דלג לתוכן

תעוקת לב - מה הטיפול המומלץ ביותר?

תעוקת לב - מה הטיפול המומלץ ביותר?

מאת: מערכת אינפומד
תאריך פרסום: 05/02/2010
5 דקות קריאה
הרופא המטפל בך מודיע לך כי מקורם של הכאבים בבית החזה שלך (תעוקת לב)הוא בחסימה באחד מכלי הדם העורקיים של הלב וכי עליך לטפל בחסימה זו.


מהן האפשרויות אשר עומדות בפניך?

ראשית, חשוב מאוד לקבוע מהו הסוג של תעוקת לב ממנו אתה סובל. 

ישנם שני סוגים עיקריים של תעוקת לב:
תעוקת לב כרונית ויציבה, תעוקת לב שאינה יציבה. תעוקת לב שאינה יציבה הינה בעיה רפואית רצינית ביותר והרופאים תמימי דעים כי תעוקת לב שאינה יציבה מחייבת טיפול חירום באופן מיידי. 

הטיפול מורכב בדרך כלל מביצוע הליך ניתוחי אשר מכונה כירורגיה של כלי הדם (אנגיופלסטיקה), אשר ידועה גם בשם התערבות כירורגית מלעורית בעורקים הכליליים, וזאת בשילוב של החדרת צינורית מתכת זעירה אשר מכונה תומכן (סטנט).

הרופאים דנים עדיין לגבי אפשרות הטיפול הטובה ביותר במצב של תעוקת לב כרונית ויציבה. חלק מן הרופאים סבורים כי ביצוע הליך כירורגי בכלי הדם היא האפשרות הטובה ביותר. אחרים גורסים כי בעבור בני אדם מסוימים נטילת טיפול תרופתי לתעוקת חזה יכולה להיות יעילה באותה המידה בכדי למנוע את הסכנה להתקף לב בזמן ניתוח כלי הדם.

קבלת ההחלטה לגבי הטיפול הטוב ביותר במקרה של תעוקת לב, יכולה להיות קשה, אולם קבלת מידע מקיף לגבי כל התועלות והסיכונים אשר כרוכים בהחדרת התומכן או נטילת הטיפול התרופתי יכול לסייע לך לקבל את ההחלטה הנכונה.


מדוע ישנן גישות טיפוליות שונות בעבור הסוגי השונים של תעוקת לב?

תעוקת חזה הינה כאב בחלל בית החזה, אשר מוגדר על ידי הרופאים בדרך כלל כמצב של תעוקת חזה כרונית יציבה או כתעוקת חזה כרונית שאינה יציבה:


תעוקת לב כרונית יציבה
הינה סוג של כאב בחלל בית החזה אשר מתרחש כאשר הלב שלך עובד קשה יותר ודורש כמויות גדולות יותר של חמצן, כמו בזמן פעילות גופנית למשל. הכאב נעלם כאשר אתה חוזר למצב של מנוחה. ייתכן והעורקים המוצרים שלך הם הסיבה להופעתה של תעוקת חזה מסוג זה. 

במידה ואתה סובל ממחלת תעוקת לב כרונית יציבה, ייתכן ותצטרך להחליט בין ביצוע ניתוח בכלי הדם שלך בשילוב החדרת תומכן לבין נטילת טיפול תרופתי. במידה והחסימה באחד העורקים שלך היא חמורה, ייתכן והרופא המטפל בך ימליץ לך לבצע ניתוח מעקפים, אשר במהלכו העורקים החסומים מוחלפים על ידי כלי דם אשר נלקחו ממקום אחר בגוף שלך.

תעוקת לב כרונית שאינה יציבה
הינה שינויים אשר מופיעים בכאבי החזה הרגילים שלך, כלומר כאבי החזה שלך מחמירים או נמשכים על פני זמן ארוך יותר ואינם משתפרים גם לאחר נטילת טיפול תרופתי. תעוקת חזה כרונית שאינה יציבה מסוכנת מאוד והיא מהווה סימן אזהרה להתקף לב. 

במידה ומחלת תעוקת לב אינה יציבה גש לטיפול רפואי ללא דיחוי. ייתכן ותזדקק לעבור ניתוח בכלי הדם בשילוב החדרת תומכן, גם במידה והרופאים קבעו כי אינך עובר התקף לב.


מהן אפשרויות הטיפול למחלת תעוקת לב כרונית יציבה?

כירורגיה של כלי הדם והחדרת תומכן

כירורגיה של כלי הדם (אנגיופלסטיקה) היא הכנסה זמנית של בלון זעיר אשר מנופח בתוך העורק שלך במקום שבו נמצאת החסימה, על מנת לסייע לעורק להתרחב בחזרה. ניתוח של כלי הדם משולב בדרך כלל בהחדרת צינורית מתכת זעירה המכונה תומכן, אל תוך העורק החסום, על מנת לתמוך בו ולהשאירו פתוח ועל ידי כך לצמצם את האפשרות כי העורק ייחסם בשנית (restenosis).

במהלך ניתוח בכלי הדם – אשר מכונה גם התערבות כירורגית מלעורית בעורקים הכליליים – הרופא יחדיר בלון זעיר אל תוך העורק המוצר שלך. לאחר מיכן מנפחים את הבלון על מנת להרחיב את העורק המוצר, ולאחר מכן מחדירים צינור זעיר המבוסס על רשת מתכת (תומכן) על מנת לשמור על העורק פתוח. 

לעיתים התומכן מורכב רק ממתכת ולעיתים התומכן מכיל תרופה אשר תפקידה לשמור על העורק פתוח (תומכן משחרר תרופה).

ישנם מספר סיכונים אשר מלווים כירורגיה של כלי הדם והחדרת תומכן . ישנו סיכון קטן של היווצרות מחודשת של החסימות לאחר החדרת התומכן, כמו גם הופעתם של סיכונים נוספים, אם כי בסבירות נמוכה, כגון: קבלת התקף לב במהלך ביצוע ההליך. יתר על כן החדרת תומכן היא הליך רפואי יקר מאוד, כלומר ייתכן ותצטרך לשכלל את העלות הכרוכה בכך בהחלטות הרפואיות שעליך לקבל.

סביר להניח כי תצטרך להתאשפז בבית החולים לפחות למשך יום אחד בכדי לעבור ניטור קפדני של פעילות הלב שלך ושל סימני החיים האחרים שלך. סביר להניח כי הרופא המטפל בך ירשום לך תרופות (תרופות מונעי קרישה ומונעי היצמדות טסיות) על מנת למנוע את היווצרותם של קרישי דם. 

סביר להניח כי תוכל לשוב למקום עבודתך ולשגרת חייך הרגילה בחלוף פרק זמן של שבוע ימים מיום הניתוח.

ישנם רופאים רבים אשר רואים בניתוח להחדרת תומכן, כאמצעי טיפול במצב של תעוקת חזה כרונית יציבה, אפשרות טיפולית מצוינת בכדי לפתוח את העורקים החסומים. זאת מכיוון שניתוח מעין זה פולשני פחות מאשר ניתוח לב פתוח ומתקבלות בעזרתו תוצאות טובות הרבה יותר.


טיפול תרופתי

במידה ואתה סובל ממצב של תעוקת לב יציבה, תוכל לקבל טיפול תרופתי בשילוב ביצוע שינויים באורח החיים שלך, כלומר שלא תצטרך לעבור ניתוח של כלי הדם בשילוב החדרת תומכן. 

התרופות אשר יכולות לשפר את מצבך הבריאותי כוללות בין השאר:

אספירין

ניטרטים

חוסמי בטא

סטטינים

חוסמי תעלות סידן

בולמי אנזימים ממירי אנגיוטנסין

רנולזין
(Ranolazine)
 
במידה ואתה נוטל טיפול תרופתי ומשלב שינויים באורח החיים שלך אך עדיין סובל מתסמינים אשר מגבילים אותך בחיי היום שלך, החדרת תומכן יהיה השלב הטיפולי הבא.


ביצוע שינויים באורח החיים: חלק בלתי נפרד מכל הליך טיפולי

בלא כל קשר לסוג הטיפול אותו תבחר על מנת לטפל בתעוקת החזה ממנה אתה סובל, הרופא המטפל בך ימליץ לך לבצע שינויים מסוימים באורח החיים שלך על מנת לשפר את המצב הבריאותי שלך. 

מכיוון שמחלות לב הן בדרך כלל הגורם הנסתר לכל הסוגים תעוקת חזה, תוכל לצמצם את דרגת החומרה של תעוקת חזה על ידי צמצום הגורמים אשר יכולים לגרום למחלות לב. 

גורמי סיכון של תעוקת לב כוללים בין השאר:

עישון

משטר תזונה לקוי

מחסור בפעילות גופנית

עודף משקל

גורמים נסתרים

לחץ ומתח נפשי


איזה מבין סוגי הטיפול במצב של תעוקת לב הוא הטוב ביותר – ניתוח של כלי הדם, החדרת תומכן או טיפול תרופתי?

בשנת 2007, ניסוי מחקרי אשר מכונה COURAGE (Clinical Outcomes Utilizing Revascularization and Aggressive Drug Evaluation) הראה כי החדרת תומכן אצל בני אדם אשר סובלים מתעוקת חזה כרונית יציבה, אינה שיפרה את סיכוייהם למנוע התקף לב או מוות. במילים אחרות, ביצוע ניתוח בכלי הדם שלהם בשילוב החדרת תומכן לא הצליח למנוע מקרי מוות או התקפי לב נוספים בהשוואה לנטילת תרופות בלבד בשילוב ביצוע שינוים באורח החיים.


שוחח עם הרופא המטפל בך לגבי סוג הטיפול לתעוקת החזה שלך שהוא הטוב ביותר במקרה שלך. עליך לשקול:

בני אדם אשר עברו קודם ניתוח בכלי הדם בשילוב החדרת תומכן
נהנים מהקלה מהירה יותר בתסמינים, כגון הקלה מיידית בכאבים בחלל בית החזה, מאשר אלה אשר נוטלים טיפול תרופתי בלבד. אולם, מחקרים הוכיחו כי לאחר חלוף פרק זמן של חמש שנים ההקלה בכאבים בחלל בית החזה היה זהה בין אלה אשר עברו ניתוח בכלי הדם בשילוב החדרת תומכן לבין אלה אשר נוטלים טיפול תרופתי בלבד.

בני אדם אשר בוחרים ליטול טיפול תרופתי בלבד
על מנת לשפר את מצב תעוקת לב שלהם אולי לא ייהנו מהקלה מיידית בכאבים בחלל בית החזה שלהם, אולם נטילת התרופות אינה מצריכה תקופת החלמה והיא יקרה הרבה פחות מאשר ביצוע ניתוח בכלי הדם בשילוב החדרת תומכן. במידה ואתה בוחר ליטול טיפול תרופתי על מנת לטפל בתעוקת החזה שלך, חשוב מאוד כי תקפיד ליטול את התרופות בדיוק על פי ההוראות אותן קיבלת מן הרופא אשר מטפל בך על מנת שתוכל להפיק את מירב התועלת מן הטיפול התרופתי.


ומה קורה במידה והטיפול במחלת תעוקת לב אינו עובד?

במידה והחלטת קודם כל ליטול טיפול תרופתי ולבצע שינויים באורח החיים שלך, אולם אין הקלה בתסמינים של תעוקת לב, תוכל לשקול לעבור ניתוח בכלי הדם שלך בשילוב החדרת תומכן. 

יהיה זה מומלץ לשקול קודם צעדים פולשניים פחות – כגון טיפול תרופתי בשילוב טיפול באורח החיים שלך – בטרם תחליט על החדרת תומכן. שוחח עם הרופא המטפל בך במידה ואתה מודאג מעצם העובדה שהטיפול התרופתי או התומכן אינם מקלים על התסמינים שלך. עליך לזכור כי בכל תוכנית טיפולית, ביצוע שינויים באורח החיים הם חלק בלתי נפרד על מנת לסייע לך להקל על התסמינים שלך ולהביא לידי שיפור ניכר במצב בריאותך הכללי.

האם המאמר עניין אותך?

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר ליאור פרל
ד"ר ליאור פרל קרדיולוגיה
ד"ר אנטוניו ריינה
ד"ר אנטוניו ריינה כירורגיה
פרופ' גיא להט
פרופ' גיא להט כירורגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

אולי יעניין אותך - מאמרים נוספים בתחום בריאות הלב

X
שדות המסומנים ב-* הינם שדות חובה

צור קשר

פרטים אישיים
פרטי הפנייה
תודה על פנייתך, אנו נשוב אליך בהקדם!

חזור לעמוד הבית
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו