דלג לתוכן

גרד בעריה

עקצוץ בעריה | Pruritus vulvae
המומחים של Infomed מסבירים:
גרד בעריה עלול להיגרם ממגוון רחב של סיבות. כדי לאתר את הסיבה לגרד כרוני יש לשלול בראש ובראשונה קיומן של מחלות מערכתיות, כגון: סוכרת או צמקת ביליארית ראשונית, ולברר אילו תרופות האישה נוטלת, שכן לעיתים תרופות גורמות לגרד. בעת הבדיקה המכוונת לגרד בעריה, רצוי לבדוק גם את הלדן ואת צוואר הרחם, שכן הסיבה העיקרית לגרד היא דלקת זיהומית מפטריות או מחיידקים בעריה ובלדן (וולוו-וגיניטיס). גורמים אלו עלולים גם להביא להחמרה בגרד שנגרם מסיבה אחרת, כמו ליכן סקלרוזוס. גם מתח נפשי עלול לעיתים רחוקות להתבטא בגרד בעריה, או לגרום להחמרת מצבים של מחלת עור המתבטאים בגרד בעריה.
הנגעים העיקריים הגורמים לגרד בעריה הם: ליכן סקלרוזוס, היפרפלזיה של תאי קשקש, ניאופלזיה תוך-אפיתלית המתבטאים בנגע לבן בעריה, ומחלת פג'ט המתבטאת בנגע אדום.

פרופ' יעקב בורנשטיין
  • טיפולים ותרופות

    עוד לפני מתן טיפול ספציפי, יש להדריך את האישה להקפיד על היגיינה, על ניקיון ועל יובש באזור. מומלץ ללבוש תחתוני כותנה (כותנה מאפשרת לזיעה להתאדות, בעוד שתחתונים סינתטיים אוצרים את הלחות), לשטוף את העריה במים (ללא סבון) ולייבש היטב. בהמשך, גם אם אובחן נגע, יש לטפל בגורמים העלולים לתרום לגרד. טיפול במשחות אסטרוגניות אינו מועיל, שכן בעריה כמעט שאין קולטנים (רצפטורים) לאסטרוגן.

    הטיפול בגרד בלתי נסבל: לעיתים רחוקות נשים לוקות בגרד עז שאינו מוקל על ידי הטיפולים שצוינו, ולא באמצעות טיפול ייחודי. יש המציעים להזריק להן בתאמתזון או טריאמצינולון לעור במרווחים של 1 ס"מ זה מזה. בעבר הזריקו אלכוהול באותן נקודות. טיפול זה מועיל להקלת הגרד ויעילותו נשמרת למספר חודשים, אך ההזרקה עצמה כרוכה בכאב רב ועל כן יש לבצעה בהרדמה כללית. תרופות אחרות שנוסו בהצלחה חלקית: כלורוקווין וויטמין A בכמויות גדולות מאוד. כאשר הטיפול השמרני נכשל, יש המטפלים בניתוח ע"ש מרינג, להפרדת עור העריה באזור הגרד, ותפירתו לאחר מכן חזרה למקומו. ניתוח זה גורם כנראה לניתוק העצבים (דנרבציה) באופן מקומי, אך אינו יעיל כטיפול בכאב בעריה. כריתת העריה (וולווקטומיה) אינה מקובלת כיום כטיפול לגרד או לכאב בעריה.

המומחים שלנו ליילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים ועור ומין

יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר גיל לוי מנהל היחידה לרפואת רצפת האגן בבית החולים האוניברסיטאי, אסותא אשדוד
קראו עליי עוד
עור ומין
ד"ר שרון פינצי
5.0
( 29 חוות דעת )
"ד״ר שרון פינצי מקצועית ונעימה. הרגשתי שהיא מקשיבה לי ומקדישה לי את מלוא תשומת הלב, ושאני בידיים טובות. ממליצה בחום!"
קראו עליי עוד
יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר יוסי הר-טוב
4.9
( 23 חוות דעת )
"מקצועי ונעים"
קראו עליי עוד

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

שאלות מתוך פורום הפלה, הפסקת הריון

בניהולו של ד"ר יובל אור
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו