דלג לתוכן

סדק תחתית השופכה, היפוספדיאס (Hypospadias)

סדק תחתית השופכה, היפוספדיאס, היפוספדיאס (Hypospadias)
8 דקות קריאה
במצב זה פתח השופכה (הצינור שמפריש את השתן מכיס השתן אל מחוץ לגוף) נמצא בחלק התחתון של הפין, במקום בקצה הפין. בקרב רבים מההורים, מצב זה גורם לחששות רבים, אולם טיפול עשוי להביא את הפין לתפקוד ולמראה תקינים. בגיל מבוגר, התפקוד המיני תקין ולרוב אין בעיות בתחום.

סימפטומים

חומרת המצב משתנה בהתאם למיקומו של הפתח האלטרנטיבי. ברוב המקרים, הפתח נמצא בחלקו התחתון של הפין, בקרבת ראש הפין. במקרים נדירים יותר, הפתח נמצא רחוק יותר מקצה הפין ואפילו בקצהו. במקרים נדירים ביותר, הפתח נמצא בתוך או מאחורי שק האשכים.
בחלק מהמקרים, המצב מלווה בכיפוף של הפין, בכיסוי חלקי בלבד של ראש הפין בעורלה והתזה של השתן בצורת רסס במקום זרם אחיד.

סיבות וגורמי סיכון

מדובר במצב מולד, ללא גורם ידוע. השופכה מתפתחת בבנים בשבועות 8-14 להריון. התפתחות הפין והעורלה מושפע מהורמונים רבים אשר חוסר איזון ביניהם עלול לגרום להופעה של סדק בתחתית השופכה. בחלק מהמקרים, מדובר בהפרעה שעוברת במשפחה. יש הטוענים כי יש קשר בין גיל מבוגר של האם לשימוש בהפריית מבחנה (IVF), אולי על רקע חשיפה לרמות פרוגסטרון גבוהות מהרגיל באם. כמו כן, נצפתה שכיחות גבוהה יותר בקרב יהודים ואנשים ממוצא איטלקי.


אבחון ובדיקות

לרוב, האבחנה מבוצעת על ידי הסתכלות על הפין ומיקום החור. במצבי ביניים, בהם האבחנה אינה פשוטה, ניתן להיעזר בבדיקות אורודינמיות לצורך הגעה לאבחנה מוחלטת.

סיבוכים אפשריים

מלבד הפגם האסתטי, ילדים בעלי סדק בתחתית השופכה אשר אינו מטופל חווים קושי רב יותר להיגמל מחיתולים. בגיל מבוגר, מצב זה עלול לגרום להפרעות בזקפה.

טיפולים ותרופות

הטיפול הוא לרוב ניתוחי וכרוך במיקום מחדש של פתח השופכה ובמידת הצורך, יישור של גוף הפין.

במהלך הניתוח, האורולוג המנתח משתמש בשתל שמקורו בעורלה או מרירית הפה ליצירת המשך של השופכה עד לקצה הפין. בצורה זו, למעשה מאריכים את השופכה שמסתיימת מוקדם מדי.

הניתוח אורך לרוב שעה וחצי עד שלוש שעות ונעשה בהרדמה כללית. במצבים נדירים של הפרעה מורכבת יותר, יש צורך במספר ניתוחים לבנייה מחדש של השופכה במיקום תקין.

בשלב מוקדם, הניתוח נעשה בגילאים 4-12 חודשים. ככל שהניתוח נעשה בגיל מוקדם יותר, כך החוויה פחות טראומטית לילד, אך במידה והתיקון לא נעשה בגיל זה, ניתן לבצע אותו בכל גיל.

באוכלוסייה המבצעת ברית מילה, חשוב לאבחן את ההפרעה של סדק תחתית השופכה לפני ביצוע ברית המילה, על מנת לאפשר שימוש ברקמת העורלה לצורך התיקון, במידת האפשר.

ברוב המקרים, התיקון מוצלח ביותר ומניב תפקוד מושלם או קרוב לכך, ללא בעיות עתידיות. בחלק קטן מהמקרים נוצרת פיסטולה (חיבור לא תקין) בין איזור הצלקת הניתוחית לחלל השופכה. במצב זה, ישנה דליפה של השתן דרך מספר מקומות במקביל, מצב המחייב ניתוח חוזר.
רופאים בתחום
ד"ר נידאל עיסא
ד"ר נידאל עיסא כירורגיה
ד"ר רפאל אלון
ד"ר רפאל אלון כירורגיה
ד"ר רומן גרינברג
ד"ר רומן גרינברג אורולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

מאמרים בנושא סדק תחתית השופכה, היפוספדיאס

היפוספדיאס: מה גורם להתפתחותו והאם תמיד יהיה צורך בניתוח?
היפוספדיאס: מה גורם להתפתחותו והאם תמיד יהיה צורך בניתוח?
פרופ' יעקב בן חיים מאת: פרופ' יעקב בן חיים 16/07/2020

היפוספדיאס הוא מום מולד בזכרים בו פתח השופכה נמצא במיקום נמוך יותר מהתקין שבקצה הפין. המום עלול לגרום למספר בעיות, ... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום אורולוגיה

בניהולו של ד"ר שמואל רויזמן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו