פרוסטטיטיס (Prostatitis)

ראשי
שאלות ותשובות

תאור

תהליך דלקתי או זיהומי בבלוטת הערמונית שמתפתח אצל גברים, בדרך כלל לאחר גיל 40. 50% מהגברים לוקים בתסמינים של פרוסטטיטיס לפחות פעם אחת במהלך חייהם.
קיים קושי לטפל בפרוסטטיטיס חיידקי חד או כרוני, מאחר שרוב התרופות האנטיביוטיות אינן חודרות לערמונית. התרופות בעלות החדירה הטובה ביותר לערמונית הן קוטרימוקסזול וקווינולונים.

מכיוון ששיעור גבוה של חיידקים עמידים לקוטרימוקסזול הטיפול באמצעותו מוגבל, וכן תרופות מקבוצת הבטא-לקטמים אינן בעלות חדירה טובה לערמונית, לכן אף הן יעילות פחות לטיפול בפרוסטטיטיס.

לפרוסטטיטיס 4 הסתמנויות קליניות:

פרוסטטיטיס חיידקי חד - מחלה חדה, מלווה בחום גבוה וצמרמורת, הפרעות במתן שתן, בדרך כלל יש חיידקים בשתן ולעיתים - בדם. המחוללים הם חיידקי השתן (א' קולי ואחרים). אופיינית לגברים בגילאים 60-50, ומחייבת טיפול אנטיביוטי ממושך (6-4 שבועות).

פרוסטטיטיס חיידקי כרוני - מחלה המתבטאת בצריבה בעת מתן שתן, בכאבים באזור האגן, ללא חום או סימנים נוספים למחלה מערכתית. נגרמת על ידי חיידקי השתן, כמו א' קולי, ולעיתים על ידי מחוללים אחרים בעלי עמידות לתרופות אנטיביוטיות רבות. אופיינית לחולים מבוגרים, והטיפול האנטיביוטי הנדרש עבורם ממושך מאוד, עד מספר חודשים. שיעור הריפוי של המחלה הוא 70%-60% בלבד.

פרוסטטיטיס לא חיידקי כרוני - חולים עם תלונות על דרכי השתן כמו בקבוצה הקודמת. ללא מחולל ספציפי. קיימת אפשרות שמדובר במחלה חיסונית שאיננה בהכרח מחלה זיהומית. מאחר שהגורם לא ידוע, אין טיפול ספציפי יעיל.

פרוסטדיניה או כאבים כרוניים באזור האגן - מופיע לרוב באנשים צעירים, עם תלונות לא ספציפיות לגבי דרכי השתן. אין עדות לתהליכי זיהום או דלקת, בדיקות שתן ובדיקות זרע תקינות. גם במקרה זה אין טיפול ספציפי ויעיל.

פרופ' ראול רז

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007
פורומים, בעיות בזיקפה, אימפוטנציה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אין אונות פיני 21/07/2019 23:27
  • שלום, אני בן 61 לפני כשלש שנים קבלתי שיתוק בפלג גוף תחתון כתוצאה מאבסס על עמוד השדרה באזור C7. נותחתי בצוואר ועברתי שיקום היום אני ב"ה הולך עם מקל ועצמאי בפעולות יומיומיות. אך עדין סובל מחוסר תחושה חלקי וכמובן לא מסוגל לקיים יחסי מין. כדורים לא ממש עזרו ואני מחפש פתרונות אחרים. לאחרונה המליצו לי לנסות טיפול בגלי קול. האם זה בכלל מתאים למי שיש בעיה עצבית? ועל איזה טיפול היית ממליץ? תודה!

  • + הוסף תגובה
קרע במעטפת הפנימית של הפין מלפני עשור ניתן לטיפול? מישל 21/07/2019 17:22
  • קרע במעטפת הפנימית של הפין מלפני עשור ניתן לטיפול? נוצר באקט מיני

  • + הוסף תגובה
זיקפה חיים 08/07/2019 23:36
  • עברתי ניתוח להוצאת ערמונית עקב סרטן לפני 19 שנים. האם יש כיום תרופה או תכשיר להחזרת הזיקפה? תודה.

  • + הוסף תגובה
זיקפה לאחר כריתת ערמונית סרטנית ד"ר נחום זילבר 13/07/2019 23:50
  • יש היום יותר אפשרויות לשפר את מצב הזקפה ואפילו לגרום להיותה מקסימלית בהשוואה לתקופה של לפני 19 שנה. פנה לאורולוג מומחה בנושא תפקוד מיני .

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!