דלג לתוכן

גיהוק (Belching)

גיהוק, גיהוקים (Belching)
3 דקות קריאה

גיהוק, הוא תהליך פיזיולוגי תקין, בו הגוף מגרש עודף אוויר מדרכי העיכול העליונות. תהליך זה מלווה ברעש אופייני. 4-3 גיהוקים לשעה לאחר האוכל נחשבים כתופעה תקינה.

הגיהוק הוא תוצאה של מספר רפלקסים: הרפיית הסוגר הוושטי התחתון כתגובה להתרחבות הקיבה עקב גז או כתגובה משנית לעליית הלחץ התוך-בטני; הרפיית הסוגר הוושטי העליון כתגובה להתמלאות חלל הוושט באוויר מהקיבה. תנועתיות הוושט במצב זה זהה לזו שבמחלת הריפלוקס הקיבתי-ושטי.

במהלך היום נכנסת כמות רבה של אוויר לקיבה. עם כל לגימת נוזלים נכנסים כ-15 מ"ל אוויר. רוב הגיהוק נגרם על ידי בליעת אוויר עודף. בדרך כלל אוויר זה אף לא מגיע אפילו לקיבה אלא מצטבר בוושט. התהליך מתרחש על ידי הרחבת בית החזה והנמכת שריר הסרעפת כנגד גלוטיס (בית הקול) סגור. בליעת אוויר שכיחה בדיספפסיה תפקודית, הפרעה במערכת עיכול.

צילום: Nicoleta Ionescu | Shutterstock

אנשים הנתונים במתח נפשי או אלו החשים אי נוחות בבית החזה או בחלל הבטן, מתלוננים על גיהוקים תדירים. הגיהוק מביא לתחושת הקלה. אנשים אלו אינם מודעים לכך שתהליך זה (למרות היותו תהליך נרכש), עלול להחמיר את בליעת האוויר. בדרך כלל גיהוקים כרוניים הם תופעה תפקודית (פונקציונלית) ולא מחלה.

חשוב להבחין בין גיהוק לבין שיהוק. בעוד שהגיהוק הוא הוצאה של עודף אוויר מדרכי העיכול העליונות, שיהוק הוא תוצאה של תנודות לא רצוניות של שריר הסרעפת המתרחשות באופן פתאומי. התנועות של שריר הסרעפת גורמות לפתיחה וסגירה של הגלוטיס בצורה מהירה מאוד, ובעקבות כך מופק קול באופן מהיר וחוזר.

סימפטומים

גיהוקים לרוב נפתרים בעצמם או בעזרת שינויים פשוטים, והם לעתים רחוקות מייצגים מצב רפואי רציני. כדאי להתייעץ עם רופא/ה אם הסימפטומים לא משתפרים בעזרת שינויים פשוטים, במיוחד אם מבחינים בתסמינים נוספים כגון:

שלשול.

כאבי בטן מתמידים או חמורים.

צואה דמית.

• שינויים בצבע או בתדירות הצואה.

• ירידה לא מכוונת במשקל.

• חוסר נוחות בחזה.

• איבוד התיאבון או תחושת מלאות מוקדמת.

סיבות וגורמי סיכון

גיהוק נגרם על ידי בליעת אוויר עודף. ניתן לבלוע עודפי אוויר בשל אכילה או שתייה מהירות מדי, דיבור בזמן האוכל, לעיסת מסטיק או מציצת סוכריות, שתיית משקאות מוגזים או עישון. יש אנשים שבולעים אוויר כאשר הם נסערים או לחוצים - גם כאשר הם לא אוכלים או שותים, תופעה הנקראת אירופגיה.

מחלת הרפלוקס הקיבתי-ושטי (GERD) עלולה לעיתים לגרום לגיהוק יתר על ידי קידום בליעה מוגברת. גיהוק כרוני גם יכול להיות קשור לדלקת ברירית הקיבה (דלקת קיבה) או לזיהום של הליקובקטר פילורי, החיידק האחראי לכיב בקיבה. במקרים אלה, הגיהוק מלווה בתופעות אחרות כגון צרבת או כאבי בטן.

אבחון ובדיקות

רוב הגיהוקים הם ארעיים ומוגבלים בזמן ואינם זקוקים להערכה או לטיפול. ההערכה הקלינית של חולה עם גיהוק מתמשך או בלתי נסבל יכולה לכלול אנדוסקופיה של מערכת העיכול העליונה וניטור חומציות הוושט למשך 24 שעות. לרוב, בדיקות אלו יבוצעו במקרה שישנם תסמינים או סימנים נוספים המצביעים על גורם במערכת העצבים או בוושט. 

סיבוכים אפשריים

כאמור, גיהוקים כשלעצמם הם אינם מצב מסוכן ורק לעתים רחוקות הם מייצגים מחלה בסיסית הדורשת טיפול. בין היתר, הם יכולים להיות ביטוי למחלת ריפלוקס קיבתי ושטי (GERD), דלקת בקיבה (גסטריטיס), כיב בקיבה, דיספפסיה או חסימת מוצא הקיבה, ע״י גידול למשל. במידה והגיהוקים נמשכים באופן כרוני או שהם בלתי נסבלים, יש לפנות לרופא/ה לבדיקה גופנית מקיפה.

טיפולים ותרופות

הטיפול בתרופות אינו מקובל במצבים אלו. לעיתים, במקרים הקשים ניתן להיעזר בתרופות הרגעה. סימטיקון (Simethicone) ופחם פעיל (Activated charcoal) בדרך כלל אינם יעילים, ורק במקרים בודדים דווח על הצלחה בהיפנוזה. אין מידע על יעילות הפסיכותרפיה במצב זה.

טיפול נגד צרבת כמו נוגדי חומצה ללא מרשם או מעכבי משאבות פרוטונים (PPI) עשוי להועיל. בנוסף, GERD עשוי לדרוש טיפול תרופתי שעשוי להקל גם על הגיהוק.

מניעה

הלוקים בהפרעה זו מונחים לאכול ולשתות לאט, ללעוס היטב את האוכל, להימנע משתיית משקאות מוגזים ולעשות הליכה לאחר האכילה. כמו כן, מומלץ להימנע מלעיסת מסטיק, מציצת סוכריות ועישון. כדאי לבדוק את השיניים התותבות במידה וקיימות, תותבות לא תקינות יכולות לגרום לבליעת עודפי אוויר בזמן האכילה והשתייה. 
רופאים בתחום
ד"ר אולגה ברקאי
ד"ר אולגה ברקאי גסטרואנטרולוגיה
ד"ר חורחה פפר
ד"ר חורחה פפר גסטרואנטרולוגיה
ד"ר משה נדלר
ד"ר משה נדלר גסטרואנטרולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום גסטרו ומחלות כבד

בניהולו של ד"ר אייל הירש
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו