דלקות נישנות בדרכי השתן (Recurrent Urinary Tract Infection - UTI)

ראשי

תאור

דלקות במערכת השתן מהוות אירוע רפואי נפוץ ובמיוחד אצל נשים.
כ-30% מכלל הנשים לוקות באירוע אחד לפחות של דלקת בדרכי השתן במהלך חייהן.
אצל כ-20% מהן יישנו אירועי הדלקת, ואצל כ-20% מהנשים שלקו בדלקת של שלפוחית השתן,
תופיע גם דלקת של מערכת השתן העליונה.
דלקת חדה מוגדרת כאירוע חדש של זיהום בשופכה, בשלפוחית השתן או בכליות והיא חולפת בתוך זמן קצר בעקבות טיפול. דלקת נישנית בדרכי השתן מוגדרת כזיהום שהופיע לאחר אירוע חד שחלף אשר יכול להיגרם על ידי אותו חיידק שגרם לזיהום הקודם או על ידי חיידק אחר. בקבוצה זו כ-80% מהלוקות בדלקת בדרכי השתן יחלו שוב בתוך כשנה וחצי.
אצל נשים שיש להן נטייה לזיהומים נישנים של דרכי השתן, נקשרים החיידקים לרירית הנרתיק בצורה קלה יותר. תיאוריה מובילה באשר לסיבה לדלקות שתן נישנות היא שהנטייה לזיהומים נישנים היא תורשתית.
גורמי סיכון לדלקות נישנות בדרכי השתן כוללים ירידה בפעילות הורמונית הקשורה לגיל המעבר, סוכרת, ליקוי בתפקוד המערכת החיסונית, והפרעות לזרימת השתן, כאשר קיימת הפרעה לזרימה הסדירה של השתן מהכליות לשלפוחית השתן, וממנה החוצה. נמצא אף שאמצעי המניעה הדיאפרגמה במישלב עם קצף קוטל זרע כאמצעי מניעה, מעלה את הסיכון ללקות בדלקת במערכת השתן.

ד"ר אלעד לרון

סימפטומים


מגוון התסמינים רחב ויכול לכלול כאב בבטן התחתונה המופיע עם מתן שתן או בלעדיו, כאב וצריבה במתן שתן, דחיפות, תכיפות וכאב במותניים, ועלולים להופיע גם חום גבוה ומצב הרעלה כללי.
בדיקות שתן כוללות בדיקה כללית (לאיתור חיידקים, ולבדיקת ליקוציטים, וכדוריות אדומות בדגימת השתן), ובדיקת תרבית (לזיהוי החיידק מחולל הזיהום).
ראוי להזכיר שבמהלך הריון קיים סיכון מוגבר ללקות בדלקת בדרכי השתן. והדלקת מסוכנת יותר. גם דלקת כליות מופיעה בשכיחות רבה יותר. לכן נוכחות חיידקים בשתן בהריון, גם בריכוז נמוך מחייבת טיפול.

סיבות וגורמי סיכון

במרבית המקרים הגורמים לדלקת הם חיידקי מעיים המתרבים באזור שסביב השופכה וגורמים לזיהום. החיידקים עולים מהשופכה לשלפוחית השתן ואף לכליות. תכונתו החשובה של החיידק גורם הדלקת היא יכולתו להיצמד לרירית של מערכת השתן. תכונה זו מאפיינת את החיידק השכיח ביותר כמחולל הזיהום, חיידק הקולי המעורב ב-85% לערך מאירועי הזיהום.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון של דלקת במערכת השתן מתבסס על תלונות אופייניות, על בדיקה גופנית ועל בדיקת שתן.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בדלקות בדרכי השתן מבוסס על טיפול אנטיביוטי נגד החיידקים מחוללי הדלקת.
בבחירת הטיפול מתחשבים בגורמים כגון גיל, מחלות רקע, ליקויים במערכת השתן ובתפקוד הכליות, הריון או רגישות לאנטיביוטיקה. שיקולים נוספים הם חומרת הדלקת, סוג החיידק ורגישותו. בהתאם לכך נבחרת האנטיביוטיקה לטיפול, הטיפול קצר בדרך כלל וניתן בדרך פומית או לתוך הווריד.
אם הדלקות בדרכי השתן נישנות ניתן טיפול אנטיביוטי ארוך טווח במינון נמוך.
נמצא שלמיץ או לתרכיז חמוציות יש השפעה מיטיבה והם מסייעים בהפחתת שיעורי ההישנות.

פורומים, אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח ערמונית בהפתעה יהודה 23/09/2019 20:20
  • שלום בן 54 מגיל 41 קם בלילה להשתין פעם או פעמיים מזה 3 חודשים לוקח טמסולוסין בדיקות דם אולטרסאונד תקינות שארית שתן 90 psa 2.5 ערמונית 30 סמק קצב השתנה ממוצע 10.2 היום הרופא הנחית עלי מכה, הוא טוען שעקב קצב הזרימה החלש אצטרך בעתיד הקרוב לעבור ניתוח ערמונית על אף גודלה הסביר אני די המום יתכן ?

  • + הוסף תגובה
הפסקה של זרימה חזקה של זרע שמיל 23/09/2019 17:41
  • בעבר (בשנות ה20-30 שלי) היה הזרע יוצא במהירות ובעצמה. הייתי מרגיש כמו צינור שבתוכו זורם מים. כיום (בגיל 50) אין בכלל הרגשה של זרימה והזרע עצמו יוצא במעיין טפטוף/שפיכה. מה הסיבה לכך והאם המצב הפיך? ואם כן מה הדרך המקובלת לטיפול בכך.

  • + הוסף תגובה
כאבי גב תחתון איומים שנעלמים אחרי שפיכה דני 22/09/2019 01:54
  • בן 34 בשנתיים האחרונות סובל מכאבי גב תחתון וצוואר, כאבי תופת ממש, עשיתי צילומים, MRI, CT, מצאו שינויים ניווניים אבל לא יותר מזה. אורתופד אמר שהוא לא מוצא הסבר לכאבי התופת שאני סובל מהם, לפחות לא הסבר אורתופדי. אני שמתי לב למשהו שיכול להסביר אותם. אני יכול לסבול כל היום מהכאבים האיומים האלה, שום כדור לא עוזר, בערב, אם אני מאונן, 10 דקות אחר כך, כל הכאבים נעלמים כמעט לגמרי ואני חוזר להרגיש בנאדם. למחרת בבוקר אני שוב קם עם כאבי תופת בכל עמוד השדרה, הצוואר והגב התחתון אני מרגיש כאבים הרבה יותר חזקים בימים שאני "חרמן" , ממש סבל נוראי שאין לתאר שכמעט תמיד נפתר ברגע שאני מאונן. מה זה יכול להיות? הייתי אצל אורולוג, הערמונית שלי בגודל תקין לגמרי, גבולות חדים. בדיקת PSA 1.1 ספירת דם, בדיקות דם, הכל תקין לגמרי! אני פשוט סובל ! בנוסף, כבר חצי שנה שינויים ביציאות, יש לי עצירויות קלות על בסיס יום יומי, לא יודע אם זה קשור. תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!