דלג לתוכן

נצור רקטו-וגינאלי (Recto-vaginal fistula)

2 דקות קריאה
נצור (פיסטולה) רקטו-וגינאלי הוא מעבר המחבר את הנרתיק עם חלל המעי הגס (בחלק של הרקטום). מעבר כזה נוצר כאשר קיים נזק בו-זמני בשני האיברים, וכן במחיצה הדקיקה המפרידה ביניהם (חיץ הנקבים). הגורמים העיקרים להתהוותו הם פעולות יילוד (החדרת מכשירים, לידה ממושכת בלחץ ממושך על הרקמות, קרעים נרחבים), מחלות דלקתיות של המעי (בעיקר מחלת קרוהן), נזק מניתוח, חבלות, זיהומים, נזק לרקמות כתוצאות מקרינה, וגידולים.

ד"ר אילן זיו

סימפטומים

התסמין הקליני העיקרי של מצב זה הוא מעבר צואה או גזים דרך הנרתיק, מלווה לעיתים בדלקת של הנרתיק או של דרכי השתן התחתונות. לעיתים, ההסתמנות הקלינית הראשונית היא דווקא הפרשה נרתיקית בעלת ריח רע במיוחד. בנוסף, תיתכן אי-נקיטת צואה, או שלשול דמי, עקב הפגיעה בדופן המעי עצמו.

אבחון ובדיקות

האבחון הוא לרוב קל ופשוט, על ידי צפייה בפתח בחלקו האחורי של הנרתיק, עם אפשרות להעברה של צינורית או מכשיר דרכו אל חלל המעי. צפייה במקביל אל תוך חלל המעי הגס התחתון (רקטוסקופיה) תאפשר הסתכלות על המכשיר המועבר, מיקום מדויק של הפתח ברקטום, זיהוי גורם אפשרי לנצור (כמו גידול), הערכת ממדי הפתח, והערכה אם מדובר בממצא בודד, או בחלק מתסמונת נרחבת יותר (כמו במחלת קרוהן). במקרים שבהם האבחון קשה ואינו סופי, ניתן לבצע צילום לאחר חוקן בריום, שבעזרתו ניתן יהיה להדגים "הסתעפויות" אל מחוץ למעי, וכן לבצע בדיקת CT כאשר עולה החשש לקיומה של מורסה מסביב לנצור.

טיפולים ותרופות

הטיפול בנצור המתגלה לראשונה, ובעיקר באלו שמקורם בנזק מחבלה, יכול להיות טיפול שמרני באמצעות אנטיביוטיקה ארוכת טווח, ניקוז מקומי של המורסה, ודיאטה עתירת סיבים תזונתיים, למשך 12-6 שבועות. במקרים רבים ההחלמה מלאה והנצור נעלם. כאשר אין כל הטבה, יש לברר מהו הגורם, לטפל בגורם, ובהמשך לטפל בנצור בניתוח. הגישה בניתוח תלויה במידה רבה במיקומו של הנצור. אם הוא קרוב לפי הנרתיק, ניתן לבצע תיקון הן דרך הנרתיק והן דרך המעי הגס. אם הוא גבוה יחסית, בנרתיק, ובמיוחד כאשר יש חשד למחלה דלקתית של המעי או בגידול, מקובל לבצע את התיקון תוך כדי פתיחת הבטן.
שיעור ההצלחה של הטיפול נחשב לגבוה מאוד: 100%-80%, במיוחד כאשר מדובר בנזק שנוצר מחבלה. שיעור ההצלחה יורד כאשר מדובר במחלות ובמצבים הנלווים כפי שתוארו.
רופאים בתחום
ד"ר ברק בר-זכאי
ד"ר ברק בר-זכאי כירורגיה
ד"ר דן קרטר
ד"ר דן קרטר גסטרואנטרולוגיה
ד"ר ראובן אליגר
ד"ר ראובן אליגר כירורגיה

שאלות מתוך פורום טחורים

בניהולו של ד"ר רפאל אלון
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו