות גדלה תשומת הלב המופנית לדפוסי התנהגות כוללים שאין בהם התמכרות לחומרים אך אשר מערבים תלות מוגזמת בהתנהגות או פעילות הבאה על חשבון שגרת החיים התקינה. בחלק מהמקרים דפוסים אלו מוגדרים כ'הפרעות שליטה בדחף', כאשר מושם דגש רב על מאפייניהם ההתמכרותיים. קבוצה זו כוללת התמכרות למין, התמכרות לאהבה (או אהבה אובססיבית), התמכרות לטלוויזיה, התמכרות להימורים, התמכרות לאינטרנט, התמכרות לאוכל (והתמכרות לשוקולד בפרט) ועוד.

התמכרויות אלו אינן מערבות תלות פיסית בחומר אך גורמות לפגיעה משמעותית בחיי המכור מבחינה חברתית, כלכלית, רגשית ובין אישית. כך, התמכרות לקניות עלולה להביא לבזבוז אלפי שקלים על בגדים שלעולם לא ילבשו; התמכרות לאינטרנט עלולה לצמצם את עולמו של הנער המתבגר; התמכרות למין תמנע אפשרות ליצירת קשר זוגי קבוע או תהרוס זוגיות (ומשפחה) קיימת. הטיפול בהתמכרויות מסוג זה דומה מבחינות רבות לטיפול בהתמכרות לאלכוהול ולסמים: במסגרת הטיפול פועלים לזיהוי הטריגרים והגורמים לפנייה לדפוס הבעייתי, ופועלים להגברת השליטה בדחפים והמרתם בהתנהגויות יעילות יותר באמצעות טכניקות קוגניטיביות התנהגותיות. במקביל, מתבצעים תהליכים שיקומיים שמטרתם לשלב את המטופל מחדש באורח החיים הנורמטיבי. למשל, נער שהתמכרותו לאינטרנט החלה על רקע קשיים חברתיים יופנה לטיפול הממוקד בגמילה ובמקביל לקבוצת מיומנויות חברתיות בה יוכל לשפר את יכולותיו הבין אישיות ולהרחיב את המעגל החברתי שלו; התמכרות למין תלווה, הרבה פעמים, גם בטיפול זוגי אשר יעזור בשיקום מערכת היחסים ויקל על הצד הנבגד להבין את הפן ההתמכרותי שבהתנהגות בן הזוג.
רופאים בתחום
ד"ר גלי שטופמן
ד"ר גלי שטופמן ילדים
ד"ר שירן רייס הוס
ד"ר שירן רייס הוס עור ומין
ד"ר שמואל יורב
ד"ר שמואל יורב עור ומין
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

מאמרים בנושא טיפול בהתמכרויות

קורונה עלולה להגביר את הסיכון להתמכרות לסמים
קורונה עלולה להגביר את הסיכון להתמכרות לסמים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 14/10/2020

אי הוודאות והמתח סביב מגפת הקורונה עלולים להגביר תסמינים נפשיים של דיכאון וחרדה. ממצאים אלו כבר ידועים לרובנו.כעת,... לכתבה המלאה

חושבים שאתם מכורים לעבודה? 7 תסמינים שיעזרו לכם לקבוע
חושבים שאתם מכורים לעבודה? 7 תסמינים שיעזרו לכם לקבוע
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 08/12/2020
  • כתבת אודיו

משבר הקורונה, האיום הכלכלי ושגרת החיים המערבית, כל אלה מעודדים אותנו לעבוד כמה שיותר. למרות שהשאיפה להתקדם ולהצליח ... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו