נוירלגיה של העצב המשולש (Trigeminal neuralgia)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

נוירלגיה של העצב המשולש (טריגמנילית) היא הפרעה בתפקוד של עצב זה (העצב מתפצל לשלושה סעיפים ומכאן שמו. הוא מכונה גם העצב הגולגולתי החמישי או עצב הטריגמינל). 

ההיארעות השנתית של המחלה היא כ-5 חולים בקרב 100,000 איש. 60% מהמקרים מתרחשים בנשים. נשים וגברים בגיל הביניים ובגיל מבוגר נוטים יותר ללקות במחלה. אופייני שהופעת המחלה חדה וההתקפים מתמידים פרקי זמן של שבועות עד חודשים, עד שחלה הפוגה העשויה להיות ממושכת. גם לאחר הפוגה ממושכת המחלה על פי רוב שבה ומופיעה. המחלה אינה כרוכה בחסר תחושתי בפנים.

התקפי הכאב בנוירלגיה טריגמינלית מתפתחתים עקב דחף עצבי בלתי תקין בסיבוני העצב המוליכים באופן רגיל מסרים של תחושת כאב ומתפצלים מסעיפי העצב הטריגמינלי בקרבת מוצאו בגזע המוח באזור המכונה הגשר (Pons - ראו ערך גזע המוח). סיבוני עצב בעלי קוטר גדול שסביבם מעטפת מיאלין מוליכים באופן רגיל תחושת מגע, בעת התפתחות המחלה חלקם יוצרים מגע עם סיבוני העצב הסמוכים להם המוליכים באופן רגיל תחושת כאב (סיבונים שעל פי רוב הם בקוטר קטן יותר ואינם עטופים מיאלין). מגע בלתי תקין זה אחראי להתמרה שחלה מתחושת מגע לתחושת כאב עז. לחץ של כלי דם המצוי בסמיכות לסיבוני העצב (לעיתים קרובות מדובר בעורק הצרבלרי העליון) הוא סיבה שכיחה נוספת למחלה. במקרה זה הדלדול תלוי הגיל של רקמת החיבור היוצרת חיץ בין כלי הדם לסיבי העצב, תורם להופעת המחלה.

ישנם מצבים אחרים שעלולים לגרום לתסמינים הדומים לנוירלגיה טריגמינלית כמו מורסות בחלל הפה (בלסת/בחניכיים/בשיניים), כאב ראש מצררי (Cluster headache), מיגרנה, מחלות זיהומיות באזור הפנים כגון סינוסיטיס, פגמים מבניים בכלי הדם בפנים (למשל, מפרצת) ופקעת עורק-וריד (AVM), וכן מחלות דלקתיות (כגון טרשת נפוצה) וגידולים (כגון גידול בזווית הגשר במוחון (אזור המכונה CPA) באזור הפנים.


ד"ר זאב ניצן

סימפטומים


נוירלגיה טריגמינלית מתבטאת בהתקפי כאב עז, בפיזור 2 סעיפי העצב התחתונים: הסעיף המקסילרי (מעצבב השליש המרכזי של הפנים בקירוב) והמנדיבולרי (מעצבב השליש התחתון של הפנים בקירוב).
כאבים בפיזור הסעיף השלישי העליון של העצב, הסעיף האופתלמי (מעצבב השליש העליון של הפנים בקירוב) נדירה יחסית, ומתרחשת בקרב כ-5% מן החולים.

אתרי הכאב השכיחים הם הלחי, השפתיים, החניכיים והסנטר. התקף הכאב נמשך לרוב שניות ספורות. ההתקפים נחווים כאירועים בדידים או כצבר של התקפים. הכאב הוא עז ובעל אופי עוויתי, מקרין לעיתים קרובות מאזור זווית הלסת לאורך נתיבו של סעיף העצב המעורב. מועדי הופעתו מתפרשים על פני כל שעות היממה. תופעה המאפיינת את המחלה היא "נקודות העירור", אזורים שכתוצאה ממגע מתעורר בהם התקף הכאב.

טיפולים ותרופות

הטיפול המועדף בנוירלגיה טריגמינלית הוא באמצעות התרופה קרבמזפין, טיפול יעיל בהקלת הכאב אצל כשני שלישים מן החולים. ניתן לטפל גם בעזרת פניטואין או תרופות אחרות שניתנות במסגרת טיפול באפילפסיה.


אם הטיפול באמצעות תרופות להקלה בכאב נכשל, ניתן לטפל באמצעות שיטות חודרניות: כגון ניגוע (יצירת נגע) על ידי חימום-יתר של הגנגליון הטריגמינלי (צבר תאי העצב שמהם מתפצלים שלושת הסעיפים המרכזיים של עצב הטריגמינל). דרך טיפול נוספת היא הזרקת גליצרול בקרבת הגנגליון המשבית לפחות חלקית את העברת מסרי הכאב (אך פוגע לעיתים קרובות גם בתפקודים רצויים של העצב כמו שימור התחושה בפנים). הפעולות הללו יוצרות הקלה לטווח קצר אצל כ-95% מהחולים, אולם בטווח הארוך לרוב שב הכאב ומופיע. אפשרות טיפול חודרנית נוספת היא פעולה המכונה הקלת לחץ מיקרו-וסקולארית הכרוכה בניתוח באזור העורפי של הגולגולת ויעילותה בהקלת הכאב היא כ-70%.
פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הצטרפו לאינדקס הרופאים!