מומים מולדים של הפה, הלוע והלסתות (Congenital oral disorders)

ראשי
שאלות ותשובות

תאור

הפה משמש בתפקידים רבים ומגוונים כשתייה, אכילה, מציצה, נשימה, דיבור, נגינה, שריקה, ניפוח, עישון ומשתתף בהבעות הפנים. הליקויים הנפוצים ביותר בתפקודי הפה הם ה-Oral-Motor dysfunction והם כוללים ריור, אכילה לא מסודרת ולא נקייה. לעיסה חלשה ולא יעילה. תפקודי פה לקויים נפוצים בילדים עם ליקויים כלליים כהיפוטוניה, שיתוק מוחין ובתסמונות רבות. תפקוד הפה, יכול להיות לקוי עקב שיתוק עצב הפנים (העצב הקרניאלי השביעי) שיכול להיות אף מלידה וכן מומי שפתיים, לשון ושלד הלסתות. ליקוי בהתפתחות הפנים על כל מרכיביהם, יכולים לפגוע במבנה ותפקוד השפתיים כמו בתסמונת Hemifacial microsomia - Goldenhar.
מומים מלידה של הפה כוללים פה קטן (Microstomia) ושסע השפה עם או בלי שסע החך.
שסע השפה הוא ברוב המקרים חלק משסע הכולל גם את החך, אך יכול להיות מבודד. שסע השפה יכול להיות חד-צדדי או דו-צדדי, ויכול להיות שסע שלם כאשר הוא חודר את רצפת האף ומערב את מבנה הנחיריים, או בלתי שלם כאשר הוא מערב את רכס המכתשיות (Alveolus) אך איננו מערב את האף.
שסע יכול להיות רק של השפה ובלי מעורבות של רכס המכתשיות. שסעי השפה החד-צדדיים נפוצים יותר משמאל. כאשר מדובר בשסע דו-צדדי שלם של השפה מדובר במום קשה מלידה המצריך מספר רב של ניתוחים במקרים רבים מבחינה אסתטית התוצאה הסופית איננה משביעת רצון.
דחיקת לשון (Tongue thrust), זהו ליקוי תפקודי נפוץ יחסית. דחיקת הלשון גורמת לליקוי בהתפתחות המינשך וכן לשיבושי היגוי המושכים תשומת לב.
מומים מלידה של הלשון נדירים יותר וכוללים לשון גדולה (Macroglossia) היכולה להופיע כליקוי מבודד, או כחלק מתסמונת, כגון תסמונת Beckwith Wiedermann, או תסמונת Down או לשון קטנה (Microglossia).
ליקויים בודדים של השיניים נפוצים ביותר, אך יכולים להיגרם גם כתוצאה מליקויים בהתפתחות הלסתות.
ליקוי מלידה במבנה הפנים. שלד הפנים מורכב מהלסת העליונה (Maxilla) ולסת תחתונה (Mandible). שלד הפנים חשוב ביותר לנשימה, לעיסה ודיבור. זאת נוסף לתפקידו במראה האסתטי. שלד הפנים משתלשל מבסיס הגולגולת ולכן מבנהו תלוי גם בהיטל הנוצר משטח פני בסיס הגולגולת וזוויתו. ככל איבר בגוף התפתחותו תלויה בנתונים התורשתיים ותנאי הסביבה. הנתונים התורשתיים, בהם המוצא האתני, משפיעים רבות על מבנה שלד הפנים ומראם. ליקוי מלידה במבנה של הפנים יכול להיות סימטרי. דוגמאות לכך, הם ליקויים של הלסתות, כגון לסת תחתונה (Mandible) נסוגה (Retrognathia), או קטנה ומעוותת (Micrognathia) היכולים להופיע בדרגות שונות עם השלכות אסתטיות או תפקודיות ולגרום להפרעות נשימה בשינה.
התסמונת המפורסמת ביותר שבה מופיעה מיקרוגנטיה היא Pierre Robin sequence.
ריסנית הלשון (Short frenulum linguae) - מום הלשון הנפוץ ביותר, הוא קיצור הקרום בבסיס הלשון שיכול להגביל את תנועת הלשון והוצאתה החוצה לפעולות, כגון ליקוק. במצב זה, רצוי לנתק את הריסנית על מנת לאפשר ללשון תנועה מלאה.
תמט הלשון (Glossoptosis) הוא מום אחר של הלשון הגורם לקשיי הזנה ונשימה. מצב זה הוא תוצאה של סיבוב הלשון לאחור ויכול להיות משולב בליקוי של הלסת התחתונה מסוג מיקרו - או רטרוגנטיה.
מומים משמעותיים של הפה מלידה נפוצים יחסית. מבחינת תנאי הסביבה יש לציין ששלד הפנים הוא תבנית דינמית המושפעת מתנאי הסביבה במשך כל החיים. ככל הידוע חולשת שרירים, או נשימת פה כרונית בגיל הילדות יכולה לפגוע קשות בהתפתחות שלד הפנים. גם בשלבים מאוחרים של החיים היעדר שיניים וקשיי לעיסה יכולים לגרום גם הם לספיגת עצם ושינוי במבנה הלסתות.
הלוע (Pharynx) מורכב משלושה חלקים: הלוע האפי (Nasopharynx), הלוע הפומי (Oropharynx) והלוע התחתון (Hypopharynx). במבט מבעד לפה ניתן לצפות רק באמצעיתו של הלוע כלומר בלוע הפומי הכולל גם את השקדים הלועיים. בילדים, השקד שממוקם בלוע האפי, האדנואיד, גדל יתר על המידה וחוסם את האף לעיתים די קרובות. בלוע האפי נמצאים פתחי החצוצרות ע"ש אאוסטאכי אשר אחראיות על אספקת אוויר לאוזניים התיכוניות.
החך (Palate, Palatopharynx) הוא השסתום המפריד בין הלוע האפי לפומי ומכונה ליתר דיוק השסתום החיכי-לועי (Velopharyngeal valve). החך מנווט את זרימת האוויר בנשימה ואת הנוזל בשתייה והמזון בבליעה לכיוונים הנכונים ומכוון את תהודת הדיבור. מומים מלידה של החך יכולים לגרום בתחילת החיים להפרעות בליעה ופליטות מבעד לאף. לאחר מכן, הפרעות הבליעה חולפות וייתכנו ליקויי דיבור, כגון תהודה אפית ושיבושי היגוי אופייניים. מומי החך כוללים חוסר תיאום של הלוע האפי, שסעים של החך כשסע תת-רירי נסתר, שסע תת-רירי גלוי ושסע החך.
פרופ' יהודה פינקלשטין
ד"ר אריאלה נחמני
פורומים, הגדלת חזה והרמת חזה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אחרי ניתוח הרמה והגדלת חזה אריאלה 09/07/2019 17:47
 • היי :) אני כשבעה חודשים אחרי ניתוח הגדלה והרמת חזה. בשבוע האחרון, מאוד שורף לי בפטמות. תהיתי אם יכול להיות שזה קשור לניתוח (רגנרציה של תאי העצב באזור?). אציין ששללתי סיבות אחרות שיכולות לגרום לזה (אינני בסמיכות למחזור, לא החלפתי גלולות או משהו בסגנון), וכן שאין סימפטומים נראים לעין. תודה רבה ויום נעים!

 • + הוסף תגובה
אחרי ניתוח הרמה והגדלת חזה פרופ' ליאור הלר 13/07/2019 08:33
 • שלום אריאלה. רגנרציה של עצבים יכולה להיות בהחלט סיבה לתחושה של שריפה או צריבה בפטמות אבל הגנרציה של עצבים לא מתרחשת באותו קצב בדיוק בשני השדים כך שאם תחושת השריפה התחילה באותו הזמן בשתי הפטמות סביר להניח שהסיבה היא שונה. הייתי מציע לחפש סיבה חיצונית כמו שפשוף או גירוי של בגד או חזייה חדשה או פעילות חדשה ומאומצת שעשית כמו הליכה ממושכת, סחיבה של משהו כבד או פעילות ספורט. בברכה

 • + הוסף תגובה
הרמה והקטנה חן 18/07/2019 05:28
 • שלום לפני שלושה שבועות החלפתי שתלים לאחר 15 שנה לקטנים יותר ל225 מ 325 .הכל יפה עד כאן . אתמול עשיתי סקס עם בעלי ולא כאב לי כלל. לפנות בוקר קמתי עם כאב חד בשד שמאל למטה מין לחץ בחזה מתחת לתפר רגיש וכואב גם בלחיצה . מה זה אומר ומה לעשות?

 • + הוסף תגובה
הרמה והקטנה פרופ' ליאור הלר 20/07/2019 09:36
 • שלום חן לפי תיאור הכאב סביר להניח שנוצר לחץ באזור הניתוח וזה גורם לגירוי של עצב ולסוג הכאב החד. במקרה כזה צריך לתת למקום לנוח וסביר להניח שהכאב יחלוף. אפשרות נוספת היא שהלחץ גרם לדימום מקומי אבל במקרה כזה יש נפיחות וסימנים כחולים. אם הנפיחות היא לא משמעותית גם במקרה כשה צריך לתת למקום לנוח והדם ייספג. בכל מקרה מדובר באזור שעבר ניתוח צריך להימנע מלחץ מוגבר על המקום משךכ4-6 שבועות. בברכה

 • + הוסף תגובה
הגדלת חזה רותם 10/07/2019 12:42
 • שלום, הבנתי שהכנסת השד יכולה להיות מעל השריר או מתחת לשריר. חוץ מעצם העובדה שמתחת לשריר ההחלמה קשה יותר מה היתרונות לכך וכמובן מה מומלץ לעשות?

 • + הוסף תגובה
הגדלת חזה פרופ' ליאור הלר 13/07/2019 08:29
 • שלום רותם אכן קיימת טכניקה ניתוחית בה מכניסים את השתל מעל השריר (כלומר מתחת לשד) , מתחת לשריר ושילוב ביניהם (DUAL PLANE). לכל אחת מהשיטות יש יתרונות וחסרונות. הכנסת השתל מעל השריר היא פרוצדורה יותר קלה עם תהליך החלמה יותר מהיר ופחות כאבים. הטכניקה הזאת מתאימה כאשר למטופלת יש מספיק רקמת שד במיוחד בחלק העליון של השד (עובי רקמה מעל 2 ס"מ) כך שרקמת השד מכסה בצורה טובה את השתל ונותנת לשד מראה טבעי. סיבה נוספת להכנסת השתל מעל השריר היא כאשר המטופלת רוצה שד יותר "טבעי" כך שכאשר השד יצנח קצת גם השתל ירד עם השד. למעשה השתל והשד מתפקדים כיחידה אחת. כאשר למטופלת יש רקמת שד "דקה" מנסים לגייס עוד שכבת רקמה ובמקרים אלה מכניסים את השתלים מתחת לשריר הפקטורליס. זהו ניתוח מעט יותר מורכב, מלווה בכאבים קצת יותר משמעותיים. אחת הבעיות היא שכיווץ או הפעלה של השרירים עלול להזיז את השתלים ואז יש מראה שכאילו השדיים זזים לצדדים או כלפי מעלה. מרכיבים נוספים קשורים להחלטת מיקום השתל קשורה להיווצרות קופסית כאשר מתחת לשריר הסיכוי להיווצרות קופסית קצת יותר קטן. כפי שאת רואה יש מספר שיקולים לכל כיוון וקצת קשה לפרט את כולם במסגרת מדור זה. חשוב לבחור מנתח שייקח את כל השיקולים הרלוונטיים בחשבון ויתאים את הטכניקה הניתוחית כולל בחירת השתל למבנה הגוף שלך ולמה שאת רוצה להשיג בניתוח זה. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
שתלים וקפסולות יעל 20/06/2019 11:41
 • היי האם לאחר הוצאת שתלים וקפסולות שעושים בדיקות הדמייה תקופתיות בשד אפשר להתבלבל בין צלקות פנימיות/חיצוניות שנעשו כתוצאה מהניתוח ולחשוב שזה גידול/גוש? האם בבדיקות הדמייה רואים בבירור שזה צלקת?

 • + הוסף תגובה
שתלים וקפסולה פרופ' ליאור הלר 21/06/2019 01:06
 • שלום יעל המאפיינים הרנטגניים של תהליך גידולי וצלקת הם שונים כך שהסיכוי להתבלבל בין צלקת לגידול הוא קטן. כדי שפר את דיוק האבחנה ניתן לפעמים להשתמש בשילוב של אמצעי הדמיה כמו MRI ואולטראסונד או ממוגרפיה. במקרים בהם עדיין קיימת אי ודאות אפשר לעשות ביופסיה כך שהסיכוי לטעות בין שתי האבחנות שציינת הוא קטן בברכה

 • + הוסף תגובה
הוצאת שתלים עם קפסולות יעל 26/06/2019 12:18
 • האם גם בהגדלת חזה נוצרות צלקות פנימיות /חיצוניות כמו בהוצאת שתלים וקפסולות?

 • + הוסף תגובה
הוצאת שתלים וקפסולה פרופ' ליאור הלר 28/06/2019 08:42
 • שלום יעל כל ניתוח בשד יכול באופן תיאורטי ליצור צלקות פנימיות. אם הניתוח עובר חלק, ללא דימום או זיהום הסיכוי לצלקות פנימיות בעקבות הגדלה הוא סיכוי קטן מאד. כיום הרדיולוגים יודעים לאבחן בוודאות גבוהה מקרים בהם מדובר בצלקת או תהליך גידולי. בברכה

 • + הוסף תגובה
הוצאת שתלים עם קפסולות יעל 28/06/2019 17:38
 • רגע אז הבנתי נכון יש אפשרןת שגם בניתוח של הוצאת שתלים וקפסולות כל עוד אין דימום או זיהום בכלל לא יווצרו צלקות פנימיות?

 • + הוסף תגובה
הוצאת שתלים עם קפסולות פרופ' ליאור הלר 01/07/2019 08:41
 • קיימת אפשרות שלא תיווצר צלקת. בדרך כלל נוצרת צלקת כזו או אחרת אבל כפי שציינתי רדיולוגים יודעים לאבחן בקלות אם מדובר בצלקת או ממצא מסוג אחר. בברכה

 • + הוסף תגובה
האם גם בניתוחי הקטנת חזה יש צלקות יעל 02/07/2019 10:35
 • הבנתי אותך. דבר נוסף האם גם בניתוחי הקטנת חזה נוצרות צלקות ואפילו יותר צלקות מניתוחי הוצאת שתלים? ואם כן אז למה בטפסים של הקטנת חזה לא כתוב הסעיף הזה שאפשר להתבלבל בין רקמת צלקת לגידול כמו שמופיע בטפסים להוצאת משתל שד?

 • + הוסף תגובה
האם בניתוח הקטנת חזה יש צלקות פרופ' ליאור הלר 06/07/2019 09:16
 • שלום יעל בכל ניתוח בכל איבר בגוף קיים סיכוי שייווצרו צלקות פנימיות כמו שבכל חתך בעור קיים סיכוי להיווצרות צלקות. מידת היווצרות הצלקות תלויה במספר רב של גורמים שמתוארים בפרקים נרחבים בספרי הרפואה ואני לא חושב שכאן המקום להיכנס לכל הסיבות. בהקטנת חזה יש חתכים יותר ארוכים ויותר נראים לעין מאשר בהגדלת חזה ולכן נושא הצלקות מקבל יותר דגש בניתוח הקטנת שדים. בברכה

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!